Borsa Hakkında Merak Ettiğiniz Bilgiler

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 20:39 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Borsa Hakkında Merak Ettiğiniz Bilgiler

makale içerik

Borsa Hakkında Merak Ettiğiniz Bilgiler
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Borsaya perspektif günden güne değişiyor diyebiliriz. Çünkü günümüzde web yardımıyla kişiler daha çok inceleme yaparak merak ettikleri mevzuları öğrenebiliyor. Hatta insanoğlu birtakım mevzuları öğrenmek için birilerine sormaktan çekinirler. İşte borsada bu konulardan birisidir. İnternet yardımıyla ise merak eden hepimiz sessiz sedasız kolayca aramış olduğu bilgilere ulaşabiliyor.

Bir miktar birikimi olan derhal hepimiz “acaba pay senedini alsam mı” diye düşünür. Özellikle etrafında bulunan kişilerden böyle bir durum duymuşsa, oldukca sıcak bakar ve iyi mi yapacağını düşünür. Hisse senedini iyi mi alacağını düşünürken, borsa kelimesi devreye girer ve birçok şahıs düşüncesinden bu noktada vazgeçer. Borsayı tanımayan kişiler, kaybedeceklerini, kumar bulunduğunu düşünmeye başlar. Oysaki borsa nedir sorgusu yapıldığı vakit, karşılaşacakları detayları düşüncelerinin tamamen yanlış bulunduğunu gösterecektir.

Borsa tanımından özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse; ticarete mevzu olan değerli evrak ve malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasa, kelimeleri görülecektir. Bu ibarelerden birazcık bahsedelim. Ticaret mevzu olan mallar, emtialardır ve günlük hayatta çoğunlukla kullanır yada karşılaşırız. Altın, gümüş, bakır, petrol, ziraat ürünleri, çelik benzer biçimde mallar da en oldukca muamele kabul eden emtialardır. Kıymetli evraklar ise tahmin edeceğiniz benzer biçimde pay senetleri, gömü bonoları, devlet tahvilleri benzer biçimde kağıtlardır. Borsada bütün bunlara yatırım aracı deriz ve bu tarz şeyleri içeren bir portföy oluşturarak yatırımımızı yaparız. Peki, para kazanma işi iyi mi oluyor?

En dört gözle beklenen kısım naturel olarak para kazanma kısmı. Borsada para kazanmanın temel mantığı; kıymeti düşükken alınan bir yatırım aracının, kıymeti yükseldiğinde satılması ve alım – satım fiyat farkından kar edilmesidir. Bu yüzden de değerin neye gore düşüp yükseldiğini bilmeniz gerekiyor. Yani borsada para kazanmak için ilk önce sizin bilginiz ve tecrübeniz lüzumlu. Bu lüzumlu donanıma haiz olduğunuz vakit, risklerden uzak bir halde paranızı kazanırsınız.

Borsada fiyatlarda olup biten değişikliklerin en temel nedeni, arz ve talepte olup biten değişikliklerdir. Arz ve istek ise yatırımcılar tarafınca değiştirilir. Örneğin oldukca rağbet kabul eden bir yatırım aracı, derhal her insanın dikkatini çeker ve almayım düşüncesi hakim olur. Bu halde alım yapanların sayısı arttığı vakit, fiyat talebin artmasıyla yükselişe geçer. Daha sonrasında yatırımcılar, fiyatların yeteri kadar yükseldiğini düşünerek satmaya başlar. Satışlar arttıkça fiyatlar da naturel olarak düşüş trendine girer. Oldukça rahat göründüğünü biliyorum; fakat iyi bir piyasa takip edeni değilseniz, yatırımcıların satış mı, alım mı yaptığını anlayamazsınız.

Yatırımcıların gösterdiği alakalı etkileyen faktörler vardır ve bunlar temel analizleri oluşturur. Ekonomik verilerin açıklaması, devlet büyüklerinin konuşmaları, ülkeler arası ilişkiler, merkez bankalarının para politikaları ve naturel afet benzer biçimde birçok mevzuyu temel analizler arasında inceleriz. Tüm bu mevzular da arz ve talebi direkt etkileyen verileri oluşturmaktadır. Bu verileri, iyi bir piyasa takip edeni olarak izlediğiniz takdirde kazançlı borsa işlemlerini yapabilirsiniz.

Eğer belli bir miktar birikmiş paranız var ise ve borsada değerlendirmeyi düşünüyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey ne olursa olsun piyasayı tanımaktır. Borsa iyi mi oynanır, işlemler iyi mi yapılır, dikkat edilmesi gerekenler neler benzer biçimde birçok mevzuda bilgiyi aldığınız vakit emin bir halde yatırımınızı yaparsınız. Merak ettiğiniz her mevzuyu öğrendikçe borsanın birikimleri değerlendirmek için iyi bir yer bulunduğunu kavrar ve deneyiminizi arttırarak para kazanmak istersiniz. Düzenli olarak inceleme yapmanızı, haberleri takip etmenizi ve günümüz imkanlarından olan tecrübe etme hesaplarını kullanmanızı da şiddetle öneririz.

 

Anahtar Kelimeler : Borsaya,perspektif,günden,güne,değişiyor,diyebiliriz.,Çünkü,günümüzde,web,yardımıyla,kişiler,daha,çok,inceleme,yaparak,merak,ettikleri,mevzuları,&ou..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar