Enerji denge tablosu nedir ve neden gereklidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 23:01 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Enerji denge tablosu nedir ve neden gereklidir?

makale içerik

Enerji denge tablosu nedir ve neden gereklidir?
Kısa Linki Kopyala

Her birimiz enerjik olmak istiyoruz. Hedeflerinize ulaşın, işinizle başa çıkın, yaşamak istediğiniz hayatı yaşayın.

 Ama ya enerji bir yerde kaybolduysa ve kronik yorgunluk onun yerini aldıysa? Kahve artık baş edemiyor ve kahvaltıdan sonra ... tekrar uyumak istiyorum!

Cevap basit: Kayıp enerji arayışına girmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, bu aramalar kolay değildir: sadece enerjiyi nereden alacağımızı ve nasıl geri getireceğimizi değil, tam olarak nereden kaybolduğunu anlamamız gerekir.

Başlamak için 4 tip hayati enerji vardır:

  1. Fiziksel enerji vücudumuzun sağlığı, uyku, doğru beslenme ve fiziksel aktivitedir. Vücudun yeterli enerjisi yoksa, her şeyden önce ele alınması gereken bu kaynaktır.
  2. Duygusal enerji - sevdiklerinizle iletişim, seyahat, yeni şeyler deneme arzusu, yaratıcılık, kendini ifade etme. Kişi olumlu duyguları ne kadar çok alır ve verirse, duygusal enerjisi de o kadar yüksek olur.
  3. Akıllı enerji bilgi, yeni bilgi, eğitimdir. Ancak, bu enerjinin çalışması için basit tüketim yeterli değildir. Beyin gerilmeli ve gelişmelidir: düşün, karar ver, hatırla.
  4. Manevi enerji , kişinin dünyadaki yerini, hedeflerin ve değerlerin varlığını, daha fazlasıyla bir bağlantıyı anlamasıdır. Dindar insanlar bu enerjinin kaynağını imanla bulurlar. Ayrıca kaynak meditasyon, yoga, yansıma olabilir.

Mutlu, enerjik bir yaşam için bir enerji dengesi sağlamanız gerekir. Her 4 enerji türü de hayatımızda yeterince bulunmalıdır. Bir şeye odaklanmak değil, alternatif enerji kaynaklarına odaklanmak önemlidir. Enerji açığı telafi edilmezse, "kırmızı enerji bölgesine" girebilirsiniz - tükenmişlik ve kronik yorgunluk durumu. Bu durumda bir kişi huzursuz olur, "kendi kendine yemeye" başlar, ilgisizlik, boşluk gibi görünebilir.

Bu durumdan çıkabilirsiniz. Her şeyden önce, onu tanımak ve gücünü öncelikle enerji seviyesini normalleştirmeye odaklamak önemlidir - diğer tüm şeyler bekleyecektir! Kısa bir tatil ya da uzun bir hafta sonu almaya değer: vücudunuz birkaç gün boyunca ne isterse yapın. Bütün gün uyumak ister misin? - uyumalısın. Kaçmak istiyor? - hadi koşalım.

Basit tatil planlaması, haftada bir parlak etkinlik, rahatlamanıza ve hayatınızı yeni duygularla doldurmanıza yardımcı olacaktır

Ana şey unutmamaktır - vücut ne kadar uzun süre enerji sıkıntısı yaşarsa, iyileşmesi daha fazla zaman alacaktır. Bu nedenle, zaman içinde bir sızıntı olduğunu fark etmek ve uzun ve zor olan "kırmızı bölgeye" erişimi önlemek için enerjinizi sürekli izlemek son derece önemlidir.

Bunu yapmanın 2 yolu vardır:

Enerji dengesi tablosu , enerji eksikliğinin olup olmadığını ve nasıl doldurulacağını anlamaya yardımcı olur. Bunu yapmak için bir parça kağıt alın ve iki parçaya bölün. İlk yarı enerji tüketimidir. Üzerine boyanması gerekiyor: enerji nereye gidiyor? Örneğin,% 60 - iş için,% 20 - seyahat için,% 10 - ev işleri için. İkinci yarı enerji akışıdır. Üzerine yazıyoruz: enerji nereden geliyor? Örneğin,% 20 - yürüyüş,% 10 - spor,% 25 - çocuk ve kocası ile iletişim. Alınan enerji miktarı enerji tüketiminden daha azsa, düşünmeniz gerekir: başka nereden enerji alabilir veya tüketimini azaltabilirsiniz?

Bir günlük ve bir enerji grafiği, enerjiyi tam olarak neyin aldığı ve ona neyin verdiğini anlamanıza yardımcı olacak daha ayrıntılı bir yöntemdir. Bunu yapmak için, bir günlük tutmanız gerekir ve uyandıktan sonra her 2 saatte bir, sağlığınızı on puanlık bir ölçekte işaretleyin. Uykulu ve tembel ise - 2 puan. Neşeli ve güzelse - 8. Böylece, örneğin, bir fincan kahve içtikten bir saat sonra, enerjinin azaldığını ve tam tersi bir adımla 10 dakikalık bir yürüyüşün canlandığını öğrenebilirsiniz.

Yani, masa ve günlük enerji eksikliğini ortaya çıkarırsa, umutsuzluğa kapılmanıza gerek yoktur. Enerjiyi yenilemek için bir plan düşünmeye hemen başlamak daha iyidir. Kaçağın hangi seviyede meydana geldiğini belirler ve mümkünse kapatırız. Enerji eksikliğiyle başa çıkmanın en iyi yolu bir uyarıdır. Basit tatil planlaması, haftada bir parlak etkinlik, rahatlamanıza ve hayatınızı yeni duygularla doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki uygulamalar da yardımcı olacaktır:

  • Temiz havada günlük yürüyüşler, güneşe egzersiz veya selamlama (fiziksel enerjinin bakımı ve restorasyonu);
  • Duygusal arınma - duygularınızı uygun herhangi bir şekilde ifade edin. Örneğin, bir yastığı yenmek veya şehirde bağırmak (duygusal enerji);
  • Yararlı kitaplar okumak, yabancı dil öğrenmek (entelektüel enerji);
  • Meditasyon veya yoga. Günde 1 dakikadan başlayabilirsiniz (manevi enerji).

Ve elbette, kendinize karşı dürüst olmalısınız. Ve zaman zaman “iç çocuğunuzu” hoş bir şeyle şımartmak.

Anahtar Kelimeler : Her,birimiz,enerjik,olmak,istiyoruz.,Hedeflerinize,ulaşın,,işinizle,başa,çıkın,,yaşamak,istediğiniz,hayatı,yaşayın.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar