Erkekler ağlamaz: erkeklere duygularını ifade etmeyi öğretmek neden bu kadar önemlidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 19:37 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Erkekler ağlamaz: erkeklere duygularını ifade etmeyi öğretmek neden bu kadar önemlidir?

makale içerik

Erkekler ağlamaz: erkeklere duygularını ifade etmeyi öğretmek neden bu kadar önemlidir?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Erkeklerin aşk dramaları, üzüntüleri ve zorluklarından kurtulmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Stereotiplerin aksine, oğulları her şeyden önce değerli insanlar olarak nasıl yetiştirebiliriz? Empati kurmak ve kabul etmek için, duyguları hakkında konuşsunlar ve başkalarını dinlemeyi öğretirler.

Pennsylvania Üniversitesi Kız ve Erkek Yaşamı Araştırmaları Merkezi'nin kurucusu Michael Richert, “Uygulamamda, duyguları bastırmanın ve erkeklik hakkındaki stereotiplere uymak için gençleri hırsızlığa, şiddete ve kendini yok etmeye itiyor” şeklinde konuşuyor. “Anlayış eksikliği, yetişkinlerin onları dinlemeye isteksizliği ve psikolojik tecrit trajik bir tercihe yol açıyor.”

Erkeklerin duygularını görmezden gelmeleri veya gizlemeleri gerektiğine inanılmaktadır. Ancak duyguları ifade edememe, hem kendini anlamayı hem de başkalarına yaklaşmayı önler. Çocukları gerçek bir insanın klişesine zorlamak, duygulardan yoksun ve dokunulmaz, sosyal ihtiyaçlarını ihmal ediyor ve onları zayıflatıyoruz. Ebeveynler ve toplum için bir bütün olarak, çocukları olumlu ve sağlıklı bir atmosferde yetiştirmektir.

"CESUR" KISITLAMANIN FİYATI 

Erkekler genellikle kızlardan daha az hazırlıklı sınıflara gelirler ve yeni çevreye daha uzun uyum sağlarlar, bu yüzden öğrenmeleri akranlarından daha zordur. Ayrıca itaatsizlik nedeniyle daha ağır cezalandırılırlar, bu da asosyal davranışlara yol açar.

Çocukluk çağında yetiştirilen, yanlış tercihlere dayanan erkekler depresyona daha yatkındır ve daha sık intihar ederler, kişisel ilişkilerde daha fazla problemleri vardır. Genellikle yalnız, yalıtılmış, aşk ve cinsiyet hakkındaki önyargılara daha eğilimli hissederler - örneğin, içgüdülerini kontrol edemediklerine veya şefkat, hassasiyet, derin duygulara ihtiyaç duymadıklarına inanırlar. Bu yanlış anlama ve daha da kötüsü cinsel ve aile içi şiddete yol açar. Ayrıca, erkeklerin doktora gitme ve kadınlardan önce ölme olasılığı daha düşüktür.

Stereotiplerin sosyal baskısını göz ardı etmek zordur, ancak onlardan gelen hasar açıktır.

Cinsiyet tutumlarıyla yüzleşmek kolay değildir. Birçok ebeveyn hala “sissy” olmanın kötü olduğuna ve bir çocuğun sevgi ve sevgi ile şımartılabileceğine inanıyor. Büyürken, çocuklar kavga etmeye başlarlar, kasıtlı olarak erkek arkadaşlarıyla mesafelerini korurlar, böylece kimse erkekliklerinden şüphe etmez, sissies ve "kız" olarak bilinmekten korkarlar.

Reichert, “Gerçek insanın imajı yüzyıllardır değişmedi ve şimdiye kadar yeni fikirler son derece yavaş bir şekilde oluşturuluyor” diyor. Stereotiplerin sosyal baskısını göz ardı etmek zordur, ancak onlardan gelen hasar açıktır.

KLİŞELERE AYKIRI OĞUL YETİŞTİRME  

Ancak iyi haber var: durumu daha iyi hale getirmek ve erkekleri duyarlı ve samimi hale getirmek bizim gücümüzde. Erken çocukluktan başlamalı, çocuğa güven ve sevgi ile davranmalı, onunla açıkça konuşmalı, kişinin sınırlarını ihlal etmeden ve kendini gerçekleştirme için yer bırakmadan bir samimiyet atmosferi yaratmalısınız. İşte bazı yararlı öneriler.

1. Erkek bebek oynayalım

Oyuncakların cinsiyete göre ayrılması her iki cinsiyetten çocuklar için zararlıdır. Genellikle çocuklar toplumda kabul edilen normlara göre döşenir ve oyuncaklar cinsiyete göre seçilir. Bu ayrılık, erkeklerin ilk şefkat ve sorumluluk derslerini almasını ve empati öğrenmesini engelliyor.

Bu neden bu kadar önemli? Empati sayesinde, başkalarının ne düşündüğünü ve hissettiğini anlıyoruz, bu bizi kendimiz için değil, bir başkası uğruna cesaretlendiriyor. Empati yeteneğine sahip insanlar yeni bir takımda hızlı bir şekilde öğrenir, bir takımda çalışmayı bilir, açıkça sempati gösterir, içtenlikle başkasının hayatıyla ilgilenir ve başkalarının tadını çıkarır. Çalışmalar, böyle bir kişinin bir öğrenci şirketinde kabul edilmesinin daha kolay ve işe alınmaya daha istekli olduğunu kanıtlamıştır.

Çocuk bebek oynayalım. İnanın, çocuk ona bakmak, rahatlamak, dikkat etmek isteyecektir.

2. Birlikte okuyun

Bir ebeveyn oğluna veya kızına bir kitap okuduğunda, duygularını bu sürece sokar ve çocuk duruma meraklı gözlerle bakabilir. Okurken, dur ve sor: kahramanın ne hissettiğini düşünüyorsun? Ona nasıl yardım edilir? Çalışmalar, birlikte okumanın çocuğun akranlarıyla iletişim kurmasına yardımcı olduğunu ve empati öğrettiğini kanıtlamıştır.

3. Erkeklere onları sevdiğini göster

Oğullar da kızlarının sıcaklığına ve sevgisine ihtiyaç duyar. Bazen seninle yatmalarını, sarılmayı ve öpmelerini, dizlerine tırmanmalarını yasaklamayın. Ebeveynlerin katı ve yabancılaşması erkekleri daha cesur yapmaz. Buna karşılık, çocuklukta anne sevgisinden yoksun olan erkeklerin depresyon ve kişisel yaşamlarındaki zorluklardan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Kendi ailelerinde bile geçinmeleri zor.

İnanın, zamanla her çocuk bağımsız olmak isteyecektir. Acele etme. “Uzaktan sevmeye” çalışmak büyük bir hatadır. Çocuklar ebeveynlerin ve sevdiklerin sevgisine ihtiyaç duyar, korunmuş hissetmek önemlidir.

Erkekler ağlamaz: erkeklere duygularını ifade etmeyi öğretmek neden bu kadar önemlidir?

4. Oğulları dinleyin, eylemleri ve duygularıyla ilgilenin.

Toplumda erkekliğin kabul edilen versiyonuna uyma arzusu, erken yaşta bile erkekleri etkiler. Dürüstlüklerini korumalarına, kendilerini korumalarına, baskıya direnmelerine yardımcı olmak için, çıkarlarını paylaşmak, gelişmelerine ve öğrenmelerine yardımcı olmak önemlidir.

Önemli yetişkinler çocuğu dinler ve duyarsa, açıkça endişe ve saygı gösterirse, kim olduğunu ve ne istediğini anlaması daha kolaydır. Michael Richert, “Bir yetişkin, bir çocuğu kınamadan, nota okumadan dinlemeye çalışırsa, şüpheleri ve özeleştirme ile başa çıkması daha kolaydır” diye açıklıyor.

Tabii ki, bazen küçük bir adamın konuşmasına izin vermek onu öğretmekten ve eğitmekten daha zordur. Ancak bir çocuğu sağlıklı ve sosyal olarak uyarlanmış yetiştirmek istiyorsanız dinlemeyi öğrenmeniz gerekir.

5. Duyguları ifade etmeyi öğrenir

Erkekler, kızlar gibi, acı, üzüntü, sevinç, güvensizlik, öfke yaşarlar, duygular hakkında dürüstçe konuşmaktan veya onları nasıl ifade edeceğini bilmekten korkarlar. Çocuğunuzun bariyeri aşmasına yardımcı olun, evde güven ortamı yaratın. Oğlan kızgın veya üzgün olsa bile doğru tepki ver. Olumsuz duygular, pozitif olanlar gibi, bastırılamaz.

Bazen oğlunun öfkesini kendi hesabınıza almamak, kendi korku ve şüphelerinizi iletmemek zordur. Bu gibi anlarda, çocuğun duygularına dikkat etmenin, değerini anlamasına ve onları nasıl yöneteceğini öğrenmesine yardımcı olacağını hatırlatmalısınız. Reichart, duyguların düşünceleri ve davranışları nasıl etkilediğini anlamak, duygusal zekanın tanımlayıcı bir işlevidir.

6. Bağımsızlığı teşvik etmek

Çok sık, erkeklere amaçlarının bağımsızlık olduğu söylenir. Yalnız ranger, gezgin ve yalnız, “gerçek” bir adamın ideal görüntüsüdür. Aslında, erkeklerin yalnızlık ve tecrit için çaba göstermelerine gerek yoktur, bağımsızlığı öğrenmeleri gerekir. Başkalarıyla nasıl ilişki kuracağınızı ve bakış açınızı nasıl koruyacağınızı öğrenin.

Ebeveynlerin bakımı çocuklar için önemlidir, ancak bu, belirsiz bir şekilde hayatlarına tırmanmanız, akranlarınızla ilişkileri kontrol etmeniz veya onları hayal kırıklıklarından ve kayıplardan korumanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, onları göze çarpmayan bir şekilde destekleyin, çünkü yeni, bilinmeyen bir dünyaya girmeye hazırlanıyorlar. Böyle bir destek, bağımsız olmalarına yardımcı olacaktır.

Bağımsızlığı zorlamaya gerek yoktur. Çocuklar aile hayatına katılırlarsa, sadece aynı fikirde olmakla kalmaz, görüşlerini ifade ederlerse, bağımsız hale gelirler ve saldırganlık yapmadan nasıl tartışacaklarını öğrenirler. İlişkilerde, işbirliği ve uzlaşma gereklidir, çatışmalar bir başkasının duygularının saygı, dikkat ve anlayışı atmosferinde düzelir.

7. Çocukları destekleyin

Çoğu zaman, yetişkinler toplumun bir erkeğin ne olması gerektiği hakkındaki görüşlerini paylaşarak kendi önyargılarından muzdariptir. Bu onların çocuklarını gerçekten anlamalarını, duygularını ve düşüncelerini paylaşmalarını engeller.

Oğlunun güçlü yönlerine dikkat edin. Ona içtenlikle hayran olmayı öğrenin. Başkalarıyla eşitlemeye çalışarak kırmayın. Hızlı koşamamasına izin verin, ama yemek yapmayı sever. Matematik yeteneği yok, ama şiir yazıyor. Onu destekle. Onun gibi sevdiğini göster. Yüzüne en sadık hayranı ve hayranı alacak. Kamuoyu uğruna değiştirmeye çalışmayın.

Çocuğunuzu kabul edin. Başkalarına ne derse desin, onu başarması, konumunu savunması için güç vermesi, kendini koruması için ona ilham vermenin tek yolu budur.

Anahtar Kelimeler : Erkeklerin,aşk,dramaları,,üzüntüleri,ve,zorluklarından,kurtulmasına,nasıl,yardımcı,olabilirsiniz?,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar