Geçmişten günümüze Moda Nasıl Değişti?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.03.2021 tarih ve 02:03 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Geçmişten günümüze Moda Nasıl Değişti?

makale içerik

Geçmişten günümüze Moda Nasıl Değişti?
Kısa Linki Kopyala

İnsanların yeme içme ve barınma ihtiyaçlarının yanında, giyinme gereksinimleri da vardır. Zamanla bu gereksinim ilk önce bayanları, değişik olanı giymeye itmiştir. Belirli bir akıma göre, benzer fakat değişik kıyafetler de modayı oluşturmuştur. Dünyada 20’li yıllarda başlamış olan moda akımı, vatanımızda 50’li yıllara dayanmaktadır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, resmi olarak evlendirilmiş olduğu Latife Hanım’ı, birçok mevzuda Türk hanımına misal olacak vasıflarda seçmiştir. Latife Hanım; eğitimi, kültürü ve giyimi ile ülkemizdeki hanımlara misal olacak ve cesaret verecek niteliktedir.

O dönemden itibaren vatanımızda, yavaşta olsa bir kıyafet seçimi oluşmaya başlamıştır. 1950 yılından itibaren ise genç kızlarımız, dünya modasını takip etmeye başlamış ve moda ile alakalı emekler hız kazanmıştır. Son yıllardaysa vatanımızda, dünya genelinde tanınmaya başlamış olan birçok modacı bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde dahi kendi modacılarımızın ürünlerini kolaylıkla bulabilecek hale gelmiş bulunuyoruz.

1920’Lİ YILLARDA MODA

1920’li Yıllarda Moda

Uzun devam eden savaşların nihayetinde vatanımızda, kılık giyim devrimi yapılması ile bayanlarda çarşaf yerine, giysi ve şapka kullanması başlamıştır. Bu dönemde jartiyerli çoraplarda ülkemize gelmiştir. Erkeklerde ise şalvar yerine kumaş pantolonlar ve fes yerine kasketler kullanılmaya başlanmıştır.

1930’LU YILLARDA MODA

1930’lu Yıllarda Moda

Bu yılarda ülkemizdeki kadınlar giysi yerine, vatkalı tayyör ekipler kullanmış, adamların ise pantolonlarındaki düğmelerin yerini fermuar almıştır.

1940’LI YILLARDA MODA

1940’lı Yıllarda Moda

1940’lı yıllarda ülkemiz, hayattaki moda akımına birazcık daha yaklaşmış ve bu zamanda, ikili ve vatkalı ekipler kullanılmıştır. Diz altında nihayetlenen etekler, bu günün blazer seçimi bele oturan ceketleri ile benzerlik gösterir. Yine bu zamanda ince naylon çoraplar gündeme gelmiştir.

1950’Lİ YILLARDA MODA

1950’li Yıllarda Moda

Dünyada kullanılan beli korseli dar ve geniş elbiseler, vatanımızda azca da olsa kullanılmaya başlanmış, büyük ve heybetli şapkalar görücüye çıkmıştır.

1960’LI YILLARDA MODA

1960’lı Yıllarda Moda

Bu yıllarda jean pantolonlar hayatımızdaki yerini almaya başlamış ve çiçekli giysi ve kısa etekler gündeme gelmiştir. Bu giysilerin yanında ergenler farklı saç modelleri benimsemiş, döneme damga vuran ve halen kullanılan makyaj stilleri oluşmuştur. Günümüzde moda olan eyeliner, o dönemden kalma bir modadır.

1970’Lİ YILLARDA MODA

1970’li Yıllarda Moda

1970’li seneler mini eteklerin vatanımızda kullanılmaya başlandığı senedir. Yine bu sene İspanyol paça geniş ve uzun pantolonlar kullanılmış, düz ve uzun saç modası oluşmuştur. Önü kakül bırakılan tepesi kabartılan bu saç, siyah beyaz filmlerin büyük yıldızı Belgin Doruk’u akla getirir.

1980’Lİ YILLARDA MODA

1980’li Yıllarda Moda

1980’li seneler vatanımızda modanın en kompleks olduğu dönemdir. Bu yıllarda punk modası gençleri etkilemiş; saç bantları, taytlar ve spor ayakkabılar yaşamımıza girmiştir.

1990’LI YILLARDA MODA

1990’lı Yıllarda Moda

Ülkemizde vücuda oturan badi ve elbiselerin moda olduğu, 1990’lı yıllarda ek olarak kalınca topuklu ayakkabılar ve kalem etekler kullanılmıştır.

2000’Lİ YILLARDA MODA

2000’li Yıllarda Moda

2000’li yıllarda, modası uzun zaman idame eden düşük belli pantolon ve etekler, renkli babet ayakkabılar ve süslü terlikler yaşamımıza girmiştir. İspanyol paça pantolon modasının kullanıldığı bu yıllarda moda, 1960’lı yılları da hatırlatır.

2010’LU YILLARDA MODA

2010’lu Yıllarda Moda

2010’lu yılların modası ise her sene azca oranda olsa değişmektedir. Geniş ve dar modellerdeki her çeşit pantolon, mütevazı ve çiçekli her türlü etek modadır. Doğru kombinlenerek kullanılan bu parçalar farklı ve bolca takı ile desteklenir. Jean modasıysa; yeniden streç kotların modası devam etmekte, eskitilmiş, yırtık kotlar seneye damgasını vurmaktadır.

Renk olarak; beyaz, sarı, yeşil, mavi şeklinde canlı renkler ve neon renkler kullanılmakta, bu renkleri barındıran şifon gömlek ve elbiseler ilkbahar, yaz modası olarak karşımıza çıkmaktadır. Son bir senedir moda olan stiletto seçimi ayakkabılar, yazlık aleni modelleri eklendikten sonra kullanılmakta ek olarak renkli ve saydam babetlerin modası devam etmektedir.

Anahtar Kelimeler : İnsanların,yeme,içme,ve,barınma,ihtiyaçlarının,yanında,,giyinme,gereksinimleri,da,vardır.,Zamanla,bu,gereksinim,ilk,önce,bayanları,,değişik,olanı,giymeye,itmiştir.,Belirli,bir,ak..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar