Gençlik bizim elimizde: Yaşlanmayı nasıl geciktiririz

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 18:42 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Gençlik bizim elimizde: Yaşlanmayı nasıl geciktiririz

makale içerik

Gençlik bizim elimizde: Yaşlanmayı nasıl geciktiririz
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Öyle görünüyor ki, uzun ömürlü hayaller gerçekleşmeye başlıyor.

Bilim adamlarına göre, birkaç yıl içinde insanlık yaşa bağlı değişiklikleri durdurma ve aktif bir yaşamı uzatma şansına sahip olacak.

Son zamanlarda, yaşam uzatma bilimi aktif olarak gelişmektedir. Hayal gücü, kriyojenik donmaya giden buruşuk milyarderlerin görüntüsünü kolayca çizer. Fakat sonsuz yaşam için bir hap hayal etmek mümkün mü? Ya da en azından yaşlanma sürecini yavaşlatan bir ilaç, kemiklerin kırılganlığını ve kırılganlığını, hafıza kaybını, kanseri ve yaşlılıkta yaşamı zehirleyen diğer hastalıkları önler.

Belki de bu soruların cevapları, yeni ve uzun zamandır beklenen bir yaşlanma karşıtı ilaç olan Senolitik bilimi tarafından verilecek. Birçok önde gelen dünya gerontologu hayvanlarla deneyler yapmış ve insanlarda klinik denemelere başlamışlardır. Bugüne kadar, sonuçlar umut vericidir. Araştırma başarıyla devam ederse, mevcut orta yaşlı nesil daha uzun yaşama ve daha uzun yıllar aktif olma şansına sahip olacak.

SAĞLIKLI YAŞLANMA 

Uzun ömürlü problemi okuyan çoğu bilim adamı, sadece yaşamlarını artırmak için önlerindeki görevi görüyorlar. "Sağlık dönemini" uzatmaya çalışıyorlar. İnsanların hastalıkları ve ağrılı yaş belirtilerini azaltmasına yardımcı olmak. Bu ekonomi için de büyük önem taşıyor, çünkü yaşam beklentisinin artmasıyla emekli maaşlarına yapılan harcamalar, çalışan nüfusun vergilerinden daha fazla olacak.

Connecticut Üniversitesi Yaşlanma Merkezinde doçent Ming Xu, “Sağlıklı Yaşlanma Projesi hem yaşlı hastalar hem de devlet için büyük fayda sağlayabilir. Yaşlanma çoğu kronik hastalık için en büyük risk faktörü olduğundan, laboratuvarının amacı hastalığı önlerken süreci yavaşlatmanın yeni yollarını bulmaktır.

"YAŞLILIĞIN TEDAVİSİ" 

Ming Xu ve grubu Senolitik üzerinde çalışıyor. Bunlar yaşlanmayı ve “kırılmış” hücreleri hedef alan ilaçlardır. Sözde "zombi hücreleri" vücutta tutulur, iltihaplanmaya neden olan maddeleri salgılar ve sağlıklı hücreleri yaşlanan hücrelere dönüştürerek doku hasarına yol açar.

Ming Xu, Minnesota'da akademik bir tıp merkezi olan Mayo Clinic'te ekip üzerinde çalıştı ve burada yaşlanan hücrelerden kurtulmak ve erken yaşlanmış farelerin sağlığını iyileştirmek için “genetik bir numara” gösterildi. 2016 yılında aynı grup, doğal olarak yaşlı farelerle bir deney yaptı. Deney sonuçlarının gösterimi aynı çöpten iki yaşlı kemirgeni göstermektedir. Senolitik alan ve yaşlanan hücrelerin "temizlenmiş" olanı, benzerlerinden çok daha neşeli ve sağlıklı görünüyor.

Gençlik bizim elimizde: Yaşlanmayı nasıl geciktiririz

İNSAN DENEYLERİ 

Araştırma sonuçları, insanlar için Senolitiklerin geliştirilmesine milyonlarca yatırım yapmak isteyen büyük yatırımcıları cezbetti. Politikacılar ve işadamları keşiflerin insanlık için önemi üzerine açıklamalar yaptılar ve bilim adamlarını çalışmalarına devam etmeye teşvik ettiler. Bununla birlikte, farelerde çalışan “genetik hile” insanlar için güvensiz çıktı.

Bu yönde çalışmak için, insan vücudunun "zombi hücrelerinden" güvenli bir şekilde temizlenmesi için ilaçların geliştirilmesi için fon toplamakla uğraşan yeni bir şirket kuruldu.

Yaşlanma, karmaşık sistemik bozulmayı tetikleyen doğal bir süreçtir. Bilim adamları, yeni ilaçların çalışmasının tüm süreç kompleksinden tam olarak neyin yönlendirilmesi gerektiğini belirleme ihtiyacıyla karşı karşıya kaldılar. Senolitik çalışmalar başlangıçta spesifik koşullara odaklanır - örneğin, maküler degradasyon, glokom ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı.

Gelişmelerin çoğu hala erken aşamalarda, deneyler kemirgenlerin veya bir Petri kabındaki insan dokularının katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, Şubat 2019'da insanların katılımıyla bir çalışma gerçekleştirildi.

Bu tamamen yeni bir araştırma alanı. Köln Plan Biyoloji Enstitüsü'nden Max Planck'tan Sebastian Gronke “Bu nedenle, son derece heyecan verici” diyor. “Senolitik özellikle ilginçtir çünkü yaşlıları etkilerler.” Bu, sonuçları hızlı bir şekilde görmeyi mümkün kılar. " Bilim adamlarının onlarca yıldır veri toplamasına gerek yoktur.

Ming Xu şunları söylüyor: “Senolytics ile hastaları her gün tedavi etmek zorunda değilsiniz. İlacı haftada bir veya hatta ayda bir kez almak yeterlidir. Bu büyük bir avantaj. ” Tıbbın diğer alanlarında, senolitik ilaçlar ilginç beklentiler sunar. Örneğin, obezite veya insülin direncinin tedavisinde. Sebastian Gronke ayrıca radyasyon ve kemoterapi sırasında gelişen kanser tedavisinden sonra yaşlanan hücrelerin önemli bir rol oynadığını iddia ediyor: "Senolitikler kanser tedavisinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak."

Bilim adamları tarafından sıcak bir şekilde tartışılan bir başka konu, uyuşturucu kullanmaya başlama zamanıdır. Ming Xu, “Gençlerde senolitiklere gerek yok, etki sıfır olacak” diyor. “Ancak resepsiyon çok geç başlatılırsa da faydası olmayacak.” Senolitikleri uygulama zamanı geldiğinde, önümüzdeki yıllarda cevaplamamız gereken büyük bir soru. ”

Bilim insanının kendisi, yaşı 70-80 yıl insan yaşamına karşılık gelen farelere ilaç getiriyor. Ming Xu, “Bazı insanlar çok hızlı, bazıları da yavaş yaşlanıyor” diye hatırlıyor. Sorunun insanlar ile ayrı ayrı çözülmesi muhtemeldir ve bir kan veya idrar testi yaşlanma karşıtı programa ne zaman başlayacağınızı gösterecektir.

Gençlik bizim elimizde: Yaşlanmayı nasıl geciktiririz

YAŞLANMAYI GECİKTİRMENİN MEVCUT YOLLARI 

Bugüne kadar, yaşam uzatma çalışmalarının sonuçları umut vericidir. Bununla birlikte, birçok konu henüz araştırılmamıştır, klinik araştırmalar geliştirilmektedir ve sihirli, uygun fiyatlı “yaşlanma karşıtı hap” yakında görünmeyecektir. Bazı tahminlere göre, bu beş ila on iki yıl sürebilir.

İnsanlık, nefes nefese, bilim dünyasındaki olayların gelişimini takip ederken, herkes bir şekilde yaşlanmanın kaçınılmazlığına katlanmak zorundadır. Araştırma tamamlanmamışken şimdi ne yapabiliriz?

Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük edebiliriz. Örneğin, doğru yiyin. Gronke, yetişkinlikte gıdaların kalori içeriğinin sınırlanmasını önerir. Fareler üzerinde yapılan testler, diyetleri sınırlı ve dengeli olan hayvanların istedikleri kadar yiyen kemirgenlerden% 30-50 daha uzun yaşadığını göstermiştir. Bilim insanı, “İlk hayvan grubunun yaşıtlarından daha az yaşlanan hücrelere sahip olduğu da biliniyor” diye ekliyor.

Tüketilen hayvansal protein miktarının azaltılmasını önerir - örneğin, haftada bir kez et yemek ve sebzeleri diyette bir protein kaynağı haline getirmek.

Açıkçası, sedanter bir yaşam tarzı ve alkolizm ile yaşa bağlı hastalık riski de artar. Egzersiz yapmak ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmek de yetişkinlikte aktivite süresini uzatmaya yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelimeler : Öyle,görünüyor,ki,,uzun,ömürlü,hayaller,gerçekleşmeye,başlıyor.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar