Gönüllülük: Gerginlik ve neşe ile nasıl yardım edilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 00:08 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Gönüllülük: Gerginlik ve neşe ile nasıl yardım edilir?

makale içerik

Gönüllülük: Gerginlik ve neşe ile nasıl yardım edilir?

İnsanlara bilinçli ve düzenli olarak yardım etmek onlara zaman, beceri ve kaynaklarını vermek anlamına gelir.

Ve karşılığında önemli bir şey almak için: hayatın anlamı, manevi yaraların iyileşmesi, ortakların çemberi. Bizi gönüllü olmaya motive eden ne olursa olsun, başkalarına kendimize zarar vermeden yararlanabiliriz.

Hayırseverlik Destekleme Vakfı'na göre, Rusya'nın her iki yetişkin vatandaşı sadaka katılıyor. Bu katılımı ne açıklıyor? Cevap genellikle açıktır: iyi yapmak kolaydır (bazen SMS kullanarak belirli bir miktarı aktarmak yeterlidir) ve modaya uygundur. Ve bu mod sevinemez ama sevinemez. Bununla birlikte, sistematik yardım için, iyi niyetler ve iyi duygular yeterli değildir, gönüllülerin kendilerine bakmalarını ve çalışmalarında hayal kırıklığına uğramamalarını sağlayacak kurallara ihtiyaç vardır.

NEDEN YARDIM ETMEK İSTİYORUZ 

Özverili bir şekilde yardım etme arzusu bizim için doğaldır. Birbirinize bakmak, savaşlara, doğal afetlere ve hastalıklara rağmen hayatta kalmanızı sağlar. Psikolog ve gazeteci Daniel Goleman araştırmaya göre, çocuklar çok erken iyiyi ve kötüyü ayırt etmeye başlıyor ve şefkat gösterenlere çekiliyor. Bir yaşındaki çocuklara bir çizgi film gösterildikten sonra, üçgenin dairenin tepeye tırmanmasına yardım ettiği ve meydanın aksine, müdahale ettikleri zaman genellikle "iyi" üçgene ulaştılar. Doğru, eğer ebeveynler bu davranışı güçlendirmezse, daha sonra çocukların özgecil dürtü gösterme olasılığı daha düşüktür.

Genel olarak, tam teşekküllü bir yaşam sadece kendi kişiliğinin sınırlarının ötesine geçen ve “dış dünyada anlam keşfeder” tarafından yaşanabilir, konuşma terapisinin yaratıcısı Viktor Frankl dedi. Kendimizi kendimizden daha büyük bir şeye adamak, daha mutlu oluruz, hayatımız izlenimler ve keşiflerle doludur, bir kişi olarak büyürüz. Ayrıca, hedonistik adaptasyon böyle bir mutluluğu tehdit etmiyor, diyor olumlu bir psikolog Sonia Lubomirski.

Yeni bir şey (daire, araba) satın almanın sevinci oldukça hızlı geçiyor, ancak birisinin hayatını değiştirdiğimiz, dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğimiz, daha keskin bir şekilde deneyimlendiğimiz ve daha uzun sürdüğü gerçeğinin mutluluğu.

Gönüllülük: Gerginlik ve neşe ile nasıl yardım edilir?

ZEHİRLİ Mİ YOKSA ÇEVRE DOSTU MU? 

Mülk veya para bağışlama biçimindeki yardımların duygusal tükenmeye yol açması olası değildir, ancak yaşam koşullarındaki değişiklik nedeniyle herhangi bir zamanda sona erebilir. Ancak gönüllülük psikolojik hazırlık gerektirir.

Bir gönüllü, zamanını ve kaynaklarını ihtiyacı olanlara verir, acı, acı, keder, umutsuzluk görür, sürekli olarak birçok insanla temas halindedir. Gönüllünün bir öğretmen, para toplama uzmanı veya doktor olarak çalışması ve kalifiye olmayan, ancak daha az değerli olmaması durumunda, bir çocukla oturmak veya etkinliğe bilet vermek için yardım profesyonel olabilir.

Sadaka - başka biri için kendini feda etmemek ve dünyayı yalnız kurtarmaya çalışmak değil

Tükenmişlik çoğunlukla toksik sadaka neden olur. Örneğin, kritik durumlarda her zaman yaklaşırsak, ruhunuzu yorucu ayrıntıları paylaşın, yardım sağlarken, kaçınılmaz olarak ağır düşüncelere düşeceğiz, diyor Dobro.mail.ru servisi Alexandra Babkina. Ve tam tersi, değişikliklerin bir parçası olduğumuzu anladığımızda, sevinçle dolar, hayatımızın anlam dolu olduğuna inanır.

KİME YASLANMALI 

Uzmanlar, gönüllü olmak ve asla yorgun olmamak, olumsuz duygular yaşamamak imkansız diyor. Bununla birlikte, samimiyet ve yeteneklerinin sağlıklı bir değerlendirmesi, enerji tasarrufu yapmanıza ve kaynakları verimli bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Gönüllüler ekip çalışmasına çok değer verir.

“Elbette, tarlada bir savaşçı. Ancak benzer düşüncelere sahip insanların desteği çok faydalıdır. Bazen ilham sona erer ve hala sahip olanlar iyi olur: o zaman ona bulaşırız, ”diyor Yetimlere Yardım Gönüllüleri psikoloğu Inna Pasechnik.

Biz süper kahraman değiliz, geri dönmemiz, sonucu görmemiz ve bizim için neyin değerli olduğunu anlamamız önemlidir.

Başka bir seçenek, deneyimli bir meslektaşınızla iletişime geçmek veya çiftler halinde sürekli çalışmaktır. Inna Pasechnik, “Sorumlulukları paylaşmak ve karşılıklı desteği gönüllüler için hayatı kolaylaştırıyor” diye ekliyor. Etrafımızdaki birinin kendini kötü hissettiğini her zaman fark etmiyoruz. Bu nedenle, herkesin aynı projede çalışan diğer gönüllülerle tartışmak için sorununu önerebileceği güvenli bir alana sahip olmak iyidir. Ve bazen bir psikoloğun yardımı gerekebilir. Danilovtsy gönüllü hareketinin başkanı Yury Belanovsky “Çoğu zaman bu, kişisel problemlerle olduğu kadar gönüllü çalışmalarla da bağlantılı değildir” diyor.

Sadaka, başkaları için kendini feda etmiyor ve Hollywood gişe rekortmenlerinde olduğu gibi dünyayı tek başına kurtarmaya çalışmıyor. Yaşamda, böyle bir hırs depresyona yol açabilir.

Biz süper kahraman değiliz, geri dönüş yapmak, sonucu görmek ve bizim için neyin değerli olduğunu anlamak bizim için önemlidir. Sonra başkalarına yardım etmek hayatımızı daha zengin ve zengin hale getirecektir.

Gönüllülük: Gerginlik ve neşe ile nasıl yardım edilir?

TÜKENMİŞLİK NASIL ÖNLENİR? GÖNÜLLÜ DENEYİMİNE DAYALI 4 İPUCU 

1. Samimi bir ilişki kurun. Yuri Belanovsky, bunun için iç motivasyonu olmayan bir gönüllü olmak çok riskli. Bu aktivite sıkıntılı insanlarla bağlantılıdır ve bu nedenle bizi duygusal olarak etkiler. Acı çekenlerle kişisel ilişkilere girerken, gözlerine bakarız, isimleri ile adlandırırız, bu ilişkilerden sorumlu hissediyoruz. Bunu içtenlikle yaparsak, kriz ve boşluk riski ile karşı karşıya kalırız. Yuri Belanovsky, koğuşlarla ilgili psikolojik durumun çok kişisel bir mesele olduğunu vurguluyor.

Birçoğu yardım ettikleri kişilerle arkadaş olmaya hazır değil. “Belki de bir arkadaş değil, birkaç saat arkadaşıdır. Bu pozisyon kişisel bir karar olmalı, dayatılamaz. ”

2. Hedefleri belirleyin ve sonucu işaretleyin. İnsanlarla çalışıp çalışmadığımızdan ya da örneğin fon toplamakla meşgul olsak da, sonucu gördüğümüzde iş bize neşe getirir, Inna Pasechnik emindir.

Sorun şu ki, her zaman istediğimizden daha küçük: birçok talihsiz var ve herkes yardım etmek istiyor. Sonuç açık olabilir: para toplamak - çocuğa yardımcı oldu. Ancak, belirli hedefler belirlemek ve sonuçları bunlarla ölçmek de aynı derecede önemlidir. Ölümcül bir hastayı iyileştirmeye çalışmak mantıklı değildir, ancak hastanın refahını her zaman küçük eylemlerle değiştirebilir veya başka bir kişiyi biraz daha mutlu edebilirsiniz.

3. Kaynakları ayık bir şekilde değerlendirin. Başkalarına ne kadar zaman vermek istediğimizi ve tam olarak ne yapmak istediğimizi anlamak sınırlar oluşturmaya yardımcı olur.

Kendinize zamanında söylemek önemlidir: “Dur!” Örneğin, büyük deneyime sahip bir sürücü, birisini taşımaya hazır olmadığını sakin bir şekilde rapor edebilir, ancak başka bir şekilde memnuniyetle yardımcı olacaktır. Böylece iç kaynağını, kendine uygun gördüğü gibi yardım etme özgürlüğünü koruyarak sınırlar kurar. Bir diğer önemli nokta kişisel konumun farkındalığıdır. Bir hastane, bir yetimhane veya bir bakımevinden bahsediyorsak, gönüllünün genel sürece neyin dahil edildiğini anlaması gerekir.

4. Kendinize dikkat edin. Er ya da geç mesleklere yardım etme uzmanları, bazen duygusal tükenme ile sürece alışmak, sürece alışmak. Gönüllüler nadiren derin tükenmişlik aşamasına ulaşır, ancak ilk aşamalar mümkündür, yorgunluk arttığında bırakma arzusu vardır. Bu duygulara dikkat etmeniz gerekiyor. Kayıtsızlık ve hatta reddetme varsa, rahatlamaya, bağlantıyı kesmeye, belki de mola vermeye değer.

Yuri Belanovsky, “Farklı duygusal tepkiler olabilir, çünkü bu iletişim ile ilgili” diyor. - Soru, bunun nasıl kullanılacağı, kimin kullanacağı, sınırların nasıl oluşturulacağı, kendiniz için zaman kazanmasıdır. Çözümler bulunursa zorluklar kalkınma için bir teşvik olacaktır. Bunun onun yolu olmadığına karar verenler bile kendilerini daha iyi tanıyabilecekler. ”

Anahtar Kelimeler : İnsanlara,bilinçli,ve,düzenli,olarak,yardım,etmek,onlara,zaman,,beceri,ve,kaynaklarını,vermek,anlamına,gelir.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar