Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Üretilir ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.03.2021 tarih ve 02:05 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Üretilir ?

makale içerik

Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Üretilir ?
Kısa Linki Kopyala

Her sürem geçişinde, onlarca internasyonal ve mahalli defileler yapılmakta, hazır kıyafet sektörü çalışanları, fazlaca yoğun geçen çalışmalarının neticelerini sergilemektedir. Sezonun modasını, bu defileler ve modacılar belirler. Bir sürem moda olan giysisi, sonraki sürem tekrar giymek, abes karşılanır. Hatta birtakım kesimlerde, bir giyim, ne kadar para ödenmiş olursa olsun, yalnızca bir defa giyilebilir. Bu yazılı olmayan kurallar, moda çevrelerince ve moda düşkünü müşterilerce, son aşama titizlikle kabul edilir ve uygulanır.

Tüm bu kurallara rağmen, bir davette aynı elbiseden giymiş iki bireyin karşılaşması, fazlaca beğenerek almış olduğu gömleği, sırf başkasının da üzerine görmüş olduğu için bir defa bile giymeyenlerin çokluğu görülmektedir. Modayı ve trendleri, ancak giyeceklerin belirlendiği bir akım olarak değil de, hayatlarını şekillendirenlerin çoğunlukta olduğu kesim için, bu tesadüflerin yaşanması mutlaka kabul edilemez olduğundan, kendi zevklerini yansıtan, hususi üretim giysiler tercih etmektedirler.

HAUTE COUTURE NEDİR?

Haute Couture Nedir?

Fransızcadan dilimize geçmiş olan bu terim, Türkçe “Otkutür” olarak okunur. Özel terzilik benzer biçimde de anlaşılabilecek, tamamen müşterinin zevkine bakılırsa üretim meydana getirilen bir giyim üretim metodudur. Lonca sisteminden günümüze taşınan, Avrupai bir disiplin ve kültür anlayışıyla, topluluğun geneline değil de, seçkin ve minik bir bölümüne hitap ve hizmet etmektedir. Sıradan terzilikten değişik olarak, bir bireyin bütün kıyafetlerinin, bir bireyin elinden çıkması anlamına gelir.

Karşılıklı itimat ve sadakat ilkelerinin yoğun tesirleri ile yürüyen bir ilişkiler bütünüdür denebilir. Otkutür giyinen bir şahıs, rahat rahat gidip bir mağazadan seri üretilen bir giyim almayacağı benzer biçimde, otkutür üreten bir şahıs de, herhangi birine rahat rahat üretim yapmayacaktır. 19.asır sonlarında, Fransa’da ortaya çıkan terzi atölyeleri, üyeleri oldukları meslek odalarının sert ve sıkı kurallarına müsait üretim yapabilmek ve müşterilerini memnun edebilmek için, bütün işlemleri elle meydana getirilen, som aşama elit giysiler ortaya koymuşlardır. Bu gelenek, müstahsil ve alan kişi arasındaki kültür benzeşimi sayesinde, günümüzde hala ayakta kalabilmektedir.

HAUTE COUTURE KİMLER TARAFINDAN TERCİH EDİLİR?

Haute Couture Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Dünya çapında kendini kanıtlama etmiş moda evleri, hazır kıyafet sektörüne giyim temin ederken, direk olarak modaevleri ile ilişkide olan, azca sayıda hususi müşterisi için, hiç bir biçimde maliyet hesabına girilmeksizin, tamamen kişiye hususi üretimler yapmaktadırlar. Örneğin; Hollywood yıldızları, kırmızı halı geçişlerinde, mutlaka seri üretim yada hazır kıyafet ürünü kullanmazlar. Bu hususi üretim icra eden modaevleri, ancak o halıda üretimleri görünebilsin diye, bu kişiler için en güzel giysileri tasarlar yada giyecek bireyin tasarlamasına izin verir ve üretir. Bu giysiler arasında, hiç aynı kıyafetli insanlara rastlanmaması ve giyilen kıyafetlerin piyasada bulunamaması, bu yüzdendir.

Haute Couture, fazlaca meşhur markaların, kendileri için hususi üretim yapmasını sağlayacak kadar maddi gücü olan insanoğlu tarafınca tercih edilir. Bu fazlaca hususi ve ünlü modaevleri de, giysilerini herhangi bir hanım üstünde görünmesini istemediklerinde, müşterilerini hususi olarak seçerler. Sonuç olarak; müşteriler modaevini seçerken, modaevi de müşterilerini seçerler.

GELİNLİKLER HOUTE COUTURE MİDİR?

Gelinlikler Houte Couture Midir?

Bu probleminin cevabı, genel hatlarıyla hayırdır. Özel üretim olduğundan, elle işlenmiş boncuklar ve şahsi detaylar içerdiğinden, otkutür tanımına uysa da, bu üretim tarzı, bir veya birkaç hususi elbiseden fazlaca, yaşamının büyük bir bölümünü kapsayan bir süreçtir. Gerçek bir otkutür müşterisi, bir kıyafete ihtiyacı olduğunda, mağazaları dolaşmaz, doğrudan olarak modaevine giderek, iyi mi bir giyim istediğini tanım eder veya kendi çizimini sunar ve sonrasında ancak kendisi için üretilmiş giysisi giyer.

Anahtar Kelimeler : Her,sürem,geçişinde,,onlarca,internasyonal,ve,mahalli,defileler,yapılmakta,,hazır,kıyafet,sektörü,çalışanları,,fazlaca,yoğun,geçen,çalışmalarının,neticele..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar