İç trol nasıl susturulur

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 22:59 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. İç trol nasıl susturulur

makale içerik

İç trol nasıl susturulur
Kısa Linki Kopyala

Birçoğu içeride bu sesi biliyor olabilir.

Ne yaparsak yapalım - büyük bir projeden sadece uykuya dalmaya - bize şüphe edecek bir şey fısıldayacak veya bağıracak: doğru şeyi mi yapıyorum? Benim için mümkün mü? Bir hakkım var mı? Amacı, doğal iç “Ben” i bastırmaktır. Ve Amerikalı psikoterapist Rick Carson tarafından önerilen bir adı var - trol. Nasıl direnilir?

Bu şüpheli yoldaş kafamıza yerleşti. O bizim iyiliğimiz için hareket ettiğine inandırıyor, beyan ettiği amaç bizi sıkıntıdan korumaktır. Aslında güdüsü asil değildir: bizi sefil, korkulu, sefil, yalnız yapmayı ister.

“Trol senin korkuların ya da olumsuz düşüncelerin değil, onların kaynağı. Geçmiş yılların acı deneyimini kullanıyor ve sizi korkutuyor, umutsuzca korktuğunuzu hatırlıyor ve kafanızda dönen gelecek hakkında bir korku filmi oluşturuyor, ”diyor en çok satan kitap Troll Tamer'in yazarı Rick Carson. Hayatımızda bir trolün ortaya çıkışı nasıl oldu?

TROL KİMDİR? 

Sabahtan akşama, bize başkalarının gözlerine nasıl baktığımızı anlatıyor, her adımımızı kendi tarzımızda yorumluyor. Troller farklı görüntüler alır, ancak herkesin ortak bir yanı vardır: geçmiş deneyimlerimizi bizi hipnotize etmek ve tüm yaşamlarımızı kendi kendini kısıtlamalara tabi tutmak ve bazen kim olduğumuz ve hayatlarımızın nasıl inşa edilmesi gerektiği konusunda korkutucu genellemeler yapmak için kullanırlar.

Trolün tek görevi bizi iç sevinçten, gerçek bizden - sakin gözlemcilerden, özümüzden uzaklaştırmaktır. Sonuçta, gerçek olanlar "bu derin bir tatmin kaynağıdır, bilgelik biriktirir ve acımasızca yalanlardan kurtulur". Talimatlarını duyuyor musun? “Yapmanız gereken daha önemli şeyler var. Öyleyse onlara iyi bakın! ”,“ Büyük umutların nasıl sona erdiğini hatırlıyor musunuz? Evet, hayal kırıklığı! Otur ve seğirme bebeğim! ”

“Serbest kalmaya çalıştığımda serbest bırakılmıyorum, ama kendimi hapse attığımı fark ettiğimde,” diyor Rick Carson. Dahili trollemenin fark edilmesi panzehirin bir parçasıdır. Hayali “asistandan” kurtulmak ve nihayet özgürce nefes almak için başka neler yapılabilir?

FAVORİ TROLL EFSANELERİ 

Genellikle trollerimizin uğultusu olan şarkılar aklımızı bulanıklaştırır. İşte bazı ortak püf noktaları.

 • Gerçek yüzün iğrenç.
 • Üzüntü zayıflık, çocukçuluk, güvensizlik ve bağımlılığın bir tezahürüdür.
 • Acı asildir.
 • Daha hızlı, daha iyi.
 • İyi kızlar seks sevmez.
 • Öfke sadece kontrol edilemeyen gençler tarafından gösterilir.
 • Duyguları tanımıyorsanız / ifade etmezseniz, kendileri azalırlar.
 • İş yerinde bariz neşeyi ifade etmek aptalca ve profesyonelce değildir.
 • Bitmemiş bir iş yapmazsanız, her şey kendiliğinden çözülecektir.
 • Erkekler kadınlardan daha iyi yol açabilir.
 • Suçluluk duygusu ruhu temizler.
 • Acı beklemek azalır.
 • Bir gün her şeyi öngörebilirsiniz.
 • _______________________________________
 • _______________________________________
 • _______________________________________

Trolleri evcilleştirme yönteminin yazarı birkaç boş satır bırakır, böylece kendi başımıza bir şey gireriz, trol hikaye anlatıcısının bize fısıldadığı bir şey. Bu onun entrikalarını fark etmeye başlamak için ilk adım.

TROLLİNG ÖZGÜRLÜĞÜ: FARK ET VE NEFES AL 

Trolünüzü evcilleştirmek için üç basit adım atmanız gerekir: sadece neler olduğunu fark edin, bir seçim yapın, olası seçenekleri oynayın ve harekete geçin!

Her şeyin neden bu şekilde ortaya çıktığı sorusuyla kendinize işkence etmeyin. İşe yaramaz ve yapıcı değildir. Belki de durumu sakin bir şekilde değerlendirdikten sonra cevabın kendisi bulunacaktır. Bir trolü evcilleştirmek için, sadece başınıza gelenleri fark etmek ve neden bu şekilde hissettiğinizi düşünmemek önemlidir.

Sakin gözlem, sonuç zincirinden çok daha etkilidir. Bilinç, bir projektör ışını gibi, hediyenizi karanlıktan alır. Vücudunuza, çevrenizdeki dünyaya veya zihin dünyasına yönlendirebilirsiniz. Sana, vücuduna burada ve şimdi ne olduğuna dikkat et.

Karın solunduğunda rahatça yuvarlanmalı ve nefes verirken geri çekilmelidir. Bu, trolsüz olanlara tam olarak olur.

Bilinç ışıltısını kontrol ederek, hayatın dolgunluğunu hissedebiliriz: düşünceler ve duygular kafada rastgele titremeyi durduracak ve etrafta neler olduğunu açıkça göreceğiz. Trol aniden ne yapacağını fısıldamaya son veriyor ve stereotiplerimizi bırakacağız. Ama dikkat: trol her şeyi yapacak, böylece bir kez daha hayatın son derece zor bir şey olduğuna inanıyorsun.

Bazen bir trol saldırısı sırasında nefesimiz sapar. Derin nefes almak ve temiz hava almak çok önemlidir, Rick Carson ikna oldu. Karın solunduğunda rahatça yuvarlanmalı ve nefes verirken geri çekilmelidir. Bu, trolden kurtulmuş olanlara tam olarak olur. Ancak trolümüzü boynun veya vücudun kepçesinde giyen çoğumuz için tam tersi olur: nefes aldığımızda, mide içeri çekilir ve akciğerler sadece kısmen doldurulur.

Sevdiğiniz biriyle veya güvenmediğiniz biriyle tanışırken nasıl yalnız nefes aldığınıza dikkat edin. Farklı durumlarda doğru nefes almaya çalışın ve değişikliği hissedeceksiniz.

Övgü kabul etmekten çekiniyor musunuz? Diğer davranışları kaybetmek. Bir dahaki sefere birisi seninle tanıştığı, derin bir nefes alacağı ve anın tadını çıkardığı için çok mutlu olduğunu söylediğinde. Şaka yap. Hayatınızı bir oyunla çeşitlendirin.

DUYGULARINIZI SERBEST BIRAKIN 

Ne sıklıkta neşeli, öfkeli veya üzgün olmanıza izin veriyorsunuz? Hepsi vücudumuzda yaşıyor. Gerçek kontrol edilemeyen sevinç - parlak, güzel ve bulaşıcı bir his. Trolünüzden ne kadar uzaklaşırsanız, o kadar sık ​​sevinirsiniz. Psikoterapist, duyguların içtenlikle ve derinden ifade edilmesi gerektiğini düşünüyor.

“Öfke hiç kötü değildir, üzüntü depresyon anlamına gelmez, cinsel dürtü ruhsallığa neden olmaz, sevinç sorumsuzluk veya aptallık ile aynı değildir ve korku korkaklığa eşit değildir. Duygular, diğer canlılara saygı duymadan sadece onları civataladığımızda veya dürtüsel olarak patladığımızda tehlikeli hale gelir. Duyulara dikkat ederek, içlerinde tehlikeli bir şey olmadığını göreceksiniz. Sadece trol duygulardan korkuyor: onlara özgürlük vererek güçlü bir enerji dalgası hissettiğini biliyor ve bu hayatın hediyesinin tadını çıkarmanın anahtarı. ”

Duygular, sizin ve başkaları için beklenmedik bir patlama şeklinde kilitlenemez, gizlenemez - her neyse, er ya da geç vücutta veya dışarı çıkacaktır -. Öyleyse belki de duyguları bırakmaya çalışma zamanı?

Düşüncelerinizi doğru bir şekilde formüle etmeye çalışın - bu sizi felaketli bir fanteziden gerçeğe götürecektir.

Bir dövüşün ortasında öfkeyi saklamaya alışkınsanız, korkunuzu doğrudan göze bakın ve kendinize sorun: en kötü durumda ne olacak? Deneyimlerinizi dürüstçe tarif etmeye çalışın. Şöyle bir şey söyle:

 • “Sana bir şey söylemek istiyorum, ama korkarım bir öfke nöbeti atacaksın. Beni duymak ister misin? ”
 • "Sana çok kızıyorum ama ilişkimize saygı duyuyor ve takdir ediyorum."
 • “Sizinle hassas bir konuda konuşmaya cesaret edemiyorum ... Ama rahat değilim ve durumu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Açık bir sohbete hazır mısınız? ”
 • “Zor bir konuşma olacak: Güzelce nasıl konuşacağımı bilmiyorum ve sen alay etmeye eğilimlisin. Birbirimize saygı duymaya çalışalım. ”

Ya da korkumuzu al. Trol, varsayımlara dayanarak yaşadığınız için çok mutlu. Akıl dünyası bir panzehirdir. Düşüncelerinizi doğru bir şekilde formüle etmeye çalışın - bu sizi felaketli bir fanteziden gerçeğe götürecektir. Örneğin, patronun fikrinizi reddedeceği anlaşılıyor. Oh, trol yine yakınlarda, fark ettin mi?

Sonra bir parça kağıt alın ve şunu yazın:

Ben __________________________ (gerçekleştirmekten korktuğunuz eylem numarası 1), o zaman _____________________________ (sonuç numarası 1) olduğuna inanıyorum.

Eğer ben ___________________________________ (Cevabı No. 1'den cevap yaz), o zaman ____________________________ (Sonuç No 2) inanıyorum.

Eğer ben ___________________________________ (Cevabı No. 2'den cevap yaz), o zaman _____________________________ (Sonuç No.3) inanıyorum.

Ve benzerleri.

Bu egzersizi istediğiniz kadar tekrarlayabilir ve kendimizin mümkün olduğunu düşündüğümüz bir derinliğe dalabilirsiniz. Üçüncü veya dördüncü turda, muhtemelen korkularımızın saçma olduğunu ve eylemlerimizi acı, ret ve hatta ölüm korkusuna tabi tutmaya alışkın olduğumuzu fark etmeye başlayacağız. Trolümüzün büyük bir manipülatör olduğunu göreceğiz ve durumu dikkatlice değerlendirdiğimizde, içinde bizim için gerçek bir sonuç olmadığını göreceğiz.

Anahtar Kelimeler : Birçoğu,içeride,bu,sesi,biliyor,olabilir.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar