İşyerinde gülmek için 5 neden

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 20:28 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. İşyerinde gülmek için 5 neden

makale içerik

İşyerinde gülmek için 5 neden
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Büro çalışanları genellikle ciddidir - bir müşterinin önüne önemli bir şekilde bakma veya patronun gözüne düşme korkusuyla karşı karşıya kalma isteği yüzünden.

Ancak mizah duygusu yardımcı olabilir! İşyerinde gülmek için beş sebep bulduk.

Bir keresinde bir Avrupa havaalanında pasaport kontrolünden geçtim. Bir sınır muhafız subayı belgemi uzun süre çalıştı, bazen bana bakıyordu. Vize ile ilgili bir sorun var, zaten endişelendim. Sonunda bir pul koydu, bana pasaportu verdi ve gülümsedi: "Ama saçını kesiyorsan, hala daha iyisin." Güldüm ve dedikleri gibi, bu beklenmeyen şaka "günümü gün etti".

Modern kültürde yerleşik olan iş ilişkilerinin basmakalıp, komuta tonu olmasa da ciddi bir anlam ifade ediyor. Psikolog Patrick Amar “Toplu bilinçaltında, komutanın figürü zillerle dolu bir soytarı figüründen çok daha fazla saygı uyandırıyor” diyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, işte, çoğumuz esprili sözlere sessizliği tercih ediyoruz.

Fakat bu sağlıklı duyguyu her zaman kendimizde bastırmaya devam edersek, yakında bir deliğe ya da ne iyi, nevrotik olacağız. Kahkaha, en kritik gerilimin en güçlü boşalmasıdır. İnsanlar felaketlerden, ölümden, patronlardan, "dünya kötülüğünden", tarihsel afetlerden korkuyorlardı. Ve bu bireysel fobileri saymıyor!

Evet, hayatımızda tehlikeler ve kayıplar var. Fakat kahkaha, birini korkudan kurtarır, birini daha güvende yapar. Aynı zamanda, gülmek anlamsız veya mokasen olmak anlamına gelmez.

Filozof ve kahkaha kültürü araştırmacısı Mikhail Bakhtin'e göre, "boşuna olamazsınız - ancak kahkahalar boşta bir meslek değildir." Bakhtin, emek ve kahramanlıkla değil, “ikiyüzlü,“ mutlu özgür gerçeğin ”düşmanları ile herhangi bir gerçeğe gülme ve parodi yapma hakkına karşı çıktı.

Öyleyse, patron şakaları hiç anlamıyorsa ve bu ironiyi kabul edemezseniz, kahkahalarınızı inkar etmeyin, ancak bunu yalnızca en yakın meslektaşlarınızın eşliğinde ve kibirlerine halel getirmeksizin uygulayın. Ve eğer mizah duygusu olan bir patron - neden bu dalgayı desteklemiyorsun? Tabii ki, meslektaşları ve genel olarak başkalarıyla dalga geçmekten bahsetmiyoruz.

İroni iyidir, eğer kendinden ironinin meyvesi ise, o zaman kimseyi tehdit etmeden “buzu eritir”.

1. Konuksever bir atmosfer yaratın

Kahkaha açıklığın kanıtı olmalıdır. Stres yaşamadığımız zaman çalışır ve daha iyi öğreniriz. Bunu yapmak için, ironi ve şakaların sınırlarını anlamak önemlidir.

İktisat Yüksek Okulu'ndaki yabancı dil öğretmeni ve okul öğretmeni Maria Filippenko, şakalara yalnızca eğitim sürecinde izin verildiğine inanmaktadır. Politika, din, cinsel yönelim, milliyetler hakkında şakalar yok. Sonuçta, grupta en çeşitli görüşlere sahip kişiler var.

Maria, “Öğrenciler şaka yapmaya başladıklarında, iyi temasın ve iyi bir şekilde grupta rahatlamanın göstergesidir” diyor Maria. - Dili öğrenmek, stresi ortadan kaldırmak, arkadaşça bir atmosfer yaratmak için önemlidir. Öğretmenin eğlenceli bulduğu herkes için saçma görünmeyebilir. Bu yüzden, belki, kendiliğinden ve "kısa devrelere" cevap vermek için bir gülümsemeyle şaka yapabilme yeteneği burada önemlidir. Kahkaha, bir çatışmayı önlemek veya çözmek için harika bir yoldur. Bu bir hataya en iyi tepki - hem bir öğrenci hem de kendi. ”

İşyerinde gülmek için 5 neden

2. İşyerinde “yanmayın”

““ Profesyonellik ”bölümünde zorunlu olan bir mizah duygusu eklerdim” diyor Maria Filippenko, “izleyici atmosferini hissetmek için temas kurma yeteneği ile birlikte”.

Öğretmenlerin çabuk “tükenmişliğinin” ders sırasında anında karar vermek zorunda olmalarından kaynaklandığından emindir: nasıl cevap verileceği, nasıl değerlendirileceği, fark edilebileceği ya da birinin körlüğünün olmaması. Bütün bunlar stres. “Ve soruna karşı ciddi ya da ironik bir tutumdan ikinciyi seçersek, o zaman bizi kesinlikle“ savaş birimi olarak ”kurtarır.

3. Mesajınızı iletin

Mizah kariyeri dönüştürebilir. L'Oréal’in iş bölümlerinden birinin yöneticisi olan Didier Bush, başarısına çok şey borçlu.

“Etkilemek için dış etkililiğe güvenemedim” diyor yüksekliği 160 santimetreden az olan bu patron, “daha ​​fazla netlik için mizah kullanmayı öğrendim ...”

Argümanlar bir şaka tarafından takip edildiğinde, reddedilemez hale gelir. Ancak mizah, nezaketle eşanlamlı değildir: "daha özgürce konuşmanıza ve gerekirse, hayır demeyi öğrenmenize olanak sağlar." Bu gerekli ”diyor Didier Bush.

4. Mücadele izolasyonu

Sberbank Yatırımcı İlişkileri Merkezi Genel Müdürü Kristina Bystrykh, kahkahalar sayesinde tekrar işine aşık oldu.

“Ekibimiz çok ciddi bir uluslararası projede yer aldı. Onu başarıyla İngiltere ile tanıştırdık, ancak yönetim coşku ifade etmedi ve bunun yerine yeni bir patron atadı.

Hepimiz aşağı indik, kapandık, genelde mesleği değiştirmeye karar verdim. Ancak yeni patron, her şeye dışarıdan bakmasını, güçlü ve zayıf yönlerimizi değerlendirmesini ve aynı zamanda sadece kimseyi kırmakla kalmayıp aynı zamanda herkese güven vermesini sağlayan mizah duygusu olan bir adam olarak ortaya çıktı.

Takımın yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir karar için huşu ile beklediğimizi hatırlıyorum. Patron bununla yönetim hakkında konuşmak zorunda kaldı. İşte toplantıdan geri döndü. “Peki, şef ne dedi?” Diye sorduk. Şef, “Çok iyi beslendiğimi söyledi, diyet yapma zamanı geldi” dedi. Güldük ve sonra sihirle her şey iyileşmeye başladı - toplandık, yeni fikirler ortaya çıktı ve çelişkiler çözüldü. ”

İşyerinde gülmek için 5 neden

5. Mücbir sebeplere karşı mücadele

Yeni fikirler stres sırasında değil, rahatlamayı başardığınızda gelir. Bu, uzun zaman önce Herman Brown Foundation Letonya müzik ajansının direktörü Inna Davydova tarafından anlaşıldı.

Ajansın küçük, sıkı sıkıya bağlı bir ekibi var - bu nedenle, kahkaha her zaman yaygındır. Birinin eğlenmesi zor. Kahkaha paylaşılır veya hiç ses çıkarmaz. İnna'nın genel gülüşü, herkesin işlerinde gerekli olan duygusal bir rezerve sahip olduğunun bir işaretidir.

Buna ek olarak, mizah bir tür koddur. Kullanarak, ortaklarla, müşterilerle - karmaşık, yaratıcı ve bazen şımarık insanlar - hangi anahtarla konuşacağınızı doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. “Gülme yeteneği bizi farklı bindirmeler, tutarsızlıklar ve mücbir sebepler ile dengede tutuyor. Örneğin, ünlü bir müzisyen bir uçuşu karıştırdı - ve eğer mizah anlayışınız yoksa, biletlerin satıldığı bir konseri doldurabilirsiniz. Ve bu konuda iyi bir şaka hatırlarsanız, bir çözüm olacaktır. ”

ŞAKA AMA İNDİRİM YOK  

Maria Makarushkina, psikolog, danışman, antrenör, kahkahaların çalışma alanındaki yerini yansıtıyor.

“Emeğin örgütlenmesindeki modern dünya eğilimleri çevik (çevik, İngilizce -“ canlı ”,“ hareketli ”) olarak adlandırılmaktadır. Bu stil esneklik, uyarlanabilirlik, öz düzenleme anlamına gelir. Amaç, herhangi bir hiyerarşinin gayrı resmi olarak kaldırılmasıdır: bir şirketteki tüm takımlar eşittir, bir takım içindeki tüm üyeler daha fazladır.

Kahkaha, çalışanların bağlılık üzerine kurulu ofislerden ortaklığa geçmelerini teşvik eder. Yapı, dikeyden yatayya dönerek düzlenir. Hem ironik lider hem de esprili sanatçı, ona mükemmel şekilde uyuyor. Fakat aynı zamanda kurumsal etik de var. Yaratıcı şirketlerde, kahkaha oranı genellikle daha fazladır. Yoğun üretimin mizahı görmezden gelmesi daha olasıdır.

Ancak şaka yapabilme yeteneği kişisel bir özelliktir, seviyesi kişisel kültür seviyesine bağlıdır. Müşterilerle çalışırken mizah duygusu istediğinizi söyleyebilirsiniz, ancak bir müşteri olarak, bir sağlayıcının, bir doktorun, düz şakalar saçan bir satıcının önüne oturursam, bu reddetmekten başka bir şey yapmaz. Aksine, eğitimli veya basit bir şekilde eğitilmiş, uygun bir şakaya başvuran, hiç şüphesiz şefkat ve güvene neden olacaktır. ”

Anahtar Kelimeler : Büro,çalışanları,genellikle,ciddidir,-,bir,müşterinin,önüne,önemli,bir,şekilde,bakma,veya,patronun,gözüne,düşme,korkusuyla,karşı,karşıya,kalma,isteği,yüzünden.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar