Kaktüs Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 23:52 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Kaktüs Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

makale içerik

Kaktüs Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?  Faydaları Nelerdir?
Kısa Linki Kopyala

Dekorasyon trendlerinde canlı bitkilerin kullanımının artması ile beraber birtakım bitkilerin değerleri yeni anlaşılmaya ve çokça kullanılmaya başlandı. Kaktüs, bu bitkilerden biridir. Dikenli ve dikensiz kaktüsler, değişik sunumları ve yarattığı güçlü tesir ile bilhassa iç mekan bitkileri olarak kullanılmakla beraber, büyüyebilen türleri ile dış mekanlarda da kullanılmaya başlandı. Kolay bakımı ve değişik görünümleri ile oldukça tercih edilen bu dayanıklı bitkiler, görselliği dışında yarattığı etkisinde bırakır sebebiyle evlerden oldukça ofislerde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ağızdan ağıza yayılan yararları yeni yeni öğrenilen kaktüsler, sevenlerinin dışında yararları için edinenlerin de dikkatlerini çekmekte. Birbirinden farklı çeşitleri ile mekanlarında farklılık arayanların tercihi olan kaktüsler, hızla yaygınlaşmakta ve gelecekte iyice yaygınlaşmış olarak daha oldukça görüleceğinin sinyallerini vermektedir. Ülkemizde yetişmeyen egzotik türlerinin de rahatça ulaşılabilir hale gelmesiyle, görülmemiş çeşitlilikte seçenekler olmaya, karakteristik dekorlar olarak rol almaya devam etmektedir.

KAKTÜS NEDİR?

Akdeniz bölgesinde, bilhassa Antalya civarında naturel olarak bulunabilen kaktüs bitkisi, botanik biliminde Latince Cactaceae sınıfında yer alır. Doğada kendi haline yetişenleriyse daha oldukça ABD kıtasında yaygındır. Metrelerce büyüyebilen çeşitleri, çöl ikliminde hayatta kalabilen ender bitkilerdendir. Doğal ortamında bulabildiği oldukça azca miktardaki suyu, en bereketli biçimde yakalayabilmek ve özümseyebilmek için dikenlerini kullanmaktadır. Özümsediği su ehil gelmediğinde, dikenleri yardımıyla havadaki nemi de kullanabildiğinden hayatta kalabilmektedir.

Zor iklim şartlarında hayatta kalabilmek için oldukca kalınca ve tek uzantıların birleşiminden oluşan kökleri, fazla dallanıp budaklanmadan toprağın en derinine iner. Bu kökler, suya erişme çabasında olduğu için oldukca güçlüdür. Genellikle yeşil ve tek renkteki görüntüsü, sıklıkla dikenlerle kaplıdır. Sukkulent özelliklerde olan doğrusu oldukça azca su ve toprak ile hayatta kalabilen türleri, etli, yassı ve minik yaprakları ile ayırt edilebilmektedir. Tüm bu özellikleri ile bakımı en basit bitkilerden olduğu için, konutlarda ve işyerlerinde de saksılarda yada bahçelerde bakılarak son aşama entresan dekorlar oluşturmaktadır.

KAKTÜS BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kaktüs, anavatanından geldiği zamanki özelliklerini korumaya devam eden, nerede ise asla başkalaşım geçirmemiş entresan bir bitkidir. Kaktüs ve sukkulent bitkiler oldukça azca toprağa gereksinim duyar. Keza oldukça azca su, bakımı için yeterlidir. Sert ve tek parça uzayan kökleri sebebiyle öteki bitkilerden değişik olarak saksıyı zaman içinde doldurmaz, seneler geçse bile aynı saksı arasında yaşayabilir. Saksının büyüklüğü yettiğinden değiştirilmesi gerekmese bile, zaman içinde toprağın bütün vitamini biteceğinden iki yılda bir toprağının tamamen yenilenmesi öneri edilir.

Kaktüsgiller ancak toprağın üst bölümü değil, alt bölümü da kuruduğunda oldukça azca sulanmalıdır. Aksi takdirde doğasına aykırı biçimde oldukça su alan bitki, içten çürümeye başlar. İlk çürüme emareleri dışarıdan görüldüğünde ise oldukça geç kalınmış olabilir. Direkt güneş ışığını sever, bolca hava alabileceği yerlerde yaşar. İyi bakıldığında yumru verebilir. Bu yumruların doğrudan toprağın üstüne konması ve beklenmesi halinde, kendiliğinden kökleri çıkmaya başlayacaktır ve tek çoğaltma şekli de budur.

FAYDALARI NELERDİR?

Kaktüs, zor iklimlerin bitkisi olduğu için ve güneş ışığından hiç bir biçimde zarar görmediğinden, ışınım emici bir özelliğe sahiptir. Havadaki radyo sinyallerinin de zararı olan etkilerini emdiği ve azalttığı kabul edilen bitki, bilhassa tv ve bilgisayar civarlarında kullanılabilir.

Herhangi bir ilmi emek verme ile ispatlanmamış olsa da radyasyonu %80 emdiği sanılmaktadır. Evlerde, okullarda ve işyerlerinde pek oldukça ekranın bitişiğinde bu bitkinin görülmesi, yararlarından yararlanılmaya çalışıldığının ispatıdır.

Anahtar Kelimeler : Dekorasyon,trendlerinde,canlı,bitkilerin,kullanımının,artması,ile,beraber,birtakım,bitkilerin,değerleri,yeni,anlaşılmaya,ve,çokça,kullanılmaya,başlandı.,Kaktüs,,bu,bitkilerden,bi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar