Kansere yakalanma riski doğrudan uyku kalitesiyle ilişkili mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.12.2019 tarih ve 11:36 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Kansere yakalanma riski doğrudan uyku kalitesiyle ilişkili mi?

makale içerik

Kansere yakalanma riski doğrudan uyku kalitesiyle ilişkili mi?
Kısa Linki Kopyala

Bir gece çalışma programı, kanser olasılığını artırabilir mi? Uyku bozuklukları onkojenik faktörlerle nasıl ilişkilendirilir?

Uyku Kırma Uzmanı ve Klinik Psikolog Michael Breus, son araştırma bulguları hakkında önemli ve rahatsız edici bilgiler paylaşıyor.

Huzursuz, “parçalanmış” ve düzensiz uyku kesinlikle kanser riskinin artmasıyla ilişkilidir - son zamanlarda doktorlar tarafından hayal kırıklığı yaratan bir sonuca varıldı. Her ne kadar bugüne kadar, araştırma sonuçları tüm sorulara cevap vermese de, kanser riskleri ile uyku problemleri arasındaki bağlantı açıktır; Meme, prostat ve tiroid kanseri örnekleri üzerinde incelenmiştir.

Klinik bir psikolog ve uyku tıbbı uzmanı olan Dr. Michael Breus, vücudun doğal sirkadiyen ritimlerine uyan bir rejime uymamız gerektiğinden emin. Ancak bazen yaşam ve iş programının ritmi nedeniyle bu pek mümkün değildir.

Stres ve aşırı yük, monitörlerin bolluğu ve gece yapay aydınlatma, günlük olarak karşılaştığımız sorunlardan sadece birkaçı. Alternatif sağlıklı uyku ve uyanıklığın doğal ritmine uymayı zorlaştırırlar.

Mesleğinden dolayı, birçok insan gece uyumasını engelleyen bir program izlemeye zorlanır. Buna göre, akşamları, geceleri ve sabahları çalışmak, bir insanın gündüzleri uyumak için zaman ve fırsatlar bulması gerekir - yani doğa ve toplumun aktif ve uyanık olmak istemesi. Ve beden için bu, bir kural olarak, kesinlikle zararsız değildir.

OLASI BİR RİSK FAKTÖRÜ OLARAK GECE İŞ PROGRAMI 

Bilim adamları sıklıkla bu insanları konu olarak davet eder. Elde edilen veriler, bu sosyal grubun birkaç kanser türü geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle, meme kanseri, muhtemelen gece çalışmasıyla ve günün bu saatinde yapay ışığa maruz kalmayla ilişkilidir.

2018'de yapılan bir araştırmaya göre, gece vardiyasında uzun saatler boyunca çalışan kadınlar, diğerlerine göre% 19 daha fazla kanser riskine sahipti. Meme, gastrointestinal ve cilt kanserleri gibi bazı hastalık türleri için risk daha da yüksekti. Bu modda iş deneyiminde bir artış ile arttı.

Araştırmacılar, her beş yılda bir gece vardiyasında çalışmanın, meme kanseri gelişme olasılığını% 3,3 artırdığını tespit etti. Bu veriler sayesinde, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı ve Dünya Sağlık Örgütü bugün gece vardiyası çalışmasını olası bir kanserojen veya kanserojen faktör olarak tanımlamaktadır.

SİRKADİYEN RİTMİN BUNUNLA NE ALAKASI VAR? 

Breus, uyku programımız doğal sirkadiyen ritimlerimizle eşleşmiyorsa kanser riskinin artabileceğini vurguluyor. Uyku ve uyanıklık döngülerinin yanı sıra, sindirim, bağışıklık fonksiyonu ve hormon üretimi de dahil olmak üzere vücuttaki birçok önemli süreci kontrol ederler. Sirkadiyen ritimlerin ihlali, huzursuz, düşük kaliteli uyku ve bozukluklarının ana faktörlerinden biridir.

Çalışmalar, birkaç kanser türü geliştirme riskinin artmasıyla ilişkili sirkadiyen bozulmalarını ortaya çıkardı. Ek olarak, kronik sağlık problemlerine, depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarının yanı sıra diyabet ve obezite gelişmesine neden olurlar.

PEKİ UYKU BOZUKLUKLARI İLE KANSER ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI? 

Uyku bozuklukları: uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu ve apne - hem uyku miktarını hem de kalitesini etkiler. Ayrıca bir semptom olabilir ve sirkadiyen ritimlerin ihlal edilmesine katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Bir çalışma, birkaç ortak uyku bozukluğu ile artmış kanser riski arasında bir bağlantı buldu. Uykusuzluk, obstrüktif uyku apnesi ve parasomni olan kişilerin, meme, oral ve prostat kanserleri gibi çeşitli kanser türleri geliştirme riskinin arttığı ortaya çıktı. Parasomnia, diş taşlama, gece krampları, hareket bozuklukları ve kabuslar dahil olmak üzere çok çeşitli yıkıcı belirtiler içerir.

Breus “Obstrüktif uyku apnesi ile kanser riski arasındaki bağlantılar özellikle güçlü görünüyor” diyor. - Apnenin bir çok nedenden dolayı sağlıksız olduğunu biliyoruz. Beyin ve bilişsel işlevler için tehlikelidir, kardiyovasküler hastalık, obezite ve diyabet riskinin yanı sıra kazara yaralanma ve ölüm riskini artırır. "

Bilim adamları uyku bozuklukları ile kanser olma olasılığı arasındaki ilişkinin ne olduğunu daha iyi anlamak ve uyku düzenlemesinin kanser risklerini azaltmaya nasıl yardımcı olacağını belirlemek için hâlâ yapacak çok şeyleri var.

 

Uzman hakkında: Michael Breus - Amerikan Uyku Tıbbı Konseyi temsilcisi Klinik Psikolog.

Anahtar Kelimeler : Bir,gece,çalışma,programı,,kanser,olasılığını,artırabilir,mi?,Uyku,bozuklukları,onkojenik,faktörlerle,nasıl,ilişkilendirilir?,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar