Kim daha fazla yürür, kim daha zengin olma şansına sahiptir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 23:19 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Kim daha fazla yürür, kim daha zengin olma şansına sahiptir?

makale içerik

Kim daha fazla yürür, kim daha zengin olma şansına sahiptir?
Kısa Linki Kopyala

Kendi arabanızı sürmek zorunda olmadığınız bir bölgede büyüdüyseniz, başarı şansınız diğerlerinden daha yüksektir.

Yürümenin birçok avantajı olduğu düşünülmektedir. Düzenli fiziksel aktivite bizi daha sağlıklı kılar. Altyapısı yürümeye uygun alanlarda yaşayan insanlar, kural olarak, daha aktiftir ve ayrıca aile ve arkadaşlar için daha fazla zamanları vardır.

Ancak yaya trafiği yüksek olan yerlerin avantajları bununla sınırlı değildir! Çocukluğu kişisel bir araba olmadan yapabileceğiniz alanlarda geçen çocukların başarılı bir yaşam için daha fazla şansı olduğu ortaya çıkıyor. Ve yüksek olasılıkla gelirleri ebeveynlerinin gelirinden daha yüksek olacaktır. Bu Columbia Üniversitesi, Virginia Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından bulundu.

MERDİVENLERDEN YUKARI 

Ekonomik hareketlilik, bir kişinin ekonomik “merdiveni” yukarı veya aşağı hareket ettirmesine yardımcı olan bir güçtür. Öncelikle tam olarak “yükseliş” ile ilgileniyoruz ve bu nedenle daha çok ekonomik hareketlilikten değil, sözde sosyal asansörden bahsediyoruz.

Bu olgu, insanların kariyer oluşturmak ve genel olarak yaşam standartlarını iyileştirmek için kullandıkları çeşitli kariyer yollarını ima eder. Ancak sadece belirli bir kişinin kişisel çabaları gelecekteki gelirini etkilemez: çevre, “merdiven” üzerinde attığımız adımı da etkileyebilir.

En yüksek ekonomik hareketlilik, çocukluğu “yaya” bölgelerinde geçirilenler tarafından gösterilmektedir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, ekonomik hareketlilik yeteneğimizin büyüdüğümüz alanla ilgili olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, 1980-1982 yılları arasında doğan 9 milyon Amerikalının verilerini analiz ettiler. Listede en altta bulunan ailelerden gelen çocukların gelir düzeyine göre yüksek bir gelir düzeyine ulaşma olasılığını incelediler. Yaya trafiği yüksek yerlerde yetişenlerin başarı şansının, çocukluklarını diğer koşullarda geçirenlerden daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Yani, ekonomik hareketliliğin en yüksek seviyesi, çocukluğu yaya olarak hareket etmenin mümkün olduğu alanlarda geçen kişiler tarafından gösterilmiştir.

NEYSE Kİ - İKİ KİŞİLİK 

Daha önce de söylediğimiz gibi, yürüyebileceğiniz arazinin birçok avantajı var. “Yaya” bölgelerinde yaşayan insanlar aileleriyle daha fazla zaman geçirebilir ve evden işe seyahatlerinde daha az harcayabilirler. Ayrıca, bu tür yerlerde diğerlerinden daha sık yaşayanlar, daha yüksek mutluluk ve refah seviyeleri bildirmektedir.

Araştırmacılar, sonucun, araba olmadan hareket etme yeteneğinin değil, yaya bölgelerinde bulunan diğer özelliklerin etkisini yansıtabileceğini dikkate aldılar. Nüfus yoğunluğunun daha yüksek ve ayrışmanın daha düşük olduğu topluluklarda ekonomik hareketlilik düzeyinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Yani, yürüme mesafesi iyi olan alanlar sadece uygun altyapı değildir. Araştırmacılar, genellikle şehrin "haçı" nın daha yüksek gelir, nüfusun daha iyi sağlık ve yaşam beklentisinden bahsettiğini söylüyor. Bu tür yerleşimlerde, daha fazla iş, zor fiziksel emekle değil, zihinsel aktivite ile ilişkilidir. Suç oranı orada daha düşüktür ve sakinler birbirleriyle daha sakin ve hoşgörülü bir şekilde ilişkilidir.

Ayrıca yürümeye elverişli yerleşim sakinleri için iyi okullarda eğitim almak daha kolaydır

Arabasız dolaşmak kolay alanlarda yaşayan çocuklu ailelerin de bir takım avantajları vardır. İlk olarak, benzin ve araç bakımından tasarruf edebilirsiniz. İkinci olarak, çeşitli altyapı tesislerinin yaya erişilebilirliği, yerel sakinlere geniş bir yelpazedeki işlere erişim imkanı sunmaktadır. Sonuç olarak, nüfusun ekonomik fırsatları sadece araba ile hareket edebileceğiniz bölgeden daha yüksektir.

Bir arabaya olan ihtiyacımız azaldığında, istihdam ve bir faaliyet alanı seçimi açısından bize yeni fırsatlar açılıyor, çalışmanın yazarları emin. Ayrıca yürümeye uygun yerleşim sakinleri için, iyi okullarda eğitim almak daha kolaydır, çünkü herkesin onlara ulaşması daha kolaydır.

Bu nedenle, çocukların daha fazla fırsata sahip olmasını istiyorsak, arabayı mümkün olduğunca az kullanma fırsatının olduğu yerlerde onlarla yaşamak daha iyidir, psikologlar emin.

Anahtar Kelimeler : Kendi,arabanızı,sürmek,zorunda,olmadığınız,bir,bölgede,büyüdüyseniz,,başarı,şansınız,diğerlerinden,daha,yüksektir.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar