Kış yaralanması: Çin tıbbı ile tedavi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 20:43 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Kış yaralanması: Çin tıbbı ile tedavi

makale içerik

Kış yaralanması: Çin tıbbı ile tedavi
Kısa Linki Kopyala

Hayatımızda en az bir kere hangimiz bacak tutamadı? Buz, topuk, özensiz hareket - ve ağrıyan ve şişmiş bir ayak bileği ile yatakta bir hafta.

Pek çoğu doktorun standart tavsiyesine aşinadır: Bir yaralanmadan hemen sonra buz uygulayın ve şişliği giderin. Ancak Çin tıbbına göre tedavi, yaralanmayı “dondurmayı” değil, etkilenen uzuvdaki enerji akışını geri kazanmayı hedeflemelidir.

Bir zamanlar ayağımı çok sert çevirdim: Kelimenin tam anlamıyla kaldırımdan topuklu düştüm. Ve ertesi gün Avrupa'ya büyük bavullarla uçmak zorunda kaldım ve anladım: yarın ağırlığım çok fazla değil, yürüyemeyeceğim. Ve böyle bir durumda ne yapmalı?

DOĞU MU BATI MI? 

Batı'nın tıbbi yaklaşımı tedaviden mümkün olan en hızlı etkiyi elde etmektir: ayak bileğini soğutun, şişliği giderin ve ağrıyı azaltın. Bununla birlikte, önceliği uzun vadeli sonuçlar planlayan ve uzun ömürlü olmaya çalışan Çin tıbbında, etkilenen alanı soğutmak ek bir travma olarak kabul edilir.

Yaralı ayak bileği spazmı kasları, eklemi diğer etkilerden korur. Bir spazmın sonucu olarak, etkilenen bölgedeki enerji akışı (qi) sınırlıdır. Ekstra soğuk ise yaralanmayı koruyarak enerji akışını daha da sınırlar.

Etkilenen ayak bileğinde qi'yi artırmak için, yaralanmadan hemen sonra ısınması gerekir.

Bu nedenle, soğumuş, daha uzun süre iyileşen ve daha sonra, herhangi bir fırsatta, kendilerini hissettiren yaralanmalar. Yaşlı akrabalarınız varsa, büyük olasılıkla yaralı dizleri ve ayak bileği eklemleri hakkında çok şey biliyorsunuzdur: bir yaralanmayı “sızdırmaz hale getirmek”, bir kişinin daha az ya da daha fazla rahatça yaşayabilmesine izin verir, ancak sonuna kadar iyileştirmez.

Benim durumumda, en hızlı (batı?) Çözüm gerekiyordu. Fakat ondan sonra haftalarca ayak bileğimde kronik ağrı ile oynamaya hazır değildim. Bu nedenle, geleneksel oryantal yaklaşımı seçtim: etkilenen bölgeyi ısıtmak.

ARITMA TEKNOLOJİSİ 

Etkilenen ayak bileğinde qi'yi artırmak için, yaralanmadan hemen sonra ısınması gerekir. İdeal çözüm aktif kuru ısı olacaktır. Çin tıbbı bu gibi durumlar için dumansız moxa sunar: preslenmiş pelin ağacından yapılmış çubuklar. Ateşi böyle bir çubuğa koymak ve yanan bir uçla etkilenen bölgeye kısa bir mesafede sürmek ve derin bir ısıtma sağlamak için sürmek gerekir.

Fakat elinizde böyle bir araç yoksa? Sıcak bir banyo iyi bir alternatif olacaktır. Ayağınızı sıcak suya batırın ve ayak kırmızı oluncaya kadar basılı tutun.

İyileştirici Yağlar

Yaralanan bölgeyi uyuşturmak için, ılık suya nane, portakal ve ylang-ylang esansiyel yağları ekleyin. Bir kase sıcak suya beş damla "kokteyli" yeter.

Ayak ve ayak bileği eklemi kaslarının daha da gevşemesi, papatya, lavanta ve ölümsüzlerin esansiyel yağlarını sağlayacaktır. Karışımın beş damlasını havzasına ekleyin.

Isınma banyosunun etkisini susam yağı ile yapılan nazik bir masajla artırabilirsiniz. Banyodan sonra, yağı hafifçe sürtünme hareketleriyle yaralanan ayak bileğine sürtün: masaj sırasında keskin bir acı olmamalıdır.

AYAK BİLEĞİ İLE NELER YAPILAMAZ 

Bir yaralanmadan sonra, ayak bileği asla gelişmemelidir. Ağrı yoluyla yapılan tüm hareketler sadece spazmı arttırır, bu yüzden elastik bandajı yaralanmadan sonraki gün kullanın. Çok sıkı olmamalıdır: Fiksasyonun amacı, aktif bir kan akışını koruyarak eklem hareketliliğini sınırlamaktır.

Kış yaralanması: Çin tıbbı ile tedavi

HAREKETLİLİK EGZERSİZİ 

Ayak bileğinin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için, yaralanmadan sonraki ertesi gün, basit bir egzersiz yapabilirsiniz. Ana şart: Hareketin herhangi bir anında zarar görmemelisiniz.

Bir masaya veya başka bir yüzeye oturun - ayak bileği rahatça kilitlensin. Dairesel ayak hareketleri yapın: Ayak başparmağı küçük bir daireyi tanımlar. Hareket ayrık olmalı. Eğer ayak düz bir daireyi tarif ederse, ayak bileği yeterince gevşemiş değildir, yani eklem alanının derin gevşemesi bu alıştırmanın amacıdır.

Ayak bileğine odaklanın, çevreyi tanımlayan aralıklı ayak hareketi için çok doğru bir çaba göstermeyin. Kesirli hareket, ayak bileği kaslarının gevşemesini ve şifa enerjisi ilave bir akını sağladığını gösterir.

BEKLENEN SONUÇ 

Geleneksel Çin'in ligamento yaralanmalarının tedavisine yaklaşımının - qi akışının ısınması ve güçlenmesi - yaralanmadan hemen sonra ödem ve hematomda artışa yol açtığı için hazırlıklı olmalıyız. Doğu doktorunun bakış açısından, bu iyi bir işaret: kan sorunlu bölgeye akıyor ve iyileşme süreci başlıyor.

Akşamı sıcak su havzasında geçirdikten sonra ertesi gün kalktım, rahat spor ayakkabılar giydim, valizlerimi aldım ve havaalanına gittim. Ayak bileği kendimi biraz hatırlatıyordu, ama gerekirse yürüyebilir, ağırlık taşıyabilir, çok yürüyebilir ve aktif bir hayat yaşayabilirdim. Tavsiye ettiğim tedavinin asıl sebebi, bir yaralanmadan sonra tekrar ısınan bir ayak bileğinin tekrar sağlıklı olması - bir kez ve herkes için.

Anahtar Kelimeler : Hayatımızda,en,az,bir,kere,hangimiz,bacak,tutamadı?,Buz,,topuk,,özensiz,hareket,-,ve,ağrıyan,ve,şişmiş,bir,ayak,bileği,ile,yatakta,bir,hafta.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar