Mutlu çiftlerin sırları: ilişkileri güçlendirmek için haftada 6 saat

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 23:00 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Mutlu çiftlerin sırları: ilişkileri güçlendirmek için haftada 6 saat

makale içerik

Mutlu çiftlerin sırları: ilişkileri güçlendirmek için haftada 6 saat
Kısa Linki Kopyala

Mutlu ve mutsuz çiftler arasındaki farklar ilk bakışta görülmez.

Sır, günlük detaylarda gizlidir. Evliliği güçlendirmek için ne yapılmalı? Aile psikoloğu Kyle Benson'dan ipuçları.

Kitaplar, hafta sonu seminerleri ve aile psikoterapisi ilişkilerdeki sorunlardan mutlak korumayı garanti etmez. Bununla birlikte, ilişkilerin seyri değiştirilebilir - bunun için mutlu çiftlerin mutsuz olanlardan ne kadar farklı olduğunu bulmak yeterlidir. İlişkinizdeki zaman içindeki küçük değişiklikler gözle görülür sonuçlara yol açacaktır. Ana şey, olumlu değişiklikleri desteklemek ve eski yıkıcı modellere kaymamaktır.

Haftasonu seminerlerinden birinde kendimize sorduk: ilişkileri zamanla güçlenen çiftler arasında kalan fark edilir mi? İlk önsezi, mutlu çiftlerin ilişki çalışmalarına çok fazla çaba göstermesidir. Ama her şey yanlış çıktı. Sadece bir fark vardı - bu çiftler birbirlerini haftada altı saat daha ayırıyorlar. Bu saatin tam olarak aldığı şey, önceliklere ve iyileştirilmesi gereken alanlara bağlıdır. Bununla birlikte, birkaç açık örüntü belirledik.

Mutlu bir ilişki formülü altı element içerir.

1. GÜN İÇİN PLANLAR 

Mutlu eşler, sabah veda etmeden önce eşlerinin planları hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Bu, en iyi arkadaşıyla bir akşam yemeği, bir doktorla randevu veya ebeveynlere planlanmış bir çağrı içerebilir. Amaç, bir soru sormak ve neyin iyi olduğunu bulmak ve bu gün partnerinizi gerçekten beklememek.

Gereken süre: haftada 10 dakika (günde 2 dakika, haftada 5 gün).

2. İŞTEN SONRA TOPLANTI 

Günün sonunda buluştuğunuzda, eşinizi en az altı saniye kucaklayın ve öpün. Psikoloji profesörü John Gottman buna “fırsat öpücüğü” diyor. Altı saniyelik bir öpücük, eve gelmek istediğiniz birlik törenidir.

Öpücükten sonra günün nasıl geçtiğini tartışın. Şu anda, birbirinize dikkat edebilir ve cinsel olmayan yakınlık kurabilirsiniz. Ayrıca, ilişkilerin dışında herkesin karşılaştığı sorunları öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Gerekli süre: haftada 1 saat 40 dakika (günde 20 dakika, haftada 5 gün).

3. TANIMA VE HAYRANLIK 

Partnerinizi nasıl sevdiğinizi ve değer verdiğinizi ifade etmenin yollarını bulmak önemlidir. Müşterilerime bir hayranlık gazetesi öneriyorum. Küçük hoş işleri fark etmeye ve onları sevdiğiniz bir partnerin niteliklerine bağlamaya yardımcı olur.

İlk olarak, eşiniz takdir ediyor. İkincisi, negatiflere odaklanmak yerine partnerinizde olumlu özellikler aramanızı teşvik eder. Örneğin: “Dün gece bulaşıkları yıkamanıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu sayede çalışma taslağını tamamladım. Çok kibar ve özenlisiniz. "

Gereken süre: haftada 35 dakika (günde 5 dakika, haftada 7 gün).

Mutlu çiftlerin sırları: ilişkileri güçlendirmek için haftada 6 saat

4. CAZİBE 

Birbirinizle iletişim halinde olmak için, etrafta olduğunuzda fiziksel cazibe göstermek önemlidir. Uykuya dalmadan önce birbirlerine dokunduğunuzdan emin olun. Birkaç dakika için yeterli sarılmalar veya gece için bir öpücük var. Bu tür anları gün boyunca biriken stresi azaltmanın bir yolu olarak düşünün. Eğer bir kavga içindeyseniz ortağınıza bir öpücük ve onu affetme eğilimi koyun.

Gereken süre: haftada 35 dakika (günde 5 dakika, haftada 7 gün).

5. TARİH 

Romantik ve rahat bir atmosferde sadece ikiniz için zaman ayırmanız önemlidir. Siz çıkarken sorular sorun ve birbirlerine odaklanın. Sorabileceğiniz soruları düşünün, örneğin: “Tatilinizi nerede geçirmek istersiniz?”, “Patronunuzla nasılsınız?”.

Gerekli süre: haftada 2 saat.

6. SORUNLARIN TARTIŞILMASI 

John Gottman'ın araştırması, haftada bir saatin bir ilişkide acil sorunları tartışmak için harcadığını, bir çiftin çatışmaları çözme şeklini değiştirdiğini gösterdi. Uygulamamda, bu tür konuşmaların ortaklara korkularını ve duygularını ifade etme fırsatı verdiğini fark ettim. Onlar sayesinde sevildiklerini, dinlendiklerini ve reddedilmediklerini hissediyorlar.

Konuşmayı bir ritüele dönüştürmeyi ve her hafta aynı saatte yapmanızı öneririm. Bu zaman ilişkileri dönüştürdüğü için kutsaldır. Ancak, konuşma rahatsız edici olabilir. İşte yapmanız gerekenler. Son toplantınızdan bu yana ilişkilerde nelerin geliştiği ile başlayın. Ardından, daha önce bahsetmediğiniz eşinizle ilişkili beş olumlu noktayı not edin. Mümkün olduğunca net konuşun ve örnekler verin. Şimdi ilişkide ortaya çıkan zorlukları tartışın.

Diyaloğu daha etkili hale getirmek için yer değiştirin - sırayla konuşun ve dinleyin. Konuşurken, partnerinizi rahatsız etmemek için kendinizi nazikçe ifade edin. Dinlerken, bir eşin ne için endişeli olduğunu anlamaya çalışın; onu suçlamayın. Duygulara boğulmuşsanız, 20 dakika ara verin ve devam edin.

Her iki ortak da duyulduğunu ve anlaşıldığını hissettiğinde, sorunun yapıcı bir çözümüne geçebilirsiniz. Görüşmenin sonunda, her bir ortak başka birine şunu sormalıdır: “Bu hafta sevilmeni sağlamak için ne yapabilirim?”

Gereken süre: haftada 1 saat.

TOPLAM: 6 SAAT 

Gördüğünüz gibi, bu fazla değil. Günde 8 saat uyursanız, bu uyanma süresinin sadece% 5'idir. Maliyetler önemsiz görünüyor, ancak ilişkinin sürdürülmesine büyük katkı sağlıyorlar.

Anahtar Kelimeler : Mutlu,ve,mutsuz,çiftler,arasındaki,farklar,ilk,bakışta,görülmez.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar