Pencerede olduğu gibi: çevrimiçi buluşmanın üç sorunu

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 18:45 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Pencerede olduğu gibi: çevrimiçi buluşmanın üç sorunu

makale içerik

Pencerede olduğu gibi: çevrimiçi buluşmanın üç sorunu
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Akıllı telefon ekranında bir iş ortağı seçerek giderek daha fazla çevrimiçi buluşuyoruz.

Bu, yaşamlarımızın ritmi ile uygun ve tutarlıdır, ancak hangi tuzaklar çevrimiçi buluşmayı gizler ve nasıl önlenir?

Çevrimiçi teknoloji buluşmayı önemli ölçüde etkiledi. Örneğin, potansiyel ortakların çemberini genişletmek ve verilen özelliklere göre insanları seçmek gibi birçok değişiklik olumluydu. California Üniversitesi Psikoloji Profesörü Kelly Campbell şöyle yazıyor: “Aslında, online randevu evliliklerin yaklaşık% 20'sinden sorumlu.”

Ancak bu makale profesyonellere değil, fenomenin olası olumsuz yönlerine odaklanmaktadır. Campbell, arkadaşlık sitelerinde oturanlar için bazı tuzakları vurgular ve çözümler sunar.

GÖRÜNÜME AŞIRI DİKKAT 

İnsanların profil şeklinde temsil edildiği siteler ve flört uygulamaları - fotoğraflar ve kısa bir biyografi - görünümün yeniden değerlendirilmesine katkıda bulunur. “Giysilerle buluşma” normal olsa da, örneğin geleneksel tanıdıklarıyla, örneğin arkadaşlar aracılığıyla, okulda veya iş yerinde, bir kişide sadece görünüşten çok daha fazlasını görme ve genel izlenimimize dayanarak, çıkmak isteyip istemediğime karar verme fırsatına sahibiz. onu tekrar.

Çevrimiçi randevu ile ilgili hızlı ve genellikle yüzeysel puanlar, iyi ortaklar olabilecekleri gözden kaçırmamıza neden olabilir. Bu problem nasıl çözülür? Kelly Campbell, daha olası eşleşmeler elde etmek için “tip” serisinin genişletilmesini önerir. Bir kişinin doğasını ve davranış biçimini öğrendiğimizde cazibe daha yoğun ve kalıcı olabilir, çünkü fiziksel çekiciliğinin derecesini etkilerler. İnsanlara, atmadan önce kimliklerini gösterme fırsatı vermeye değer.

“BİR DEFALIK” İLİŞKİ YAKLAŞIMI 

Diyelim ki iki kişi bir tesadüf var, mesaj gönderiyorlar ve bir randevuya gidiyorlar. İnternet'te ilk kez tanıştıkları bağlam, onları birbirlerini daha fazla araştırmak için ayarlar. Ancak, bir insanın olumlu niteliklerine odaklanmak yerine, tarihlere giden insanlar şikayet edecek bir şey ararlar.

Bu eğilimin nedenlerinden biri, çevrimiçi buluşmanın bir kişi için çok çeşitli potansiyel ortaklar açmasıdır. Alıcının mantığı işe yarıyor: eğer bir adayın çok fazla eksikliği varsa, bir sonrakine geçmek kolaydır. İnsanlar her zamanki gibi buluştuğunda, buluşmaya başlamadan önce bir süre daha yakından bakma eğilimindedirler.

Bu, birbirlerini daha iyi tanımasına ve iletişime devam edip etmeme konusunda daha bilinçli bir karar vermelerine olanak tanır. Bir tuzak nasıl önlenir? Öncelikle arkadaşlığa odaklanın. Campbell, sitenin veya uygulamanın arayüzüne bağlı olarak, bir arkadaş isteğinin profile yerleştirilmesini veya "arkadaş ara" seçeneğini seçmenizi önerir. Bu, romantik bir ilişki beklemekle ilgili gereksiz stresi ortadan kaldırır, kusurları aramayı durdurur ve bunun yerine kişinin genel izlenimine odaklanır. Bu arkadaşlığı arayan herkese uzun bir romantik ilişkinin anahtarı olduğunu hatırlatmaya değer mi?

Pencerede olduğu gibi: çevrimiçi buluşmanın üç sorunu

ALDATILMA RİSKİ 

Sahtecilikle karşı karşıya kalmak herhangi bir şekilde olabilir, ancak internette risk daha yüksektir ve bazı dolandırıcılık biçimleri çevrimiçi randevuya özgüdür. Örneğin, bir kişi medeni durumu veya cinsel yönelimi hakkındaki gerçeği tam zamanlı bir bağlamda söyleyemeyebilir, ancak cinsiyet ve fiziksel görünüm hakkında bir yalan sadece çevrimiçi olarak mümkündür.

Kelly Campbell, rapor veren araştırma verilerini belirtiyor: Arkadaşlık sitelerinin% 90'ına kadar hileler vardı ve bu, 2009 verilerine göre yaklaşık 50 milyon kişinin çevrimiçi buluşmaya katıldığı göz önüne alındığında çok büyük bir sayı. Çoğu insan riskleri anlar, sahte profillerle yüzleşir, tehlikeli insanlarla tanışır ve duygusal sıkıntı yaşar, ancak yine de bu forumları kullanmaya devam eder.

Hile nasıl önlenir? Sezgiyi dinlemeye ve endişe verici sinyallere dikkat etmeye değer. Örneğin, bir kişi görüntülü sohbeti reddederse ve hemen şahsen buluşmayı teklif ederse veya çok iyi görünüyorsa, muhtemelen bir şey saklıyor demektir. “Hak ettiğiniz saygıyı ve tedaviyi alamadığınız biriyle zaman kaybetmeyin. Eğer bir ilişki arıyorsanız ve bir kişi sizinle zaman ve enerji toplantısı yapmaya hazır değilse, o zaman aradığınız kişi o değildir, ”diye özetliyor Campbell.

Uygulamalar ve arkadaşlık siteleri, kişilerini bulmak isteyenler için birçok fırsat sunar. Önemli olan güvenliği hatırlamak ve sürece akıllıca yaklaşmaktır. Bu kaynakların bazen bir mağazaya nasıl benzediğine bakılmaksızın, insanlarla tanışıp iletişim kurarken diğer yasalar geçerlidir.

Anahtar Kelimeler : Akıllı,telefon,ekranında,bir,iş,ortağı,seçerek,giderek,daha,fazla,çevrimiçi,buluşuyoruz.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar