Sadece tatlılar değil: Snus neden çocuklarımız için tehlikeli

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 19:58 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Sadece tatlılar değil: Snus neden çocuklarımız için tehlikeli

makale içerik

Sadece tatlılar değil: Snus neden çocuklarımız için tehlikeli
Kısa Linki Kopyala

Ebeveynler panik içinde: Görünüşe göre çocuklarımız yeni bir zehirle yakalandı.

Ve adı snus. Sosyal ağlarda snus hakkında memlere ve şakalara ev sahipliği yapan birçok yayın var, kullanım süreci terminoloji ile hızla büyümüştür. Gençler arasında popüler video blogcuları tarafından ilan edilir. Psikolog Alexei Kazakov, nedir ve çocukları günaha karşı nasıl koruyacağını anlatacak.

Korkuyoruz - dahil olmak üzere, snus'un tam olarak ne olduğunu ve bu ilacın neden çocuklar arasında bu kadar popüler olduğunu anlayamıyoruz. Snus hakkındaki kendi efsaneleri de bu poşet ve şekerlerin kötü şöhretli “baharat” gibi bir ilaç olduğundan emin olan yetişkinlerde ortaya çıktı. Ama öyle mi?

UYUŞTURUCU MU DEĞİL Mİ? 

“Başlangıçta, snus, sigara bağımlılığını azaltmak için kullanılan çeşitli nikotin içeren ürünlerin ortak adıdır,” diye açıklıyor bir psikolog ve bağımlılarla çalışma uzmanı Alexey Kazakov. Ve snus ile geldikleri İskandinavya ülkelerinde, bu kelime esas olarak çiğneme veya enfiye anlamına gelir.

Ülkemizde tütün içermeyen veya aromalı snus yaygındır: poşet, şeker, marmelat, tütün bulunmayabilir, ancak nikotin kesinlikle oradadır. Nikotine ek olarak, snus tuz veya şeker, su, soda, tatlandırıcılar içerebilir, bu nedenle satıcılar genellikle bunun “doğal” bir ürün olduğunu söyler. Ancak bu "doğallık" onu sağlığa daha az zararlı yapmaz.

YENİ İLAÇ MI? 

Snus blogcuları bunun bir ilaç olmadığını söylüyor. Ve garip bir şekilde yalan söylemiyorlar, çünkü bir ilaç Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımı gereği, “acıya karşı sersemlik, koma veya duyarsızlığa neden olan kimyasal bir ajandır.

"İlaç" kelimesi geleneksel olarak kesin olarak yasaklanmış psikoaktif maddeler anlamına gelir - ve nikotin, kafein veya çeşitli şifalı bitkilerden elde edilen ekstraktlarla birlikte bunlar için geçerli değildir. Uzman, “Tüm psikoaktif maddeler ilaç değil, tüm ilaçlar psikoaktif maddelerdir ve fark budur.

Herhangi bir psikoaktif madde merkezi sinir sisteminin aktivitesini etkiler ve zihinsel durumu değiştirir. Ancak nikotini, büyük bir dozda da olsa, aynı opioidlere veya “baharat” a verilen zararın derecesi açısından karşılaştırmak çok doğru değildir.

Gençler duygu konusunda çok iyi değiller. Onlara ne olur, genellikle kendileri "bir şey" olarak adlandırırlar

Snus, uyuşturucu dediğimizden farklı olarak, tamamen yasal olarak tütün dükkanlarında satılmaktadır. Kimse dağılımı için cezai sorumluluğa sahip değil. Dahası: yasa şimdiye kadar küçüklerin snus satışını bile yasaklamıyor. Çocuklar tütün ürünleri satamazlar, ancak ana “tütün” bileşenini içeren ürünler satabilir.

Doğru, şimdi endişeli halk snus satışını kısıtlamayı düşünüyor. 23 Aralık'ta Federasyon Konseyi, hükümetten nikotin içeren tatlı ve marmelatların renkli ambalajlarda satışını askıya almasını istedi.

Snus blogcuları güvenli olduğunu iddia ediyorlar. “Bir porsiyonda çok fazla nikotin olabilir. Bu yüzden sigara ile aynı nikotin bağımlılığına neden olur - ve çok güçlü. Ve bundan acı çekmeye başlayabilirsiniz, çünkü bağımlılık sırayla yoksunluk semptomlarına neden olur. Artı, diş etleri ve dişler snus kullanımından muzdariptir ”diye açıklıyor Alexey Kazakov.

Sonuçta, bir poşet şeklinde satılan bu tür bir snusun, aktif maddenin kana girmesi için 20-30 dakika boyunca dudak altında tutulması gerekir. Dahası, hiç kimse blogcular tarafından övgüyle söz edilen “nikotin grevine” karşı bireysel tepkileri iptal etmedi. Snusa ile zehirlenme oldukça gerçektir - ve hastaneye ulaşmazsa iyidir. Başka riskler de var. “Snus'un gerçekte nasıl üretildiği, hangi koşullar altında gerçekleştiği net değil. Ve orada gerçekten neyin gerçekten karıştığını asla bilemeyiz ”diyor Alexey Kazakov.

NEDEN İHTİYAÇLARI VAR? 

Ebeveynlerden ayrılmanın öncelik haline geldiği bir yaşta, çocuklar risk almaya başlar. Ve snus onlara isyancı bir şey yapmanın harika bir yolu gibi görünüyor, ancak yaşlılar bunu bilmiyorlar. Sonuçta, belirli bir “yetişkin” madde kullanıyorsunuz, ancak ebeveynler bunu hiç fark etmeyebilir. Duman kokusu yapmaz, parmaklar sararmaz ve kokular nikotin içeren bir ürünün tadını o kadar da tatsız kılar.

Çocuklar ve ergenler neden çeşitli maddelere çekilebilir? “Bunun birçok nedeni var. Ancak çoğu zaman, genellikle olumsuz olarak işaretlenmiş duygularla başa çıkmak için böyle izlenimler ararlar. Korku, kendinden şüphe, heyecan, kendini başarısızlık duygusu hakkında konuşuyoruz.

Gençler duygu konusunda çok iyi değiller. Onlara ne olur, genellikle kendileri "bir şey" olarak adlandırılırlar. Bulamaç, anlaşılmaz, tanımlanamayan bir şey - ama uzun süre bu durumda olmak imkansız. Ve herhangi bir psikoaktif maddenin kullanımı geçici bir anestetik olarak “çalışır”. Şema tekrarlama sırasında sabittir: beyin, gerginlik durumunda sadece “ilacı” almanız gerektiğini hatırlar, Alexei Kazakov'u uyarır.

Sadece tatlılar değil: Snus neden çocuklarımız için tehlikeli

ZOR KONUŞMA 

Ancak yetişkinler, bir çocukla psikoaktif madde kullanmanın tehlikeleri hakkında nasıl konuşabiliriz? Bu zor bir soru. “Özel bir ders düzenlemenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum: bu dünyanın dehşet ve kabuslarını öğretmek, öğretmek, yayınlamak. Çünkü çocuk, büyük olasılıkla, tüm bunları zaten duymuş ve biliyor. Eğer zarar konusunda "gundos" iseniz - bu sadece aranızdaki mesafeyi artıracak ve ilişkiyi geliştirmeyecektir. En son ne zaman kulağında gundos olan birine sevgiyi hissettin? ”Diyor Alexey Kazakov. Ancak kesinlikle böyle bir konuşmadaki dürüstlüğün zarar görmediğini söyleyebilirsiniz.

“Çevre dostu bir yaklaşım ve güven içindeyim. Çocuk anne ve babaya güvenirse, gelip her şeyi kendine sorar - veya söyler. "Bu yüzden adamlar acele ediyorlar, bana teklif ediyorlar, ama ne cevap vereceğimi bilmiyorum." Veya - "Denedim, saçmalık." Ya da "Denedim - ve beğendim." Ve bu noktada bir diyalog kurmaya başlayabilirsiniz ”diyor Alexey Kazakov. Ne hakkında konuşmalı?

“Ebeveynler snus videolarının izlenimlerini paylaşabilirler. Onlara çocukları hakkında ne endişe ettiklerini ve endişe ettiklerini anlatın. Asıl mesele koşmak değil, ortak bir zemin aramaktır ”diyor psikolog. Diyalog kuramıyorsanız, yardım için psikoterapi alanındaki profesyonellere başvurabilirsiniz.

Bir çocuk geçiş çağına girdiğinde bir kimlik krizi geçirir, kendini arar

“Deneyimlerimizin en derin nedeni çocukta değil, yaptığı şeyde değil, korkumuzla nasıl başa çıkacağımızı gerçekten bilmediğimiz gerçeğinde. Bunu hemen ortadan kaldırmaya çalışıyoruz - duygularımızı korku olarak tanımlayabilmemizden önce bile ”diye açıklıyor Alexey Kazakov. Ebeveyn çocuk üzerindeki korkusunu "boşaltmazsa", eğer kontrol edebilirse, onun hakkında konuşun, içinde olun - bu, çocuğun psikoaktif maddelerin kullanımına başvurma şansını artırır.

Genellikle ebeveynlere çocuk üzerindeki kontrolü sıkılaştırmaları önerilir. Cep harçlığı miktarını azaltın, sosyal ağlara olan ilgisini izleyin, ek dersler için kaydedin, böylece bir dakikalık boş zaman kalmaz.

Alexey Kazakov, “Kontrol ne kadar büyük olursa, direnç de o kadar büyük olur” dedi. - Prensipte, bir genci, diğerleri gibi kontrol etmek imkansızdır. Sadece her şeyi kontrol ettiğiniz yanılsamasını canlandırabilirsiniz. Eğer bir şey yapmak istiyorsa, yapacak. Gereksiz yere bir gencin hayatına müdahale ederseniz, sadece ateşe yakıt eklersiniz. ”

ARKADAŞLAR VE BLOGCULAR SUÇLANACAK MI? 

Korktuğumuzda ve incindiğimizde, endişelerimizi hafifletmek için doğal olarak “suçlu” yu bulmaya çalışırız. Ve snus hikayesinde, benzer ürünleri kendi kanallarında ve gruplar halinde tanıtan blogcular tarafından büyük bir rol oynar. Tabii ki, aynı zamanda, "kötü öğreten" aynı "kötü şirket".

Alexei Kazakov “Akranlar ve putlar bir genç için gerçekten çok önemli: bir çocuk ergenliğe girdiğinde bir kimlik krizi yaşar, kendini arar” diyor Alexei Kazakov. İnsanların bir şey reklamı yaptığını anlayan (ve her zaman değil!) Yetişkinleriz - ve bu reklamdan sadece para kazandıklarını hatırlamalıyız.

Ancak hormonal bir patlamanız olduğunda, eleştirel düşünmek gerçekten zor - neredeyse imkansız! Bu nedenle, agresif reklamcılık gerçekten birini etkileyebilir. Ancak ebeveynler çocukla iletişim kurmaya çalışırsa, aile içindeki insanlar ilişki kurmak için çalışırlarsa ve inşa edilmeleri gerekiyorsa, kendi başlarına çalışmazlar - o zaman dış etki önemsiz olacaktır.

Politikacılar, snus satışını nasıl sınırlandıracağını ve kötü üne sahip poşet ve şekerleri her şekilde öven blogcularla ne yapacağını düşünürken, suçluyu aramayacağız. Nitekim, hayatımızda her zaman şu ya da bu şekilde mevcut olacak “dış düşman” ın dikkatini dağıtıyoruz. Ve aynı zamanda, ana şey odaktan kaybolur: çocukla ilişkimiz. Ve kimse bizi kurtarsın, onları düzeltemez ya da düzeltir.

Anahtar Kelimeler : Ebeveynler,panik,içinde:,Görünüşe,göre,çocuklarımız,yeni,bir,zehirle,yakalandı.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar