Seks dürtüsü: çok güçlü, çok zayıf mı?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.01.2020 tarih ve 22:46 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Seks dürtüsü: çok güçlü, çok zayıf mı?

makale içerik

Bu içerik 18 yaş ve üzeri okuyucular içindir.Eğer 18 yaşın altındaysanız derhal burayı terkedin.
Seks dürtüsü: çok güçlü, çok zayıf mı?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Ergenlerde cinsel çekim nasıl gelişir ve gelişir.

Hiperseksüellik nedir? Ne zaman hipo veya aseksüellik hakkında konuşabiliriz? Seksolog Igor Dobryakov'a anlatıyor.

Genellikle bizi kimin ve neyin çektiğini biliyoruz, ancak çoğu zaman bu çekimin nedenini bulamıyoruz. Seks dürtüsü doğuştan gelir, ancak yaş ve yeni deneyimlerle gelişir ve daha karmaşık hale gelir. Çoğu zaman, çekim gücü farklıdır: aşırı cazibe ile hiperseksüellik, zayıflama - hipeksüellik ve cazibenin yokluğu - aseksüellik hakkında konuşurlar. Cinsel gelişimin bu özellikleri çocuklarda ve ergenlerde nasıl ifade edilir?

Küçük çocuklarda cinsel cazibe eksikliğinden endişe eden ebeveynlerin olması olası değildir. Ancak hiperseksüellik, özellikle ergenlikten önce bile kendini gösterirse, genellikle dikkat çeker. Hiperseksüelliğin en yaygın tezahürü mastürbasyon.

Ergenlerden bahsediyorsak, onlar için hiperseksüellik normal bir yaş özelliğidir ve tezahürü stresi hafifletmek ve cinsel deneyim kazanmak için güvenli bir yoldur. Küçük çocuklarda mastürbasyon, çeşitli nedenlerle ilişkili artan cinselliği de gösterebilir. Onları anlamak için bir çocuk ve aile psikoloğundan profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir.

ÇOCUK AŞIRI CİNSELLİĞİ

Psikoseksüel gelişimleriyle akranlarını geride bırakan böyle çocuklar var. Bu durumda, ebeveynler sadece cinsel organlara sık sık dokunmakla kalmayıp, aynı zamanda cinsel oyunlara, stripe, kucaklaşmaya, sarılmaya, öpücük akranlarına ve yetişkinlere katılma arzusunu da fark ederler. Bu tür davranışların kalıcı doğası, kontrol edilememesi, endokrin sistemdeki veya beynin belirli kısımlarındaki rahatsızlıkları gösterebilecek önemli semptomlardır.

Neyse ki, bu tür ihlaller oldukça nadirdir. Daha sık olarak, psikoterapistler, hiperseksüelliğin nevrotik bozukluklarla ilişkili olduğu kız ve erkekler tarafından yönetilir. Ebeveynler, çocuğun inatçı mastürbasyon arzusu, kıyafet değiştirmeye gözetleme, karşı cinsten insanlardan gelen fizyolojik mesajlar ve cinsel oyunlar organize etmesiyle şaşırır ve şok olur.

Bazen bu davranış sadece ara sıra görülür, zamanla durur. Sürekli ve sinir bozucu hale gelirse, büyük olasılıkla çocuk psikolojik ve sosyal adaptasyonda zorluklar yaşar. Çocuklarda ergenliğe girmeden önce mastürbasyon, hiperseksüelliğin bir tezahürü ve aynı zamanda nevrotik çatışmanın sık görülen bir belirtisidir.

Sigmund Freud, bu tür çocukların utanç, estetik ve ahlaki fikirler oluşturmanın zor olduğuna inanıyordu. Bu “barajların” inşasının sadece bir yetiştirme meselesi olmadığını, kalıtsal faktörlerden kaynaklanabileceğini vurguladı.

Seks dürtüsü: çok güçlü, çok zayıf mı?

EBEVEYNLERİN BUNUNLA NE İLGİSİ VAR?

Özellikle mastürbasyonla ortaya çıkan çocuk hiperseksüelliğinin nedenlerinden biri yoksunluk olabilir: önemli yetişkinlerden çocuğa, artan talepleri ile birlikte yetersiz dikkat. Bu çocuklar düşük benlik saygısından muzdariptir, işe yaramazlık ve yalnızlık duyguları yaşarlar. Genellikle mastürbasyon yardımıyla izlenimlerin ve olumlu duyguların eksikliğini telafi ederler, bazen arzuyla savaşmaya çalışırken bazen suçlu hissederler. Bu nedenle, mastürbasyon müdahaleci olabilir.

Nörotik hiperseksüelliğin bir başka nedeni, çocuğun cinsel çıkarlarının sürekli, genellikle bilinçsiz olarak uyarılmasıdır: karşı cinsin çocuğa maruz kalması, çıplaklıktan utanmama dürtüsü, birlikte banyo yapmak, aşırı hassas okşamalar, sarılmalar ve öpücükler, bir yatakta sık paylaşım.

Evlilik ilişkilerinin uyumsuzluğu, ebeveynlerin cinsel tatminsizliği, bir baba veya annede karşı cinsten bir çocukla cinsel renkli ilişkiler için bilinçsiz bir istek uyandırabilir. Ebeveynlerle olan bu tür ilişkiler çocuklarda çelişkili duygulara neden olur: şehvetli zevk, bir yandan “ailede güç ve önem sahibi olma” hissi, diğer yandan “cinsel rahatsızlık, suçluluk”.

Aynı zamanda, ebeveynler, kural olarak, kendi çocuklarını karşı cinsin temsilcileri olarak algılamadıklarından ve çocuklarına cinsel ilgi duyabileceklerine inanmadıklarından emin olurlar.

Ebeveynler, kaygı nedenini, çocuğun cinselliğini uyaran koşulları bulmalı ve ortadan kaldırmalıdır.

8 yaşındaki kızın ebeveynleri resepsiyona geldi, kızı sık sık sandalyenin kolunun üstünde oturuyor, karakteristik hareketler yapıyor. Her gün babam, karısı akşam yemeği hazırlarken, kızının kendini yıkamasına yardımcı olduğu, haftada birkaç kez banyo yaptığı ortaya çıktı. Aynı zamanda, kızın annesi bir yıldan fazladır, orgazma ulaşamadığı ve cinsel ilişkiden hoşlanmadığı gerçeğine atıfta bulunarak kocasının yakınlığını reddetti.

Eşlerin cinsel uyum bulması için sadece üç seans psikoterapi gerekliydi ve bir psikologla oyun oynadıktan sonra, kızın kendi kendine tatmin ihtiyacı ortadan kayboldu.

Bugün, topluma sadece ebeveynler değil, cinsel ahlak konusunda çok liberal görüşler hakim olduğunda, bazı uzmanlar, takıntılı bir mastürbasyon isteği varsa çocuğa dikkat etmeniz gerektiğini fark etmez.

32 yaşındaki Maria bana 6 yaşındaki oğlu hakkında şikayetlerle hitap etti: dadı ve anaokulundaki çocuklarla agresif davrandı, ayrıca yanıp sönen bir kene vardı. Çocuğun mastürbasyonuyla ilgili soruya, olumlu ve hatta gururla cevap verdi: “Evet, sıklıkla“ basks ”. Ücretsiz bir dakika verildiği için, hemen yatağa girer ve "tadını çıkarma". Gerçek bir adam büyüyor! Bazen yukarı çıkıp kapakların altına bakıyorum. Eskiden utangaçtı, ama şimdi durdu. ”

Tabii ki, küçük bir çocuğu mastürbasyon için azarlamak veya hatta cezalandırmak imkansızdır, ancak onu teşvik etmek de son derece akıllıca değildir. Ebeveynler için bu bir işarettir: çocukla ilgili bir sorun vardır, endişe nedenini, ergenlikten uzak olan çocuğun cinselliğini uyaran koşulları bulmaları ve ortadan kaldırmaları gerekir.

Ebeveynler çocukların mastürbasyon yapmasını yasakladığında, bunun için azarladığında, aynı zamanda bilinçsizce onları heyecanlandırdıklarında bu tür durumlar sık ​​görülür.

38 yaşındaki Inna, 10 yaşındaki oğlunu bana getirdi ve iki yıldır mastürbasyonuyla mücadele ettiğini söyledi. Çocuğun ayrıca artan bir endişe, duygusal dengesizlik ve uyku bozuklukları vardı, tırnaklarını ısırdı. Inna onu yalnız bırakmamaya çalışıyor ve hatta tuvaletteki kancayı çıkardı. Çocuk tuvalete gittiğinde, bir süre beklemiş olan anne kapıyı keskin bir şekilde açar ve daima oğlunu “değersiz işgalde” bulur. Bu her gün olur.

Anne ve oğul birlikte yaşıyorlar ve dairede iki oda olmasına rağmen, aynı yatakta birlikte uyuyorlar, çünkü “oğul genellikle kendini bir rüyada ortaya koyuyor.” Her gece yatmadan önce, Inna tüm kıyafetlerini çıkarır ve oğlunun huzurunda bir gecelik giyer ve çocuğun ona dikkat etmemesini sağlar. Oğlunu banyoda yıkar, bazen birlikte yıkanırlar. Annesini ancak çocuğun hiperseksüelliğinin nedeninin tam olarak eylemlerinde olduğuna ikna edebildiğinde, psikoterapi bir sonuç verdi.

Bekar bir anne veya baba, karşı cinsten bir çocuğu iyi yetiştirebilir, ancak hata yapma riski daha yüksektir

Çoğu durumda ebeveynlerin bir çocuğu cinsel olarak uyandırmak veya kendi arzularını karşılamak için kullanmak istemediğini anlamak önemlidir. Bununla birlikte, cinsel memnuniyetsizlikleri çocuklar için bir risk faktörüdür. Olanların mekanizmasını fark ettikten sonra, psikoterapistler ve sorunu ortadan kaldırmak için ortak çabalarla başarılı bir şekilde işbirliği yapabilirler.

Uyumlu ailelerde, baba ve anne, çocuklar için erkek ve kadın davranışları için model görevi görür. Ebeveynlerden biri çocuğun sıcaklığını, iletişimini, olumlu duygularını, çocuğun pahasına cinsel deneyimleri telafi ederse, çocuk sürekli gerginlik ve kararsız duygular yaşar: cinsel ilgi, merak memnuniyeti suçluluk duyguları, bu tür ilişkileri sona erdirme arzusu - böyle heyecan verici bir şeyi reddedememe ile birleştirilir. cinsel oyun.

Bekar bir anne veya baba, karşı cinsten bir çocuğu iyi yetiştirebilir, ancak hata yapma riski daha yüksektir, genellikle psikolojik yardıma ihtiyaçları vardır. Bir çocukta ilk çıplaklık belirtilerinin ortaya çıkışı ebeveynler tarafından anlayışla karşılanmalıdır. 8-9 yaş arası bir çocuk karşı cinsin aile üyeleri hakkında hiç utangaç değilse, zaten büyük olduğunu ve bazı ahlaksızlık kurallarına uyması gerektiğini açıklamalıdır.

Hiçbir durumda diğerine gidilmemeli, çocuktan aşırı utanç talep edilmemeli ve ona cinsel organlar ve cinsiyetle ilgili her şeyin utanç verici ve kirli olduğu izlenimini vermemelidir.

Seks dürtüsü: çok güçlü, çok zayıf mı?

ERGENLERDE AŞIRI CİNSELLİK

Ergenlik döneminde ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik değişiklikler doğal olarak cinsiyet, bu konudaki kitaplar ve filmlere, karşı cinse, yüksek cinsel uyarılabilirliğe, mastürbasyona olan ilginin arttığını göstermektedir. İkincisi, ergenlerin hem fizyolojik nedenleri olan hem de arkadaş ve kız arkadaşları, cinsel yeteneklerini test etme ve eğlenme arzusu ile uyarılan gerginliği azaltmalarına izin verir.

Yetişkinler, aşırı katı ahlak çerçevesinde ortaya konan çocukların özelliği olarak, cinsiyete karşı aşırı değerli, endişeli veya takıntılı bir tutum fark ettikleri takdirde bir gence daha dikkatli olmalıdır.

Mastürbasyonun takıntılı bir ihtiyaç haline geldiği gerçeği, "zararlı, utanç verici alışkanlık", onun yüzünden hastalanma korkusu, kendisiyle baş edememe suçundan artan suçluluk duygusu ile mücadele girişimleriyle birlikte "düşünmeme" arzusu ile kanıtlanmıştır. Cinsiyetin tabu olduğu ve kısır bir şey olduğu düşünülen bir ailede, bu tür deneyimlere erotik hayaller bile neden olabilir.

Azdırıcı pis konuşma, pornografik resimler gençlerin erotik deneyimlerini "öğütmesini" sağlar

Yeminli kelimelerin gençlerin neredeyse her yerde kullanımı, genellikle kendi cinsel "normallerinde" ve tutarlılıklarında güvensizliklerini gösteren hiperseksüelliğin başka bir tezahürüdür. Müstehcen kelimeleri kullanarak, genç, olduğu gibi, diğerlerine cinsiyet meselelerini göz ardı ettiğini, onun için sorun olmadığını göstermeye çalışıyor.

Igor Kon, “Kirli sohbetler, yağlı şakalar, pornografik resimler birçok gençte artan ilgiyi uyandırıyor, psikolojik ve kültürel olarak hazır olmadıkları onları heyecanlandıran“ öğütme ”,“ azaltma ”, erotik deneyimleri azaltmalarına izin veriyor,” diyor Igor Kon. "(Aydınlanma, 1980).

KARAR VERMELERİNİ SAĞLAYAN NEDİR?

Cinsel ahlakın liberalizasyonu, reklamlarda, dergilerde, filmlerde ve internette erotizmin bolluğu ve açık seks sahneleri, pornografinin mevcudiyeti, elbette, gençlerin zaten zaten hormonların cinsiyete olan ilgisini arttırdı. Ama "yetişkin" aşkı aramak için yakın iletişim ve duygusal sıcaklık ihtiyacından zorlanırlar.

Çocuk için ilk sevgilinin prototipi annesidir ve erken, genellikle rastgele cinsel ilişki, yetişkin cinsel ilişkileri için bir arzu değil, tekrar annelik sevgisini hissetme arzusunu gösterebilir. Bu nedenle, bir gencin erken ve düzensiz cinsel ilişkilerinin nedeni genellikle cinsel istekte aşağılık kompleksi, çekiciliğinde ve cinsel yeteneklerinde güvensizlik, yalnızlık, sevgi ve dikkat için susuzluk gibi bir artış değildir.

Cinsel aktivitenin erken başlamasının bir başka nedeni, kendini iddia etme, daha yaşlı görünme, kişinin kendi bedenini kontrol etme hakkını savunma arzusu, kişinin cinsel canlılığında güvensizlik ve “deneyimli” akran arkadaşlarına benzeme arzusu olabilir.

Memnuniyet aramak cinsel deneyime, ortakların sık sık değişmesine neden olabilir

Duygusal durumun genel benzerliği ile, genç erkekler ve kadınlar için ana farklı motiflerdir. Genç erkekler için daha çok kendini onaylama, bağımsızlık ve bağımsızlık arzusu, arkadaşlarını etkileme arzusu, merak ve deneyler ve fizyolojik bir ihtiyacın tatminidir.

Kızlar daha çok bir partner için sevgi ve duygularla yönlendirilir. Gelecekteki bir cinsel partnerin veya çevrenin baskısını, yalnız kalmaktan ve herkes gibi olmak arzusunu yaşarlar, akranları arasında daha popüler olmaya ve ebeveynlerden bağımsız olmaya çalışırlar.

Genellikle, cinsel bir çıkış erotik deneyimler olmadan, sevgisiz olur. Daha sonra, özellikle yanlış yerde aceleyle sarhoşsa, şaşkınlık ve hayal kırıklığına neden olur. Sonuç olarak, zevk ve haz yerine, pişmanlık ve kendinden şüphe duymak. Bir kızın dediği gibi, “hızlı, acı verici ve iğrençti.”

Fakat seks fizyolojik rahatlama getirse bile, sevgisiz ilişkiler beklenen memnuniyeti vermez. Araştırmaları, ortakların sık sık değiştiği cinsel deneylere neden olabilir. Isı eksikliği, olumlu duygular, yakınlık bu tür cinsel ilişkileri telafi etmez ve bu nedenle gençlerin umutlarını haklı çıkarmaz. Kaygıları büyüyor, kendi kaderlerinin, yalnızlıklarının, yaşamlarının ve ölümlerinin, hayatın anlamının sorunlarıyla başa çıkmaları zorlaşıyor.

Seks dürtüsü: çok güçlü, çok zayıf mı?

ARZU EKSİKLİĞİ

Ergenlikte hipeksüellik ve eşeysizlik - cinsel çıkarların azalması ve eksikliği, cinsel istek. Kural olarak, cinsel "ilgisizlik" ciddi astenik sendrom veya fiziksel çocukçuluk ile birleştirilir. Cinsel başarısızlık deneyimi, bazı durumlarda, bir genci cinsel deneylerle yaşamaya teşvik edebilir ve hiperseksüel akranlarda olduğu gibi erken cinsel yaşama başlayabilir.

Bazen, yetiştirme ve kişisel tutumların özellikleri nedeniyle, ergenler cinsiyete olan ilgilerini dikkatlice gizlerler. Bu, cinsel arzunun mevcut olduğu, ancak bastırıldığı sahte hipeksüelliktir. Bir genç, genellikle fiziksel egzersiz veya çalışma ile yorucu olan kendi duygusallığıyla savaşmaya çalışır.

Karşıt cinsiyete ilgi eksikliği, bir gencin ebeveynlerden duygusal ayrılma problemini çözememesinden kaynaklanabilir. Nedeni ve bazen bunun sonucu, genç ve karşı cinsiyetin ebeveyni arasındaki ilişki olabilir, birinin bilinçsiz bir çekimine dayanır.

Ailede uyumlu ilişkiler, sıcak bir duygusal atmosfer, kişisel bedensel ve manevi sınırlara uyma, çocuklara özenli, saygılı tutum, izlenimlere olan susuzluklarının tatmin edilmesi ve bağımsızlığın kademeli olarak kazanılması başarılı cinsel gelişime katkıda bulunur - çok hızlı ve çok yavaş değil.

Yeşil elma olgunlaşsın

Ebeveynlerin çocuklarla güven ve dostça ilişkileri, gençlerin ilk aşktaki hatalardan ve hayal kırıklıklarından kaçınmasına yardımcı olacaktır. Büyüyen bir çocuğun duygularını anlamasına yardımcı olun, arkadaşlığı aşık olmaktan, sevgiden cazibeden ayırmak. Muhabere başlamak için bu benzetme yardımcı olacaktır.

“Hayatında hiç elma tatmamış bir adam vardı. Ve her yerde elmaların güzel ve lezzetli olduğunu söylediler, hatta şarkı söylediler. Gerçekten bir erkeğin elma denemesini istedim. Özel ağaçlarda yetiştiklerini öğrendi. Bir elma ağacı buldum ve bir elma almak istedim. "Bekle! Ona söylediler. “Elmalar henüz olgunlaşmamış; hala onları yemeye erken var.”

Tavsiye adamı itaat etmedi. Arzuları çok büyüktü. Biraz elma aldım ve yedim. Elmalar çok sert, ekşi, kötü. Sonra midesi ağrıyordu. “İnsanlar ne yalan söyler? Merak etti. “Gerçekten hangi elmaları denediğimi biliyorum ...”

Duygular da olgunlaşmalı, insanlar birbirine yakın olmalı ve birbirlerine tamamen güvenmelidir.

 

Anahtar Kelimeler : Ergenlerde,cinsel,çekim,nasıl,gelişir,ve,gelişir.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar