Seri katil gen

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 19:22 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Seri katil gen

makale içerik

Seri katil gen
Kısa Linki Kopyala

"Doğal doğmuş katil" ifadesi abartı olmayabilir. Seri katillerin DNA'sının yanı sıra çok sayıda ciddi suç işleyenlerin de bir “şiddet geni” vardır.

Tekrar tekrar ciddi suçlar işleyen seri katiller ve diğer suçlular - soygun, ağır bedensel zarara neden olan - diğerlerini yok etmek için "programlanabilir". Bilimsel dergi Moleküler Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir çalışmada, en şiddetli suçların neden genellikle aynı kişi (“manyak”, “seri katil”) veya çok küçük bir suçlu grubu ve çoğu zaman erkekler tarafından işlendiği açıklanmaktadır.

Sinirbilimciler ilk önce kendilerini hedef belirlediler - defalarca zulmün aşırı tezahürlerini gösteren mümkün olduğunca çok insanın genetik "bagajını" incelemek.

Karolinsk Enstitüsü (İsveç) Klinik Nörobiyoloji Bölümü'nde profesör olan Jari Tiihonen, “Agresif davranışlardan sorumlu iki gen bulduk” diyor. “Bunların yanı sıra, muhtemelen onlarca veya yüzlerce başka gen de var, ancak etkileri o kadar belirgin değil.”

Dünya nüfusunun yaklaşık% 20'si, iki saldırganlık geninden en az birinin taşıyıcılarıdır

Tiihonen ve meslektaşları, deneye katılmak için Finlandiya'da 1.004 mahkumu seçti. Bunlardan 184 kişi katılmayı reddetti ve 26 kişi psikoz teşhisi nedeniyle kovuldu. Kalanlar kan örnekleri aldı. Tüm örneklerin CDH13 geninin ve "savaşçı gen" MAOA'nın bir veya her iki varyantını içerdiği ortaya çıktı.

“Savaşçı gen”, dopamin nörotransmitterinin geliştirilmesinde rol oynar ve alkol ve uyuşturucu kullanımı ile birlikte hormonal bir saldırganlık fırtınasına neden olur.

Tiihonen, “Vücuttaki doğal dopamin üretimi azalırsa, alkol, kokain veya amfetamin alırken beyindeki içeriği önemli ölçüde artabilir” diyor. “Bu maddelerin dopamin patlamasına ve saldırganlığına neden olduğu bilinmektedir.”

CDH13 geni, beyinde nöronlar arasındaki bağlantıların geliştirilmesinden sorumludur. Bu gen, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun oluşmasında kilit rol oynar.

Bu genlerin her iki varyantına sahip olanların, aksine, özellikle ciddi suçlar işlemeleri 13 kat daha fazladır. Genlere alkol ve diğer kimyasalları eklerseniz - afet tarifi hazırdır.

Çalışma aynı zamanda çoğu seri katilin neden erkek olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor. MAOA'nın “savaşçı geni” X kromozomunda bulunur, erkeklerde bir kopyası vardır ve iki kadında, iki X kromozomu olduğu için Tiihonen açıklar. - Bu nedenle, bir kadın bedenindeki bir genin bir kopyası diğerinden daha aktifse, başka bir X kromozomundan bir kopya onu dengeler. Bu anlamda erkekler şanssız - genin sadece bir kopyası var.

100 ABD mahkumunu kapsayan ve bilimsel dergi Psikiyatrik Genetik'te yayınlanan bir başka çalışma, taşıyıcısı çocukken fiziksel ve psikolojik istismar yaşadıysa MAOA geninin daha yüksek suç oranları ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Sam Houston Üniversitesi'nden (ABD) çalışma yazarı Todd Armstrong, “Genler ve içinde büyüdüğümüz çevre arasındaki ilişki, yüksek düzeyde suç faaliyeti olan insanlar arasındaki suç farklılıklarını anlamak için çok önemlidir” dedi.

Seri katil gen

Tiihonen, özellikle çocuklukta yaşanan şiddet gibi çevresel koşulların dikkate alınması gerektiğini kabul eder. "Ayrıca, eylemlerimizin doğasını ve sonuçlarını anlama ve davranışlarımızı kontrol etme yeteneğimiz büyük önem taşıyor."

Ona göre, dünya nüfusunun yaklaşık% 20'si saldırganlık genlerinin iki varyantından en az birinin taşıyıcılarıdır. Açıkçası, bu insanların hepsi katil değil. Kendi içimizde taşıdığımız genler saldırganlığı tetikleyebilir, ancak bir kişiyi bir suça iten tek sebepten çok uzaktırlar.

Sitedeki çalışmanın yorumlarında, okuyucular ilginç gözlemleri paylaşmaktadır.

“Ben bir psikiyatrım, şiddet uygulayan saldırgan hastalarla çalışmak zorunda kaldım. Gözlemlerime göre, doğal olarak bakmaya, yeni bir şey yaratmaya, yaratmaya eğilimli insanlar var, ama aynı zamanda doğal muhripler de var - ya öldürme dürtüsüne karşı koyamıyorlar ya da öldürmek onlara zevk veriyor, daha fazla istiyorum.

Bu gerçeği, yalnızca haberlerde ve filmlerde şiddet gören uygar insanlar için kabul etmek zordur. Ne yazık ki, sebep ne olursa olsun - genler veya zor bir çocukluk, çevre - bu tür katilleri değiştirmek imkansızdır. Rehabilitasyon tehlikeli bir yanılsamadır. Bizi onlardan korumak, mümkün olduğunca korumak için her zaman bir ihtiyaç olacaktır. ”

İyinin ya da kötünün yanında olmak - seçim sadece bize bağlıdır, eğer akıl hastası insanlar hakkında konuşmuyorsak

“Bir kez düşmanı öldürme yeteneği hayatta kalmak açısından bir avantaj oldu - insanlar“ seni öldür ya da öldür ”ilkesine göre yaşadı. Bugün, yaşam bir araya gelmemizi ve birbirimize yardım etmemizi gerektiriyor - aksi takdirde gezegen hayatta kalamaz. Ne yazık ki, insanın gerçek anlamda medeni bir toplum yaratmak için Dünya'da çok az zamanı vardı. Bu süreç hala devam ediyor.

İlkel zamanların genlerini miras aldık, ancak zamanla onların yerine dostluk genleri gelecek - bir takımın daha az savaşçı ve daha fazla olmayı öğreneceğiz. Medeniyetsiz yüz binlerce yıl yaşadık ve ancak son zamanlarda normal yaşam dediğimiz şeye geldik - yasalar çalıştığında ve toplumun tüm üyeleri eşit haklara sahip olduğunda. ”

“İyinin ya da kötünün yanında olmak - seçim yalnızca bize bağlıdır, eğer akıl hastası insanlar hakkında konuşmuyorsak. Suç işlemeye niyeti olmayan masumları yargılamak için genleri kullanamazsınız. Bilim adamları hala süt içmenin yararlı veya zararlı olup olmadığını anlayamıyorlar - ve şimdi iyi bir insan mı yoksa katil mi olduğunu tahmin etmeyi taahhüt ediyorlar? Çok komik. ”

Anahtar Kelimeler : "Doğal,doğmuş,katil",ifadesi,abartı,olmayabilir.,Seri,katillerin,DNA'sının,yanı,sıra,çok,sayıda,ciddi,suç,işleyenlerin,de,bir,“şiddet,geni”,vardır.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar