Sevgi nasıl uzatılır: bilimsel bir yaklaşım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 19:48 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Sevgi nasıl uzatılır: bilimsel bir yaklaşım

makale içerik

Sevgi nasıl uzatılır: bilimsel bir yaklaşım
Kısa Linki Kopyala

Duygular uzun süredir araştırma ve bilimsel deneylerin konusu olmuştur.

Bugün aşk ilişkilerini mutlu ve uzun ömürlü kılan altı davranış modeli olduğu kabul edilmektedir.

Sevgiyi nasıl besler ve güçlendirir, ilişkileri nasıl güçlü ve rahat hale getirirsiniz? Bugün bu sorulara çok özel cevaplar olduğu ortaya çıkıyor. Bazı çalışmalar “bağlanma hormonu” oksitosinin rolünü göstermektedir. Diğerlerinde, bir çiftin psikolojisinde yeni bir şey olmadığı belirtilmektedir. Bununla birlikte, daha önce inanç üzerine alınanlar araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır ve tavsiyedeki sonuçları, uzun vadeli ilişkilerin sürdürülmesinde mükemmel bir yardımcıdır.

1. Hassasiyeti daha sık gösterin

Öpücükler, sarılmalar, sevgi, erotik masaj ... Bir partnerle fiziksel temas ne kadar sık ​​görülürse, beyin oksitosin o kadar fazla üretir. İngilizcede buna “sevginin özü” - “aşk ilacı” denir. Doğum ve sonraki emzirme döneminde annenin vücudunda büyük miktarlarda sentezlenir.

Oksitosin, hem aile hem de aşk, hatta arkadaşlıklar arasındaki bağların oluşumunda ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar ve bu birçok çalışma ile doğrulanır.

İpucu: duygusal bir acele beklemeyin. “İştah yeme ile birlikte gelir” kuralı burada geçerlidir: eşimizi ne kadar sık ​​vurur, ona sarılır ve dokunursak, bu hoş etkileşime daha fazla devam etmek isteriz.

2. Saygılı konuşun

Kelimelerin seçimi, ses tonu - aşkımızın nesnesine döndüğümüzde her şey önemlidir. Diğerinin ve değerlerinin bakış açısına ne kadar saygı gösterirsek, o kadar samimi ve nazik bir ton duyarsak, onun daha iyi anlaşıldığını ve takdir edildiğini hisseder. Bir rakip ya da rakip ya da patron ve başka birinde usta görmediğimizde, yakın bağları güçlendirmek ve uzlaşmaya varmak daha kolay hale gelir. Ve çatışmalar daha az sıklıkta gerçekleşir.

İpucu: Bu kuraldan her saptığınızda özür dileyin ve tonunuzun ve kelimelerinizin bir başkası üzerindeki etkisini en aza indirmeyin.

3. Sık sık ekspres şükran

California Üniversitesi'nde 77 çift test eden araştırmacılara göre, şükran aşk ilişkilerinin “tutkalı” dır. Burada yine, oksitosin ile dağıtılmaz: seviyesi, her bir şükran ifadesinden sonra her iki ortakta da belirgin bir şekilde artar, bu da çifti faydalı bir çevrede içerir. Gerçekten de şükran duyan biri diğerine olumlu bir mesaj gönderir. Sonunda, her ikisi de kendilerini “olumlu” hareket etmek ve ifade etmek istiyorlar.

İpucu: yakınlığı aşinalıkla karıştırmayın: birincisi faydalıdır ve ikincisi rahatsız olabilir. Teşekkürler, övgüler, değerin teyidi - tüm bunların ilişkide sürekli mevcut olmasına izin verin. Eğer birkaç günlüğüne birbirinizle tanışmış gibi davranmaya çalışırsanız, bu ilişkiyi güçlendirmek için etkili bir yol olabilir.

Aşkı genişletmek için 6 anahtar

4. Olumlu yanılsamaları sürdürmek

İlişkinin başında olan partnerin görüşünü ne kadar uzun süre korursak, ona atfedilen niteliklere o kadar çok inanırsak, “aşk yanılsaması” ne kadar iyi korunur ve ilişki o kadar uzun sürer. Hepimiz başka birinin bize bakış açısına katılma eğilimindeyiz ve çoğu bizim için narsisistik ilişkileri tercih ediyor.

Partneri kendi lehine olmayan başkalarıyla karşılaştırmak ya da keskin eleştirel yargılar yapmak yerine, güçlü çiftler birbirlerinden büyülendiklerini görmeye ve vurgulamaya devam ediyorlar.

İpucu: Her eleştiriden sonra partnerinizde neyin iyi olduğunu öğrenin ve ona söyleyin. Böylece, aranızdaki duygusal mesafenin ortaya çıkmasına izin vermeyeceksiniz.

5. Hikayenizi yazın ve yeniden yazın

Aşk hikayemizi bir peri masalı olarak değil, bir cadı masalı olarak anlatabiliriz. Örneğin, bir partneri eleştirmek istiyorsak, dinleyicileri serbest bırakın veya eğlendirin. Ancak böyle bir türün seçimi sonuçsuz değildir: birçok çalışma, olumsuz hikayelerin, bu durumda, kural olarak, kötü bir şekilde sona eren aşk hikayesini etkilediğini göstermektedir.

Ama sonra, hikayemiz inişli çıkışlı olsa bile, bunun hakkında olumlu bir hikaye seçtiğimizde, devam filmi aynı notta ortaya çıkıyor ve sonuç olarak gerçeklik kurguya yetişiyor. Shakespeare hayallerimizle aynı kumaştan dokuma yaptığımızı söylemedi mi? Bu yüzden kabuslara çok fazla önem vermemek daha iyidir.

İpucu: bir partnerle yaşamanın tüm faydalarının bir listesini yapmak için zaman ayırın ve görünümünüz daha yumuşak olacaktır. Bu yüzden büyülü düşünme pratiği yapıyoruz ve çiftimiz için en iyisini seçiyoruz.

6. Affediciliği seçin

Vatana ihanet veya ihanet durumunda, herkes ayrılmayı veya kalmayı seçer. Ancak ikinci seçenek için ise, o zaman kalbimizin dibinden affetmek için elimizden gelen her şeyi yapmak daha iyidir, kendimize gerektiği kadar zaman verir. Bir karar verildiğinde ve "sindirim" süreci sona erdiğinde, partnere karşı suçlamalardan ve suçlamalardan kaçınmak gerekir.

Bu, ilişkiye dostane bir ortamda devam etmek için her şansı vermek için bir ön koşuldur. Unutmayalım ki affetmek bir partner üzerinde güç kazanmak ya da onu manipüle etmek, haklarını kullanmak değil, sayfayı çevirmek için sorumlu bir karar vermek anlamına gelir.

İpucu: Şikayetleri depolamak ve agresif bir şekilde tepki vermek yerine bir partnerin günlük yaşamındaki küçük suiistimallerini affetmeyi öğrenin.

Anahtar Kelimeler : Duygular,uzun,süredir,araştırma,ve,bilimsel,deneylerin,konusu,olmuştur.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar