Sevginin 7 aşaması

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 22:31 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Sevginin 7 aşaması

makale içerik

Sevginin 7 aşaması
Kısa Linki Kopyala

“Aşık olduğumuzda deneyimlediğimiz şey belki de normal bir durumdur.

Sevgi bir kişiye nasıl olması gerektiğini gösterir. ”Çehov bu durum hakkında yazdı. “Aşk, bir kişinin kendini aldatmasıyla başlar ve bir başkasını aldatmasıyla biter,” Wilde onunla aynı fikirde değildi. Öyleyse aşk nedir - normale dönüş ya da illüzyonların tatlı esareti? Bilim bu soruya cevap vermez. Ancak başka bir kişi için tutku sürecinin hangi aşamalarda bölündüğü bilinmektedir.

Romantik aşk eskiden beri bilinir, filozoflar mantıklı ve şairlerden oluşan ayetler. Aşık olmak akıl ve mantık yasalarına uymaz, bizi öfori doruklarına çıkarabilir ve sonra en önemsiz durumlar için umutsuzluğu uçuruma indirebilir.

Sadece hiç plan yapmadığımızda sık sık aşık oluruz ve çoğu zaman arkadaşlarımız ve akrabalarımız bu kişiye neden aşık olduğumuzu anlayamazlar.

Nörofizyolog Lucy Brown, “Ve yine de bilim, tıpkı bir zamanlar tahmin edilemez ve gizemli görünen birçok doğal fenomeni açıkladığı gibi, aşık olmanın sırlarını yavaş yavaş kavrar” dedi.

Çalışmalar, aşık olma sürecinin genellikle yedi aşamadan oluştuğunu göstermektedir.

1. DUYGULARIN KÖKENİ

Aşık olmak, bir kişinin aniden sizin için çok özel bir anlam kazandığı anda ortaya çıkar. Ve onu daha önce yıllarca tanıyor olmanız ya da sadece birkaç saat önce tanışmanız önemli değil - tüm düşünceleriniz şimdi ona odaklanıyor. İsteseniz de istemeseniz de, zaten aşık oluyorsunuz.

2. OBSESİF DÜŞÜNCELER

Aşk hakkındaki ilk saplantılı düşünceleriniz sürünüyor. Diyaloglar arasında tekrar tekrar kafanızda ilerler, o akşam nasıl giyindiğini hatırlarsınız veya gülümsemesine hayran kalırsınız.

Kitabı okurken, onu beğenip beğenmeyeceğini merak ediyorsunuz. Ve sorununuzu patronunuzla çözmenizi nasıl tavsiye eder? Bu kişiyle kendiliğinden veya planlanmış her toplantı sizin için önemli bir olay haline gelir ve daha sonra hatırlar ve analiz edersiniz.

İlk başta, bu düşünceler sadece ara sıra ortaya çıkar, ancak zamanla gerçekten müdahaleci olurlar. Birçok insan sevdiklerini zamanın% 85'inden% 100'üne kadar düşünüyor. Genellikle bu düşünceler günlük yaşama müdahale etmez, sadece hoş bir arka plan oluşturur. Ama bazen zihninizi o kadar tutabilirler ki işten veya okuldan uzaklaşmaya başlarlar.

3. NET BİR GÖRÜNTÜ OLUŞUMU

Aşıkların, eksikliklerini fark etmeden, aşklarının nesnesini idealleştirdiğine inanılmaktadır. Ancak çalışmalar bunun tamamen doğru olmadığını gösteriyor. Size aşık olmanın üçüncü aşamasında, sadece potansiyel bir ortağın yararları hakkında değil, aynı zamanda eksiklikleri hakkında da net bir fikir oluşur. Sizin için bir tür büyülü yaratık olmaktan çıkıyor, bunun sıradan yaşayan bir insan olduğunu anlıyorsunuz. Bununla birlikte, onun eksikliklerinin önemini küçümseme veya onları tatlı tuhaflıklar olarak görme eğilimindesiniz.

4. ÇEKİM, UMUT VE BELİRSİZLİK

Sevgi nesnesi hakkında net bir fikriniz olduğunda, ona daha da fazla çekilirsiniz, onunla bir ilişki kurmayı umarak hem umut hem de belirsizlik hissedersiniz.

Aramızda gerçekleşen her şey güçlü duygulara neden olur: kendi adına en ufak bir onay - ve hislerinizin karşılıklı olduğu, en hafif eleştirinin umutsuzluğa düştüğü ve hatta kısa bir ayrılık endişe verici olduğu anlaşılıyor. Aşk yolunda herhangi bir engeli aşmaya kararlısınız.

5. HİPOMANİ

Bir noktada, hipomani adı verilen bir durum yaşayabilirsiniz. Bir enerji dalgası hissedeceksiniz, yiyecek ve uyku ihtiyacınız bir süre azalacak. Ancak yan etkiler de olasıdır - kızarma, titreme, kekemelik, terleme, kalp çarpıntısı, hareketlerdeki gariplik.

6. KISKANÇLIK VE EYLEM İÇİN GÜÇLÜ MOTİVASYON

İçinizde, bu kişinin lehine kazanma arzusu büyüyor. İrrasyonel kıskançlık ortaya çıkar, sevginizin nesnesini “korumaya” başlarsınız, potansiyel rakiplerinizi ondan uzaklaştırmaya çalışırsınız. Reddedilmekten korkuyorsun ve aynı zamanda sevdiğinle birlikte olmak için güçlü bir arzunun üstesinden geleceksin.

7. ÇARESİZ HİSSETMEK

Belki bir noktada güçlü hislerinizin yerine tam bir çaresizlik hissi gelir. İlk başta umutsuzluğa düşebilirsiniz, ancak yavaş yavaş obsesif arzular zayıflamaya başlayacak ve kendiniz bu kadar mantıksız davrandığınıza şaşıracaksınız.

Muhtemelen hala bu kişiyle gerçekten bir ilişki kurmak istiyorsun, ama bunun bunun gerçekleşmesi gerekmediğini zaten biliyorsun. Mantıksal düşünme ve pragmatik olarak hareket etme yeteneği size geri döner.

Lucy Brown, “Fiziksel olarak çekici bulduklarımıza sık sık aşık olmamıza rağmen, seksin burada çok önemsiz bir rol oynadığı dikkat çekicidir” dedi. - Evet, bu kişiyle sevişmek istiyoruz, ama duygusal yakınlığa çok daha açız. En önemlisi, bu kişiyle görüşmek, haberleşmek ve vakit geçirmek istiyoruz. "

Anahtar Kelimeler : “Aşık,olduğumuzda,deneyimlediğimiz,şey,belki,de,normal,bir,durumdur.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar