Sevimli hayvanların fotoğraf ve videolarını izlemek beyin için iyidir.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.12.2019 tarih ve 02:14 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Sevimli hayvanların fotoğraf ve videolarını izlemek beyin için iyidir.

makale içerik

Sevimli hayvanların fotoğraf ve videolarını izlemek beyin için iyidir.
Kısa Linki Kopyala

Bazen sosyal ağların yayınlarındaki kötü haberlerin sonu yoktur, sonu yoktur.

Hava kazaları ve diğer trajediler, politikacıların yerine getirmediği taahhütler, fiyatların yükselmesi ve ekonomik koşulların kötüleşmesi ... Facebook'u kapatmak ve sanal dünyadan gerçek hayata dönmek en mantıklı gibi görünüyor. Ancak bazen bir nedenden ötürü imkansızdır. Bununla birlikte, aynı İnternet'in genişliğinde bir "panzehir" bulmak bizim gücümüz dahilindedir. Örneğin, bebek hayvanların ... resimlerine bakın.

Böyle bir "terapi" bilimsel olmayabilir, ancak aslında bu yaklaşımın etkinliği araştırma sonuçlarıyla doğrulanır. Sevimli bir şeye baktığımızda, stres seviyesi azalır, verimlilik artar ve bu aktivite bile evliliğimizi güçlendirebilir.

Avusturyalı zoopsikolog Conrad Lorenz, sevgimizin doğasını da açıkladı: büyük kafaları, kocaman gözleri, kabarık yanakları ve büyük alınları olan yaratıklardan etkileniyoruz, çünkü bize kendi bebeklerimizi hatırlatıyorlar. Atalarımızın bebeklerini düşünmekten zevk duydukları zevk, çocuklarına bakmalarını sağladı. Bu bugün oluyor, ancak sempatimiz sadece insan yavrularına değil, aynı zamanda evcil hayvanlara da uzanıyor.

Kitle iletişim teorisinde araştırmacı Jessica Gall Meyrick, uzun zamandır komik hayvanların bizde hangi duyguları uyandırdığını, Web'de genişlikte bulduğumuz fotoğrafları ve videoları inceledi ve gerçek bebeklerle etkileşime girerken aynı sıcaklığı yaşadığımızı keşfetti. Beyin için hiçbir fark yoktur. “Yavru kedi videosunu izlemek bile konuların daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor: olumlu duygular ve enerji dalgalanması hissediyorlar.”

Mayrik çalışmasında 7.000 kişi vardı. Kedilerle fotoğraf ve video izlemeden önce ve sonra röportajlar yapıldı ve onlara ne kadar uzun bakarsanız, etki daha belirgin hale geldi. Bilim adamları şunu önerdi: Görüntüler deneklerde olumlu duygular uyandırdığından, aynı duyguların gelecekte benzer resimler ve videolar izlemesini beklediler.

Belki de "zengin ve ünlü" ünden çıkma ve kuyruklu ve tüylü "etkileyicilere" abone olma zamanı

Doğru, bilim adamları belki de hayvanlara kayıtsız olmayan insanların çalışmaya katılma olasılığının daha yüksek olduğunu ve bu da sonuçları etkileyebileceğini yazıyorlar. Buna ek olarak, örnek, genç hayvanlar tarafından daha fazla dokunulma eğilimi gösteren kadınların% 88'inden oluşuyordu. Bu arada, başka bir çalışmada, denekler çiftlikte sevimli hayvanların fotoğraflarının gösterilmesinden sonra, et iştahının kadınlarda erkeklerden daha güçlü bir şekilde düştüğü bulundu. Belki de gerçek şu ki, kural olarak, bebekleri önemseyen kadınlar.

Osaka Üniversitesi'nde bilişsel psikofizyoloji laboratuvarının direktörü Hiroshi Nittono, tatlı, güzel, güzel her şey anlamına gelen bir kavram olan “kawaii” üzerine çeşitli çalışmalar yaptı. Ona göre, “kawaii” görüntüleri izlemenin çift etkisi var: birincisi, bizi can sıkıntısına ve strese neden olan durumlardan uzaklaştırıyor ve ikincisi “bize sıcaklığın ve hassasiyetimizin hatırlatır - çoğumuzun eksik olduğu duyguları.” “Elbette, aynı etkiyi ruhlu kitaplar okursanız veya benzer filmler izlerseniz elde edebilirsiniz, ancak kabul etmelisiniz, daha fazla zaman alır, resimleri ve videoları izlemek boşluğu hızla doldurmaya yardımcı olur.”

Dahası, romantik ilişkileri olumlu yönde etkileyebilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, çiftler sevimli hayvanların görüntülerine birlikte baktıklarında, olumlu duyguları bir partnerle görüntülemenin neden olduğu olumlu duyguları ilişkilendirmeye başladıkları bulunmuştur.

Aynı zamanda, bu tür fotoğraf ve videoları görüntülemek için platform seçimine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, 2017 yılında yapılan başka bir çalışmanın sonucu olarak, Instagram'ın kısmen bu sosyal ağ kullanıcılarının kendilerini nasıl sundukları nedeniyle bize en duygusal zararı verdiği ortaya çıktı. “İdeal insanların ideal yaşamını” gördüğümüzde, çoğu üzülür ve hastalanır.

Ancak bu, hesabınızı silmek için bir neden değildir. Belki de "zengin ve ünlü" ünden çıkma ve kuyruklu ve tüylü "etkileyicilere" abone olma zamanıdır. Ve beyin sana teşekkür edecek.

Anahtar Kelimeler : Bazen,sosyal,ağların,yayınlarındaki,kötü,haberlerin,sonu,yoktur,,sonu,yoktur.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar