Süpürge Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.02.2021 tarih ve 13:04 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Süpürge Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nedir?

makale içerik

Süpürge Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nedir?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Şehirde yaşayan insanoğlu pek bilmez ama kırsal kesimde yaşayan herkes, doğadaki bitkilerin hepsinin fazlaca mühim bulunduğunu bilir. Üzerine basarak geçtiğiniz birçok bitkinin, yol kenarlarında sona eren çalılıkların, ağaç diplerinde yeşeren otların muhakkak şifalı bir yönü vardır. İnsanlığın var oluşundan bu yana, doğadaki bitkiler tıp alanında kullanılmıştır. Bunlardan biri de funda bitkisi olarak da malum süpürge otudur. Hani eskiden evleri süpürmek için kullanılan süpürgeler var ya ondan bahsediyoruz işte. Süpürge yapımında kullanılan bir bitkinin sağlığa faydası mı olurmuş demeyin. Dilerseniz süpürge otunu, faydalarını ve zararlarını detaylı bir biçimde öğrenelim.

SÜPÜRGE OTU NEDİR?

Süpürge otu halk içinde funda bitkisi yada otu olarak da bilinir. Bilimsel ismi ise Calluna vulgaris‘tir. Çalı formunda olan nebat yaz-kış yeşil haldedir. Yetişmesi için fazladan bir itina göstermeye gerek olmayan süpürge otu, derhal her iklimde kendine elverişli ortam bulabilir. Yüzyıllardır tıp alanında kullanılan süpürge otu, sepet ve süpürge yapımında kullanıldığı için bu ismi almıştır. Aslında birçok yerde malum adı funda bitkisidir. Anavatanı, Avrupa olan nebat, devletimizde de fazlaca rahatça yetişebilir. Hemen dikkat çeken pembe ve morumsu çiçekleri vardır.

Güneşi oldukça fazla sevmeyen nebat, gölge yada azca güneşli yerlerde bir metre boyuna ulaşır. Sonbaharda çiçeklenmeye başlamış olan süpürge otunun pembe çiçekleri çan şeklindedir. Serin havaları seven süpürge otu daha fazlaca, kumlu topraklarda ve ağaçlık alanlarda iyi yetişmektedir. Süpürge otunun sağlığa olan yararlarından birazdan bahsedeceğiz. Ama bu bitkinin bir de ticari olarak kullanması bulunuyor.

Çalı formunda olan nebat kurutulduktan sonra sepet ve süpürge yapımında kullanılmaktadır. Yeterli büyüklüğe ulaşan nebat topraktan sökülerek toplanır. Köklerindeki toprak temizlenir ve kurumaya bırakılır. İdeal biçimde kuruduğunda ise bir araya getirilip bağlanarak süpürge yapılır. Yine benzer biçimde piknik sepetlerinin yapımında da süpürge otundan faydalanılmaktadır. Süpürge otunun kurutulmuş tohumları ise kuş yemi olarak kullanılmaktadır.

SÜPÜRGE OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Süpürge otunun yüzyıllardır tıp alanında kullanıldığını söylemiştik. Peki süpürge otunun insan sağlığına ne benzer biçimde yararları bulunuyor? Süpürge otu daha fazlaca cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Örneğin kurdeşen hastalığının tedavisi için, ezilmiş süpürge otu tohumundan faydalanabilirsiniz. Sabah ve akşam birer tatlı kaşığı tüketeceğiniz nebat tohumu, fazlaca kısa müddette kurdeşen döküntülerinin iyileşmesini sağlayacaktır.Sade tüketemiyorsanız tarçın kullanması benzer biçimde yoğurda katarak tüketebilirsiniz.

Süpürge otunun en sık yararlanılan bir öteki özelliği ise terletme etkisidir. Özellikle gribal enfeksiyonlarda hastayı terletip, peşinden duş alması sağlanır. İşte süpürge otu terletme özelliği olan mükemmel bir bitkidir. Bitki çayı olarak tükettiğinizde, hem hastalıktan daha basit kurtulduğunuzu bununla beraber ateşinizin düştüğünü göreceksiniz. Evde kefir yapımı benzer biçimde basitçe içeceğinizi hazırlayabilir ve şifasından yararlanabilirsiniz.

Süpürge otunun rahim ve vajinal iltihapları iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Sancıları azaltarak doğumu kolaylaştırması da ispatlansa da bu konum birazcık tehlikeli sonuç olduğu için, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Bunlardan başka idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir, kalp-damar rahatsızlıklarından korur, böbrek taşının daha basit düşmesini sağlar. Gut hastalığında, prostat kanserinde ve cinsi bir rahatsızlık olan bel soğukluğunda da tedaviye yardımcı olduğu bilinmektedir.

SÜPÜRGE OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Süpürge otu tavsiye edilen dozu geçerek kullanılırsa gerilim düşmesine yol açabilir. Kan dolaşımını hızlandırması elbet tercih edilen bir durumdur. Fakat aşırıya kaçılırsa tansiyonda düşme meydana gelebilir. Süpürge otunu tok karnına tüketmeye ve kullanırken aşırıya kaçmamaya itina göstermelisiniz.

Anahtar Kelimeler : Şehirde,yaşayan,insanoğlu,pek,bilmez,amakırsal,kesimde,yaşayan,herkes,doğadaki,bitkilerin,hepsinin,fazlaca,mühim,bulunduğunu,bilir.,Üzerine,basarak,geçtiğiniz,bir&ccedi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar