Sürekli olarak en kötüsünü düşünmemize ve her şeyi iki kere kontrol etmemize neden olan şey nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.12.2019 tarih ve 14:45 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Sürekli olarak en kötüsünü düşünmemize ve her şeyi iki kere kontrol etmemize neden olan şey nedir?

makale içerik

Sürekli olarak en kötüsünü düşünmemize ve her şeyi iki kere kontrol etmemize neden olan şey nedir?
Kısa Linki Kopyala

Ütünün gerçekten kapandığından emin olmak için hiç eve döndün mü?

Veya göndermeye karar vermeden önce mektubu birçok kez tekrar okuyun. Uzmanlarımız sürekli kaygının neden bizi acı içinde en kötü senaryoyu acı içinde kaybettiğini ve yaşamımızdaki en önemli kişiye - kendimize olan güvenimizi nasıl geri getirebileceğimizi tartışıyorlar.

Asla iyileşmez” filmini ve sözleşmeden manyaklaşan ve bu yüzden ellerini sürekli sıcak suyla yıkayan, yabancıların dokunuşunu engelleyen ve yalnızca tek kullanımlık cihazları yiyen Jack Nicholson'ın kahramanı olduğunu hatırlayın. Psikolog Marina Meaus, “Bu, obsesif-kompulsif bozukluğun (OKB) kendini nasıl gösterdiğini” açıklıyor. - Başımıza gelebilecek en kötü saplantılı düşünceler veya görüntüler saplantılar ve bir film kahramanı durumunda olduğu gibi, hiçbir anlam ifade etmeyen, zorlayıcı olan tekrarlayan eylemlerdir. Bir insan onlardan nasıl kurtulmak isterse istemez, başarılı olamaz, çünkü sadece bu şekilde hayatının temeli haline gelen sürekli alarmı rahatlatır. ”

Koşullu kahve makinesinin kapatıldığına ikna olduğumuz için güvence alamıyoruz - ama eve döndüklerinde, bir kez daha psikolojik boşaltma ritüelini gerçekleştirdiler. Neden sakinleşmek için bu kadar garip bir yol seçiyoruz?

Sonsuz obsesif fantezilerinde, başka türlü gösteremedikleri acı dolu duygu ve duygularını kaybederler.

Psikolog, “Bu hastalığın kökenine dair kesin bir kanıt temeli bulunmasa da, psikanalitik teori, annesinin kendisini yalnızca itaatkar ve rahat bir bebekken övdüğü bir kişinin çocukluğuna yönlendirir” diye açıklıyor. - Bu arada, çocukların doğal öfke, nefret ve saldırganlık dürtüleri var. Eğer anne sadece onlar için azarlarsa, duygularını gerçekleştirmeye ve onlarla başa çıkmaya yardımcı olmazsa, bebek onları yerinden etmeyi öğrenir. Yetişkinlikte bir insan takıntısını gizler ya da yasak fantezilerini ve arzularını zorlar, düşünmez ve herkesin reddedilmemesi için iyi olmaya çalışır. ”

Oleg, “Hayatta agresif bir insan değilim, ama aynı garip düşünceler beni eziyet etti” diye hatırlıyor. - İşteyken, bir meslektaşıma, mağazada, satıcıyla konuşurken, bağırmaya başladığımı düşündüm, aniden onu nasıl dövmeye başladığımı hayal ettim. Gerçekte kimseye zarar vermeme rağmen, insanlarla iletişim kurmakta utandım. ”

Marina Meaus, “Bu insanların donmuş bir duygusal alanı var” diyor. “Sonsuz takıntılı fantezilerde, başka türlü gösteremedikleri acı dolu duygu ve duygularını kaybediyorlar.”

OKB TUZAKLARI 

OKB hastalarının en tipik korkuları, enfeksiyon olasılığı, sağlık kaybı ve yakın ölüm olasılığı ile ilgilidir. Bir insan sürekli olarak kendisi veya sevilenleri için endişelenir, sayıların büyüsünden hoşlanır ve işaretlere inanır. Arina, “Etrafımdaki neredeyse tüm nesneler bir noktada benim için tehlikeli görünebilir” diyor. - Genellikle tanıdık olmayan bir sokakta evlerin vitrinlerini saymaya başlıyorum ve kendime tek bir sayı yolun sonuna düşerse her şeyin yoluna gireceğini söylüyorum. Rakam eşit olduğunda, beni o kadar korkutuyor ki geri dönüp tekrar saymaya başlayabiliyorum. ”

Anna, “Komşuları su basabileceğimden ya da insanların benim hatam nedeniyle öleceği evde ateş açabildiğim için sürekli korkuyorum, bu yüzden genellikle musluğu ve ocakları kontrol etmek için geri dönüyorum” diyor. Marina Meaus, “Rakamların, boruların veya elektrikli aletlerin onu hayal kırıklığına uğrattığı bir kişi gibi görünüyor, ancak gerçekte, bastırılmış duyguların yayılması ve ortaya çıkması korkusu var,” diye itiraf ediyor.

Oldukça sağlıklı özlemler sadece bir örtü ve güçlü faaliyetler altında kaygıdan kaçma girişimi olarak ortaya çıkabilir.

İnsanların genellikle reklam vermeye çalışmamaya çalıştıkları çevre için tuhaf ritüellerle birlikte birçok gizlenmiş ve ilk bakışta sosyal olarak kabul edilebilir saplantılar vardır.

“Örneğin, bir kız evlenmek istiyor ve tanışma siteleri ve tarihleri ​​hakkında çok konuşuyor. Bir adam bir iş açmaya çalışır ve sürekli eğitime gider. Bu tamamen sağlıklı, ilk bakışta, bazı durumlarda sadece bir örtü ve güçlü faaliyetler altında kaygıdan kaçma girişimi olarak ortaya çıkabilir, ”diyor Marina Meaus. - Bu sadece sonuç ile doğrulanabilir. Beş yıl sonra, bir kız evlilikten bahsediyorsa, ancak herhangi biriyle bir ilişki kurmaya hazır değilse ve bir iş planı yazan bir adam, uygulamayı yapmayı reddetti ve hızlıca bir sonraki fikre geçerse, o zaman yüksek olasılıkla bu sadece acı vericidir. takıntı. "

TAKINTILARDAN NASIL KURTULUR?  

Bilişsel bir terapist olan Olga Sadovskaya, “Bir kişiye korkularının mantıksızlığını görme fırsatı vermek önemlidir” diyor. - Onlarla yüz yüze tanışmayı, deneyimlemeyi ve kaçınmamayı öğretmek. Bir kişi, normal davranışlarından kaçınırken, korkuya batırma olan maruz kalma tekniği, kaygı durumunu en üst düzeye çıkarmaya çalıştığımızda bu konuda yardımcı olur. Zirveye ulaşırken kaygı giderek azalır.

Alice, “Terapist bana bu egzersizi teklif ettiğinde, sadece daha kötüye gideceğini düşündüm” diyor. - Ancak bir kez daha kapıyı kilitlemediğimi ve geri dönmek zorunda kaldığımı düşündüğümde kendimi kısıtladım ve yapmadım. Neredeyse dayanılmazdı: Sevgili kedim evde kaldı, birinin daireye girip ona zarar vereceği sanılıyordu. Bu düşüncelerden kelimenin tam anlamıyla titriyor. Ama daha parlak ve daha ayrıntılı olan, olabilecek her şeyi, garip bir şekilde, benim için daha kolay hale geldiğini hayal ettim. Yavaş yavaş, olumsuz düşünceler kayboldu. ”

Her zaman haklı olmaya çalışmayın, çocuklukta neyin yasaklanmış olabileceğini kendinize verin - farklı olmak

OKB olan insanlar, kural olarak, çok katı bir çerçevede, bir tür duygusal durum içinde yaşarlar. Bu nedenle, kendinizi dinleyerek başlamak önemlidir. Olga Sadovskaya, “Bu hastalığın belirtileri varsa, insanlarla iletişim kurmada veya olayları değerlendirmede kendinizi nasıl sınırlandırdığınızı analiz edin” diyor. - Kendiniz ve çevrenizle daha samimi olmaya çalışın. Bunun için, her gün içinde iletişim bölümlerini tanımlayan ve gerçek duygularınızı gerçeklikte kelimelerle ve eylemlerle karşılaştırarak, her gün bir duygu günlüğü tutmakta fayda var. ”

Her zaman haklı olmaya çalışmayın, kendinize çocuklukta yasaklanmış olanların - farklı olmasına izin verin.

Anahtar Kelimeler : Ütünün,gerçekten,kapandığından,emin,olmak,için,hiç,eve,döndün,mü?

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar