Toplum içinde konuşmadan önce sinirlerinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz: 4 yöntem

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 19:33 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Toplum içinde konuşmadan önce sinirlerinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz: 4 yöntem

makale içerik

Toplum içinde konuşmadan önce sinirlerinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz: 4 yöntem
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bir izleyici önünde konuşmak zorunda kalırsak çoğumuz çok rahatsız oluruz.

Evet, bu dikkat çekmek ve meslektaşlar arasında öne çıkmak için iyi bir fırsattır, ancak birçok halkın görünüşü ciddi derecede korkutucu. Neyse ki, paniğe değil, sakinleşmeye yardımcı olabilecek kanıtlanmış yöntemler var.

1. KAYGIYI HOŞ BİR HEYECAN OLARAK DÜŞÜNÜN.

Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, "sakin olun ve konuşun" diye tavsiyede bulunanları dinlemeyin. Avuç içleriniz terliyor ve kalbiniz hızlı yarışıyor mu? Alarm değil, neşeli heyecan belirtileri olarak düşünün! Harvard Business School'da yapılan bir araştırma, bu yöntemin gerçekten işe yaradığını kanıtladı. Kaygı eylemlerinizin etkinliği büyük ölçüde duygularınızı nasıl algıladığınıza bağlıdır.

Çalışmanın yazarları deneklerin dinleyicinin önünde Don't Stop Believin 'şarkısını söylediklerini ileri sürdü. Gösteriden önce, bazı konular “korkuyorum” diye tekrarladı, diğerleri: “Hoş bir heyecan hissediyorum” ve geri kalanı hiçbir şey söylemedi. Hoş bir heyecan yaşadığını iddia edenler kendilerini en iyi şekilde gösterdi.

Kendimizi sakin olduğumuza ikna etmeye çalışırsak, konuşmayı bir tehdit olarak algılarız

Başka bir deneyde, denekler bir izleyici önünde kısa bir konuşma yapmak zorundaydı. Bundan önce, bazıları "Sakinim" ve bir parça - "Hoş bir heyecan hissediyorum." Bağımsız gözlemciler ikinci gruptaki deneklerin performanslarını daha yüksek olarak derecelendirdiler.

Bilim adamları, kendimizde hoş bir heyecanı teşvik ederek, yaklaşan performansı iyi bir fırsat olarak görmeye başladığımıza inanıyor ve kendimizi sakin olduğumuzu etkilemeye çalışırsak, performansı otomatik olarak potansiyel bir tehdit olarak algılıyoruz.

2. ANA ŞEY, İZLEYİCİYE AKTARMAK İSTEDİĞİNİZ FİKİRLERDİR

Evet, sizin için eşit statüye sahip insanlarla konuşma fırsatı bir tür onurdur. Ancak patronun veya öğrencilerin ne düşündüğü konusunda fazla endişelenmeyin.

Koç Amanda Hennessy topluluk önünde konuşma sanatında eğitimler veriyor. Bu gibi durumlarda, kendiniz hakkında daha az düşünmenizi ve kitleye aktarmaya çalıştığınız değerli bilgilere odaklanmanızı önerir. “Konuşmanızı bir fikir alışverişine dönüştürün” diyor.

Şu anda geri gelmek ve geleceği hayal etmemek önemlidir

Konuşmanızın ekibe veya müşterilere sağlayabileceği faydaları, “tehlikede olanı” düşünün. Hennessey, “Bize hemen kararlılık ve enerji verir, bu durumda hayat dolu hissederiz,” diye açıklıyor.

Beyniniz olası başarısızlığın korkutucu resimlerini çizmeye başlarsa, koç ayaklarınızın üzerinde sıkıca durduğunuzu hissetmenize yardımcı olacak bir egzersiz önerir: “Ayaklarınızın yerde dinlendiğini hissedin, çevreye dikkat edin, masadaki bazı nesnelere dikkatlice bakın bu da size neşeli duygulara neden olur. Şimdiki zamanda geri dönüp geleceği hayal etmemek önemlidir. ”

3. DETAYLARA FAZLA ÖNEM VERMEYİN

Psikolog Sian Beilock, hangi durumlarda stresli durumlarda “kekelemeye” başladığımızı inceledi ve çok başarılı insanların bile “analiz felçinin” kurbanı olarak kendilerini performanslarını en küçük ayrıntıya kadar kontrol etmeye çalışarak kendilerini kötü gösterebileceklerini buldu.

“Çoğu zaman, mükemmel hazırlık ve uygulamaya rağmen, kesin olarak başarısız oluyoruz çünkü detaylara çok fazla dikkat etmeye başlıyoruz. Konuşmadan önce tüm konuşmayı zihinsel olarak son kelimeye prova ediyorsanız, o zaman görevinizi zorlaştırabilirsiniz ”diye açıklıyor Baylock.

Bir kağıda olumlu ifadeler yazabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz

“Golfçülere genellikle sadece bir sonraki vuruş hakkında düşünmeleri ve başka bir şey yapmamaları tavsiye edilir. Bir konuşma yaptığınızda ve fikirlerinizi izleyicilere aktarmaya çalıştığınızda, aralarından üç ana fikir seçin ve bunlara odaklanın ”diyor psikolog. Böylece, bir konuşma yaparken, konuşulan her kelimeyi analiz etmeyeceksiniz, ancak konuşmanızın genel amacına konsantre olabilirsiniz.

Amanda Hennessy ayrıca pozitif kendi kendine hipnoz uygulamasını tavsiye ediyor: "Başarılı olacağım," "Artık değerimi ve önemimi kanıtlamak zorunda değilim," "Benim için önemli olan şey hakkında konuşabildiğim için mutluyum" "Zaten yeterince iyiyim." Bu olumlu ifadeleri bir kağıda yazabilir ve performanstan hemen önce yeniden okumak için yanınızda taşıyabilirsiniz.

4. FİZİKSEL OLARAK AKTİF OLUN

Birçok çalışma aerobik egzersizin vücudun biyolojik stres tepkisini azalttığını göstermektedir. Yaşam tarzınız ve günlük rutininiz buna izin veriyorsa, performans hazırlığınıza fiziksel aktivite ekleyin.

Ancak spor yapmadan yeterince performans gösteremeyeceğinizden endişelenmeyin. “Herhangi bir nedenle performanstan önce egzersiz yapamıyorsanız, bu çok önemli değil. Hazırlanırken ritüellere güvenmemelisiniz, ”diye açıklıyor Amanda Hennessy.

Anahtar Kelimeler : Bir,izleyici,önünde,konuşmak,zorunda,kalırsak,çoğumuz,çok,rahatsız,oluruz.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar