Uçma korkusu: bazen göründüğü gibi değil

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 20:57 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Uçma korkusu: bazen göründüğü gibi değil

makale içerik

Uçma korkusu: bazen göründüğü gibi değil
Kısa Linki Kopyala

Aerophobia dediğimiz şey aslında tamamen farklı durumların ve bozuklukların bir tezahürü olabilir.

Psikolog Martin Safe ve Sally Winston tarafından açıklanan örnekler, uçakta yaşadığımız korkusuna daha yakından bakmaya yardımcı oluyor.

Aerophobia veya uçma korkusu, tedaviye tamamen farklı yaklaşımlar gerektiren birçok zihin durumunu içeren bir terimdir. Bitişik bir sandalyede beyazlatılmış eklemleri olan bir kişi, kendimizden kökten farklı korkular yaşayabilir.

Depresyon ve anksiyete psikoterapisti Martin Safe ve psikolog Sally Winston için araştırmacılar, aerophobinin ardındaki korkuları araştırdılar. Onlara göre, ayrıntılar tanı için en önemlidir.

Örneğin, New York'tan Los Angeles'a bir uçuş kullanarak, 17. sıradaki A'dan F'ye koltuk alan altı korkmuş yolcunun altı farklı vakasını tarif ediyorlar. Bu yolcuların tümü aşağıdaki soruların her birine “evet” yanıtı verecektir:

1. Uçmaktan korkuyor musunuz?

2. uçan bekliyoruz?

3. Mümkün olduğunca uçuşlardan kaçınmayı tercih eder misiniz?

4. Şimdi endişeli misiniz?

Aşağıdakiler her bir bozukluğun tanımlarıdır.

YOLCU 17A  

devlet

“Kapılar kapandığında buna katlanıp dayanamayacağımı bilmiyorum. Kapana kısılmış hissedeceğim çünkü dışarı çıkamıyorum. Bu dayanılmaz, baskıcı duygu, hızlı kalp atışı tekrar başlayacak. Tepkimemi kontrol edip edemeyeceğimi bilmiyorum. Sanýrým delirebilirim, hatta kendimi kalp krizi geçirebilirim. Ya delirir ve uçarken kapıyı açarsam? Gemide bir defibrilatör var mı acaba? .. "

tanılama

Bu kişinin panik bozukluğu var. Bir uçakta meydana gelebilecek bir saldırı düşüncesinden korkar. Uçma korkusu panik atak geçirme korkusudur.

YOLCU 17B  

devlet

Kalp çarpıntısı, nefes darlığı - yolcunun hisleri ilk durumda açıklananlara benzer, ancak dikkati kendi iç durumuna değil sosyal bağlamına odaklanır. Şöyle düşünüyor: “Yine bu alarm. Hasta olabilirim, solgun ve huzursuz görüneceğim. Sonra komşu bana dönecek ve her şeyin bana uygun olup olmadığını soracak. Ve kabindeki herkes deli olduğumu anlayacak. Durumumu gizleyip gizleyemeyeceğimi bilmiyorum. Hostes bana yardım etmeye gelirse ne olur? Sonra, elbette, tüm yolcular bana dikkat edecek ve ne olduğunu merak etmeye başlayacak. Aniden, gözlerinde garip ve çılgın görünmeye başlayacak mıyım? Ama ya birisi terörist olduğuma karar verirse? ”

tanılama

Bu kişi anksiyetenin tezahürleri ile bağlantılı olarak kamusal kınama, aşağılanma ve utançtan korkuyor. Uçma korkusu sosyal kaygı bozukluğunun bir yönüdür.

YOLCU 17C  

devlet

“Kabine antibakteriyel bir solüsyonla sadece iki haftada bir kez muamele ettiklerini, uçuştaki havanın temizlenmediğini ve uçuşlar arasında çöp topladıklarını biliyorum. Her zaman ellerimi koltuktan uzak tutmak zorundayım - burada kimin oturduğunu ve hangi mikroplara sahip olabileceğini, belki de AIDS'i asla bilemezsiniz. AIDS'e gelince, uzmanlar bu yolla bulaşmadığından sadece% 99 emin. Benden önce burada oturan yolcunun kolunda açık bir yara olmadığını nasıl bilebilirim? Ana şey çok derin nefes almak değil, çünkü salon büyük bir mikrop kuluçka makinesi ve içimde olmalarını istemiyorum ... "

tanılama

Eski günlerde, bu kadına hermophobia'nın hatalı teşhisi verilirdi. Aslında, obsesif-kompulsif bir bozukluk olan OKB'den muzdariptir. Mikroplarla temastan kaçınmak konusundaki takıntılı arzu, endişenizi azaltmak için boşuna bir girişimdir. Tabii ki, bir uçak kazası düşüncesi de onu korkutabilir, ancak şu ana kadar uçmanın ona ve çocuklarına zarar verebileceğine odaklandı.

Uçma korkusu: bazen göründüğü gibi değil

YOLCU 17D 

devlet

Yakınlarda ağabeyi Vietnam'da çökmüş bir kadın. Uçuş sırasında her seferinde, iç bakışlarının önünde yanan bir uçağın görüntüsü ortaya çıkıyor - kardeşinin ölümüyle ilgili haberler alındığında hayal ettiği şey. Hiperventilasyonu var, korku ve kederle dolu. Yarısı burada, yarısı travmatik geçmişte. Uçuş çok acı dolu anılarını çağrıştırıyor ve onu şimdiki zamandan uzaklaştırıyor.

tanılama

Bu kadın travma sonrası stres bozukluğundan (TSSB) muzdariptir.

YOLCU 17E 

devlet

Bu sandalyedeki adam olası bir uçak kazasından endişe ediyor. Pilot bir akşamdan kalma yaşıyorsa endişeleniyor ve koltuğun altından tıkırtı sesi gelmesi normal mi? Sonra boğazın gıdıklama gibi göründüğü rahatsız edici düşünceler var, bu da tatilin umutsuzca harap olacağı anlamına geliyor. Havayolu bagajını kaybedebilir ve toplantı yapan kişi trafikte sıkışıp kalır veya gelmeyi unutur. Her şeyden önemlisi, bir uçakta altı saat oturduktan sonra kaslar kesinlikle incinir.

tanılama

Bu kişi genel anksiyete bozukluğu olarak bilinen sürekli toksik anksiyete durumundadır. Aslında, bu, kas gerginliği, otonomik uyarılma, kaygı ve panik atak bölümleri ile karakterize olan kafa karıştırıcı ve tutarsız bir endişe “ne olur ...”.

YOLCU 17F 

Ve son olarak, burada - aerophobia olan bir yolcu. Uçma korkusu, bir kişinin öncelikle uçağın güvenliği ve tehlikeli hava koşullarına bağlı olduğu özel bir fobidir. Kafasında ortaya çıkan çarpışma paternlerinden dehşete düşüyor ve çocukların ölümünden nasıl kurtulabileceğini hayal etmeye çalışıyor.

Safe ve Winston tarafından verilen örneklerden de görebileceğiniz gibi, “aerofobimiz”, korkmuş bir komşunun deneyimlerinden çok farklı olabilir. En etkili tedavi, kişiye işkence eden belirli korkuları hedef alacaktır. Bu nedenle, deneyimi genelleştirmek için acele etmemek, ayrıntıları öğrenmek - belki de korkumuzun arkasında tamamen farklı bir şey yatıyor.

Anahtar Kelimeler : Aerophobia,dediğimiz,şey,aslında,tamamen,farklı,durumların,ve,bozuklukların,bir,tezahürü,olabilir.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar