Yeni Yıl: kendinize sorular için iyi bir an

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 22:20 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Yeni Yıl: kendinize sorular için iyi bir an

makale içerik

Yeni Yıl: kendinize sorular için iyi bir an
Kısa Linki Kopyala

Yeni Yılı aile ile kutlamak gelenekseldir. Ancak herkes bu aile kutlamasının beklentisinden memnun değil.

Neden? Ve bir fark yaratmak için ne yapabiliriz?

Her birimizin dolapta "en korkunç Yeni Yılım" adlı iskeletimiz olacak. Örneğin, akrabalar birbirlerine hakaret edici kelimeler söylediğinde, küçük enjeksiyonlar skandala dönüştü ve birisi tatilden kaçtı ...

Şahsen, annemin uzak bir akrabadan gelen bir soruya cevabını hatırlıyorum: “Peki, bugün bize ne övünecektin?” Birinin neyi alevlendirdiğini ve diğerinin neyi ima ettiğini çok önemli değil: tatilin buharlaşmış ruhu için sonsuz üzüldüm, Gerçekten sevgili olanlarla hediyeler, hoş hafiflik, şakalar ve buluşma sevinci beklentisi ... Ama yılın tek bir büyülü gecesinde tam olarak en çok istediğiniz şey budur.

Mükemmel aile olmaya çalışır

Psikoterapist Ekaterina Mikhailova, “Meselenin bir kısmı, Yeni Yıl'da büyülü düşüncemizin daha da kötüleştiğidir” diyor. - Özel bir Yeni Yıl havasını dört gözle bekliyoruz: “tanıştıkça, harcayacaksın”, “ne istersen, her şey gerçekleşecek.” Görünüşe göre tüm bunlar ciddi değil, ama ... Neden şu anda, 31 Aralık'ta, iletişim kurmak ya da hiçbir şey söylememekte zorluk çeken bir ailenin masada toplanıp aniden ideal hale geleceğine inanıyoruz? ” bir yıl boyunca her şey mükemmeldi ve etrafındaki herkes birbirini sevdi.

Yıl sonunda, her şeyden çok yorulduk: Özetle, büyük masraflar, trafik sıkışıklığı, yaygara

Acı, kıskançlık, adaletsizlik duygusu veya akut bir sevgi eksikliğinin yaşanması gerektiğini orada unutmadan ailemizi istemeden idealize ediyoruz. Bu duyguları hayatlarımızdan alıp silemeyiz, dikkati dağıtamaz ve şenlikli bir ruh halinde ayarlayamayız. Bu yüzden birisinin "ipliği kırması" için çoğu zaman mikroskopik bir neden yeterlidir.

“Peki, bugün bile onsuz yapabilirsin!” - bu sitem şenlik masasındaki kavgalarda diğerlerinden daha sık geliyor, Ekaterina Mikhailova'yı doğruladı. - Bu akşamın münhasırlığını hissediyoruz, içinde özel bir anlam görüyoruz, ancak aslında bir dizi kış akşamından sadece biri.

Ancak ilişkiyi ağırlaştırabilecek birçok koşul var. Bu tatil ve aşırı yük etrafında ticari bir patlama. Yıl sonunda, her şeyden bir anda çok yorulduk: işteki mali yıl sona erdi, stok alma zamanı, büyük masraflar, trafik sıkışıklığı, yaygara ve tüm bunlarla başa çıkmak zor. ”

İyi, çocuklukta olduğu gibi?

Başka nedenler var: Yıllar içinde kaybolan tatilden samimi bir sevinç yaşamak için neredeyse bilinçli olarak kendimizde bir gerilemeye neden oluyoruz. Çocuklukta nasıl olduğu hakkında sonsuz konuşmalar sürdürüyor, mandalina kabuğunun veya canlı bir Noel ağacının kokusunun tadını çıkarıyoruz, eski oyuncakları çıkarıyoruz ve onları (bizim değil) sırayla asıyoruz ...

Ekaterina Mikhailova, “Bütün bunlar çok anlaşılabilir, sadece kendimizde uyandığımız çocuğun - ya da bilgimiz olmadan uyandığının - sadece güzel olmaktan ibaret olmadığını unutuyoruz:” hayal gücü, fantezi, inanç, sevinç. - Bazen de açgözlü, kıskanç, dokunaklı, tedbiri bilmiyor: biri diğeri olmadan yapamaz. Bu yüzden yetişkinlerin, herhangi bir saçmalıkla, rahatsız olmaları ve birbirleriyle tartışmaları olasılığı büyük ölçüde artar. ”

Tatillerden önce büyüyen sevinç değil, endişe olur. Psikologlar da bunu fark eder: Yeni Yıldan önceki günlerde ve hemen sonrasında, birçok kişi planlanmamış konsültasyonlara yönelir. Ekaterina Mikhailova, “Bu zor bir zamandır, çoğumuz neden ayrılmaya çalışmıyoruz, ya da daha çok takıntılı bir şekilde takvim sevinci gerektiren bir ortamdan kaçıyoruz ve aynı zamanda birçok görev yüklüyor” diyor.

Yeni Yıl: kendinize sorular için iyi bir an

Sevdikleriniz ve kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinin

Bazen bir Yeni Yıl kartındaki kutsanmış bir resim ile içimizde olanlar arasında büyük bir fark vardır. Ritüeli terk etmemiz zor - belki de hayatımızda hala var olan sabitten bile memnunuz. Öte yandan, tahmin edilebilirlik sinir bozucudur. Ancak, bir aile ziyafetine katılmayı reddedemeyiz, çünkü ebeveynlerimizin gözünde “kötü bir çocuk” gibi görünmek istemiyoruz.

“Babam öldü, erkek kardeş evlendi, teyze gelemeyecek - neden tatile çıkmalıyım ve şenlikli bir şölen olsun? - 40 yaşındaki Marina'yı yansıtır. “Herkesin kişisel hayatımla ilgileneceğini, görünüşümü tartışacağını biliyorum ve bir noktada gevşeyebilirim ... Onsuz yapmak için kaçmaya çalıştım, daha sıcak iklimlere, ama annem beni tam anlamıyla boynundan yakaladı:“ Bunu bize nasıl yapabilirsiniz! ”Ve yolculuğu iptal etmek zorunda kaldım.”

Ekaterina Mikhailova, “Akrabalar bir aile ziyafetine katılmayı reddetmeye acı veriyorlar, çünkü ortak bir Yeni Yıl yemeğinin gençleri en azından gece yarısına kadar tutacak kadar çekici olmadığını anlıyorlar” diyor. “Yeni Yıl tatillerini planlamak, ailenin birbirleriyle ilgilenip ilgilenemeyeceği, arzularını ifade edip edemeyeceği ve aynı zamanda ötekinin özgürlüğüne saygı gösterip gösteremeyeceği hakkında çok şey söylüyor.”

31 Aralık'tan çok önce, 18 yaşındaki Maxim ailesini başka bir şehirde yeni yılı kutlamak için terk etmeye hazırladı. Ebeveynler endişeliydi, ancak Maxim'in er ya da geç bağımsız bir hayata girmesi gerektiğini fark ederek onu bırakma gücünü buldular. Ayrıldıktan sonra, ağacın altında, ancak herkesin Yeni Yıl masasında olduğu anda açabileceğiniz bir yazıt içeren bir kutu bulundu. Tabii ki, tüm aile için hediyeler ve kartlar içeriyordu.

Kendimize sormak için Yeni Yıl telaşında zaman bulmaya çalışalım: geçmiş anlaşmazlıklar, kınamalar, kıskançlık ile nasıl yapıyoruz

Tatil bize bir ayna getiriyor gibi görünüyor ve biz de kendimizi gerçekte olduğumuz gibi görüyoruz - insanlar ve aile üyeleri olarak.

“Son beş yıldır yeni yılı annem ve arkadaşıyla kutluyorum” diyor Ekaterina Mikhailova. “Ve yaşlı oldukları için değil, yalnız ve onları desteklemek gerekliydi,” bensiz başarılı oldular, “ama iyimserliği artırmak için.” Onlarla eğlenceli ve kolaydı ve genel olarak, neden anlaşılabilir - tüm ilişkiler açık, kimse kimseden bir şey beklemiyor ve hala burada ve birlikte olduğumuzdan memnun olabilirsiniz. ”

Kendimize sormak için Yeni Yıl telaşında zaman bulmaya çalışalım: Geçmiş anlaşmazlıklar, kınamalar, kıskançlık, rekabet ile nasıl gidiyor? Onlarla başa çıkmayı başardık mı, yoksa sadece aile halısının altındaki geçmiş çatışmaların parçalarını mı kapladık? Beklentilerimiz çok mu yüksek, şikâyetler aşırı mı, sevdiklerimizle tanışmaya ve her şeyden önce kendimizdeki bir şeyi değiştirmeye hazır mıyız?

Standartlar ve kurallar, genelleştirilmiş ve evrensel çözümler yoktur: her birimiz benzersiz ve eşsiziz. Bu önemli soruların cevaplarını bulmak, bugün ne olduğumuzu daha iyi anlamamıza, devam etme arzusunu hissetmeye ve hatta ilk adımı atmaya yardımcı olur. Ve yeni yıl masasında yakında buluşacağımız ya da etmeyeceğimiz kendi ailemize yeni, daha özgür ve daha sakin bir şekilde bakma fırsatımız olacak.

Anahtar Kelimeler : Yeni,Yılı,aile,ile,kutlamak,gelenekseldir.,Ancak,herkes,bu,aile,kutlamasının,beklentisinden,memnun,değil.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar