ASMR nedir ve birçok insan neden bu kadar çok seviyor?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.12.2019 tarih ve 21:49 saatinde İnternet kategorisine yazıldı. ASMR nedir ve birçok insan neden bu kadar çok seviyor?

makale içerik

ASMR nedir ve birçok insan neden bu kadar çok seviyor?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Son yıllarda, YouTube'da insanların dudaklarını şapırdattığı, jöle benzeri maddeleri elleriyle yoğurduğu, plastik torbalarla hışırdadığı birçok video ortaya çıktı.

Bu videoların adı her zaman ASMR (ASMR) olarak işaretlenir. Birçoğu için, bu bir çeşit eksantriklik gibi görünüyor, ancak bu tür tahriş edicilere duyarlı olanlar için, bu kendilerini memnun etmenin basit ve uygun fiyatlı bir yoludur. Bu sesleri dinlerken, her şeyi kısa bir süre için unutarak gerçek mutluluğa atılırlar.

Belirli seslerin veya görüntülerin yarattığı bu alışılmadık hissi daha önce hiç yaşamadığınız takdirde AMRP'nin ne olduğunu anlamak kolay değildir. Bazıları için, kafada hoş bir karıncalanma hissine neden olur ve derinlemesine rahatlamaya veya hatta uykuya dalmaya yardımcı olur. Aksine, diğerleri sadece sinir bozucu.

Birçok büyük marka gençlik odaklı reklamcılıkta bu tekniği zaten benimsemiştir. Örneğin, Michelob Ultra birasının reklamında, oyuncu Zoe Kravitz, bu içeceğin esası hakkında yumuşak bir fısıltıyla konuşuyor ve şişeyi tırnaklarıyla hafifçe vurarak. IKEA, ACMR tekniklerini kullanarak yatakhane mobilyaları üzerine 25 dakikalık bir tanıtım filmi yaptı.

Bilim adamları bu hoş hislerin nasıl ve neden ortaya çıktığını ve AMRP'nin sağlığa fayda sağlayıp sağlayamayacağını anlamaya çalışıyorlar. Bilim, İnternet modasındaki son trendlerin çok gerisinde kaldı. Şimdiye kadar, bu tekniğin bazı uzmanlarına göre kaygı, depresyon, kronik ağrı veya uykusuzluğa yardımcı olduğuna dair bir kanıt elde edilmemiştir. Ancak sadece rahatlamak ve stresi azaltmak istiyorsanız, birkaç ASMR videosu izlemekle ilgili bir sorun yoktur.

BÜTÜN BUNLAR NE HAKKINDA?  

"Otonom duyusal meridional reaksiyon" terimi 2010 yılında üretildi. Birçoğu, başın arkasındaki derin gevşeme ve karıncalanma hissini açıklar; bazı uyarıcılar, çoğunlukla “yumuşak” sesler ortaya çıktığında ortaya çıkar. Bazıları omurga boyunca uzuvlara inen dalgaları hissettiklerini söylüyor. Bazen bu “elektriksel” duyumlara, doğası gereği cinsel olmamasına rağmen, beyin için orgazm denir.

Kafadaki karıncalanma hissi belirli dokunuşlardan kaynaklanabilir - örneğin, saçımızı şampuanla yıkadığımızda. Birçokları için böyle bir tepki, belirli sesler ve görüntülerle videoların izlenmesine neden olabilir.

AFMR VİDEOSU NEDİR?  

Sosyal ağlardaki çok sayıda ASMR içeriği bu fenomene ilgi uyandırdı. Videolar geniş bir kitle için tasarlandı, çeşitli görsel-işitsel uyaranlar kullanıyorlar - herkes için uygun bir şey ve bir kişinin mutlu olmasına neden olan, diğer ilgisiz bırakabilir.

Çoğu zaman, reaksiyon bir fısıltıya neden olur. Bazıları, örneğin videonun yazarının izleyiciye bir baş masajı yapıyormuş gibi davrandığı çatırdama veya hışırtıya, yumuşak yavaş hareketlere veya rol yapma oyunlarına tepki verir.

ABD, Shenandoah Üniversitesi'nde biyofarmasötik profesörü Craig Richard, AMRP için bir tür rehber haline gelen “Kafada Karıncalanma” kitabını yazdı.

Bakım veya tıbbi taklit, gerçek sağlık yararları sağlayabilir mi?

Profesör, Bob Ross'la "Resim Sevinci" adlı TV şovunu izleyerek, çocuklukta bu hisleri ilk kez yaşadığını hatırlıyor. “Sunumu dinlediğimde beynim bulanık görünüyordu - çok hoş bir rahatlama hissi vardı,” diye hatırlıyor Richard. ASMR'nin pek çok uzmanı, Ross'un yumuşak sesinin ve sanatçının fırçasının tuval boyunca hareket etmesinin sesinin kendilerini benzer hissettirdiğini söylüyor.

Pennsylvania Üniversitesi'nde gastroenterolog ve klinik tıp yardımcı doçenti olan Nitin Ahuja, yaratıcıları izleyiciyle “doktor oynayan” bir video olan yeni ACMR alt türünü araştırıyor. Bir optometrist ile göz muayenesinden Reiki gibi geleneksel olmayan tedavi yöntemlerine kadar çok çeşitli muayeneleri tasvir ederler. Ahuja, “Makul bir soru ortaya çıkıyor - bakım veya tıbbi taklit, gerçek sağlık yararları sağlayabilir mi?” Diye soruyor.

ASMR: DOĞRU MU KURGU MU?  

Nüfusun yüzde kaçının ASMR'ye duyarlı olduğu hala bilinmemektedir, çünkü bu fenomenin büyük çalışmaları henüz yapılmamıştır. Bilim adamları ortalama ASMR uzmanının “portresini” oluşturamadılar. Craig Richard, “Bir fenomen olarak çalışmak hala emekleme aşamasındadır: sadece 10 çalışma yayınlanmıştır” diye açıklıyor.

ASMR'nin ruh ve ruh hali üzerindeki etkilerine dair ilk profesyonel çalışma 2018'de yayınlandı. Bilim adamları, bu tür videoların izlenmesinin konular arasında gerçekten hoş bir his uyandırdığını, ancak sadece bu tür tahriş edici maddelere yatkınlıklarını beyan edenler arasında bulundu. Bu grupta, ilgili videoları izlemek kalp atış hızını dakikada ortalama üç atım azalttı; kontrol grubunda bu etki bulunamadı.

Craig Richard ve meslektaşları başka bir deney daha yaptı: bir video izlerken deneklerin beyinlerini taradılar. Kafada bir karıncalanma hissi olduğunda, beynin aynı bölgelerinin aktive olduğu, bize baktıklarında ya da sevdiklerimizle iletişim kurduğumuzda “açılır”.

ASMR HİSLERİNE NE SEBEP OLUR?  

Bu alışılmadık ve hoş duyumlar neden ortaya çıkıyor ve neden sadece bazılarımız onlara karşı duyarlı? Belki beyinde “sevinç hormonları” üretilir? Yoksa sinir sistemimizde bazı eski zevk tepkileri “parladı” mı?

“Çalışmalar henüz ASMR için herhangi bir fizyolojik açıklama yapmadı. Ancak birçok insan gerçekten iyi hissediyor - bu, içinde bir şey olduğu anlamına geliyor. En kötü durumda, bu sadece bir plasebo etkisidir. Neden birkaç video izlemeye ve nasıl yanıt vereceğinizi anlamaya çalışmıyorsunuz? ”Diyor Nitin Ahuja.

Anahtar Kelimeler : Son,yıllarda,,YouTube'da,insanların,dudaklarını,şapırdattığı,,jöle,benzeri,maddeleri,elleriyle,yoğurduğu,,plastik,torbalarla,hışırdadığı,birçok,video,ortaya,çıktı.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar