İnternet Bağımlılığının Tarihçesi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 28.04.2024 tarih ve 23:45 saatinde İnternet kategorisine yazıldı. İnternet Bağımlılığının Tarihçesi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

İnternet Bağımlılığının Tarihçesi

İnternet bağımlılığı kavramı, 1990'ların sonlarında İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıktı. Psikiyatrist Ivan Goldberg, 1995 yılında "İnternet Bağımlılığının Psikolojik Çatışma Modeli"ni önerdi. Bu modelde Goldberg, İnternet bağımlılığını, kişilerin gerçek hayatta karşılaştıkları çatışmalardan kaçmak için İnterneti kullandıkları bir başa çıkma mekanizması olarak tanımladı.

1998 yılında Amerikalı psikolog Kimberly Young, İnternet Bağımlılığı Testi'ni (IAT) geliştirdi. IAT, İnternet kullanımını ölçmek ve bağımlılık belirtilerini tespit etmek için kullanılan bir araçtır. IAT, İnternet bağımlılığının teşhisinde ve tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

21. yüzyılın başlarında İnternet bağımlılığı ile ilgili çalışmalar artmaya devam etti. Araştırmalar, İnternet bağımlılığının çeşitli olumsuz sonuçlarla ilişkili olduğunu gösterdi, bunlar arasında akademik performansta düşüş, sosyal ilişkilerde bozulma ve ruh sağlığı sorunları yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler : İnternet,Bağımlılığının,Tarihçesiİnternet,bağımlılığı,kavramı,,1990'ların,sonlarında,İnternet,kullanımının,yaygınlaşmasıyla,ortaya,çıktı.,Psikiyatrist,Ivan,Goldberg,,1995,yılında,"İntern..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar