İnternette Karşılaşabileceğiniz Tehkileler Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 21:08 saatinde İnternet kategorisine yazıldı. İnternette Karşılaşabileceğiniz Tehkileler Nelerdir?

makale içerik

İnternette Karşılaşabileceğiniz Tehkileler Nelerdir?
Kısa Linki Kopyala

İnternet günümüzün en büyük kolaylıklarından birisidir. Ama her iyi şeyde olduğu şeklinde fena amaçlı kullanımlar sebebiyle hayatımızı zehir edecek bir araca da dönüşebilir. Yetişkin bireyler için ayrı, minik çocuklar için ayrı bir vehamet yer ediniyor da diyebiliriz. Özellikle günümüz evlatlarının web ve bilgisayara olan düşkünlükleri göz önüne alındığı vakit gelecek nesiller için oluşabilecek tehlikeler kritik edilmeye başladı.

Günümüzde web bağlantısı yalnızca bilgisayarlarımızda değil, parlak zeka telefonlarımızda ve tabletlerimizle de bizimle birlikte. İnternete bağlanabileceğimiz cihazlar arttıkça internette geçirdiğimiz vakitte arttı. 5 dakikalık molamızı internette zaman geçirerek değerlendiriyoruz. Peki, bu süreçte karşılaşabileceğiniz dijital tehlikelerin bilincinde mısınız?

VİRÜSLER

Belki de bilgisayarlar ve web hakkındaki en tanıdık vehamet virüsler. Bilgisayarınıza zarar veren bu virüsler, zararı dokunan kod ve programcıklardır. Doğrudan web üstünden yada endirekt olarak bilgisayarınıza yerleşirler. Taşınabilir bellekler, veri taşıyan diskler, mahalli ağlar ve web vasıtasıyla bilgisayarınıza gelen bu virüsler, kendini kopyalayabilir, verileri silebilir, istenmeyen programları çalıştırabilir, şahsi bilgilerinizi yayabilir. Kötü amaçla hızlanan bu virüslerin en bilindikleri de Trojan, Win32, Win29, Solucan’dır. Kendi kendine oluşmaları zor olsa gerek ve ayrım edilmiş olduğu vakit derhal temizlenmelidir.

CASUS PROGRAMLAR

Malware, adware, spyware şeklinde muhtelif adlara haiz olan bu yazılımlar, bilgisayarlarınızdan malumat toplamak amacıyla oluşturulmuş yazılımlardır. Virüse benzer biçimde çalışırlar ve bir çeşit virüs olarak da adlandırılırlar. Casus yazılımlar, bilgisayar kullanıcısının web alışkanlıkları, hesap numaraları şeklinde bilgilerini zararı dokunan şahıs ve kuruluşlara ulaştırmaktadır. Bu yazılımların bazıları oldukca zararı dokunan olmakla birlikte, veri toplarken arka planda çalışıp bilgisayarınızın hafızasında lüzumsuz yer işgal ederler. Casus yazılımlar resmi kuruluşlar tarafınca suçluları ve terörist faaliyetleri takip etmek için de geliştirilmiş olabilir.

HACKERLAR

Bilgisayar korsanı adı verilen bu insanlar, bilgisayar, telefon şeklinde elektronik cihazların bilgilerine izinsiz olarak erişir ve bilgilerinizi çalarlar.

İNTERNETTE KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ BAŞKA TEHLİKELER

Gerek toplumsal ağlarla gerekse internette dolanırken paylaştığınız bilgiler kanalıyla fena amaçlı insan ve yazılımlarla karşılaşabilirsiniz. Bilgilerinizi paylaşmanız, virüslerden daha fena sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca söyleşi odaları, oyun odaları vasıtasıyla bu virüs ve casus yazılımlara maruz kalabilirsiniz. Son zamanlarda artan eşeysel kötüye kullanma olayları ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle minik çocuklar için bu ruhsal bozukluklara niçin olabilecek tehlikeler internette mevcuttur.

DİJİTAL TEHLİKELERDEN NASIL UZAK DURULUR?

Öncelikle internetten kurduğunuz arkadaşlıklara dikkat etmelisiniz. Paylaştığınız şahsi bilgilerinizi, yaşınızı, görünümünüzü, iktisat durumunu gizli saklı tutmalısınız. Tanımadığınız kişilere adres ve telefon bilgilerinizi vermemelisiniz ve bu mevzuda ipuçları da vermemelisiniz. Çocuklarınızı korumak için “anne-baba kontrolü” elde eden yazılımlar geliştirilmiştir. Bu yazılımları kullanmalısınız. Ebeveyn kontrolü yardımıyla bilgisayar erişim saatlerini ayarlayabilir, istenmeyen sitelere erişimi engelleyebilirsiniz. Mutlaka iyi bir virüs programı da kullanmalısınız. Kullandığınız yazılımların düzmece olmaması ve lisanslı mamüller olmasına, internetten download ettiğiniz dosyaların güvenliğine dikkat etmelisiniz.

Anahtar Kelimeler : İnternet,günümüzün,en,büyük,kolaylıklarından,birisidir.,Ama,her,iyi,şeyde,olduğu,şeklinde,fena,amaçlı,kullanımlar,sebebiyle,hayatımızı,zehir,edecek,bir,araca,da..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar