Siber Zorbalık ve Elektronik Zorbalık Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.02.2021 tarih ve 00:03 saatinde İnternet kategorisine yazıldı. Siber Zorbalık ve Elektronik Zorbalık Nedir?

makale içerik

Siber Zorbalık ve Elektronik Zorbalık Nedir?
Kısa Linki Kopyala

Hayatımızın her alanına sirayet etmiş webin, genişliği ve derinliğini anlatım etmek amacıyla kullanılan “Siber alem” tanımlaması; makineler ve insanoğlu arasındaki etkileşimi mevzu edinen Sibernetik biliminden gelmektedir. “Siber uzay” kullanması ise diğerine göre daha azdır.

“Siber alem” ve “Sanal alem” ifadeleri, birbirlerini ikame edebilecek 2 terim olarak karşımıza çıkıyor. Her ikisi de internette hüviyet edinmiş kişilerin çoğunlukla kullandığı, web de denilen aynı mecrayı işaret eden tanımlamalardır. Pek oldukça suni zekaya haiz makine üretilmiş bulunmasına rağmen, hemen hemen bir insan tarafınca kullanılmayan, kendi iradesi ile hareket eden bir makine olmadığından, siber alemdeki makineler de onları kullanan insanları anlatım etmektedir. Bir monitör karşısında oturarak kurulan siber ilişkiler, karşı taraftaki adamın fena niyetli olabileceği gerçeğini, çoğun unutturabilmektedir.

Hiç tanımadığınız insanoğlu, hakkınızda istemedikleri kadar bilgiye ve görüntüye haiz olabilirler. Dost, arkadaş, sevgili, eş olarak hayatınızda olan insanoğlu, ilişki fena gitmeye başladığında, zamanında hiçte zorluk çekmeden sağlamış oldukları siber malumat ve görüntüleri, yoğun yaşadıkları kızgınlık ve kırgınlık şeklinde duygular ile alakasız insanların kullanımına açabilirler. Birlikte büyüyen 2 işletme, birbiri hakkında sırları da öğrenerek geçen bir zamandan sonra, menfaat çatışmaları laf mevzusu olduğunda bu sırları ifşa etmekte mahzur görmeyebilirler. Dolayısıyla, fena amaçlı insanoğlu var olduğu sürece; siber alemde iyi şeyler olduğu kadar, diktatörlük edenler de olacaktır.

SİBER ZORBALIK NEDİR?

Siber alemde yaşanan, reel zorbalığa tıpatıp benzeyen sadece bu sefer elektronik aletlerin kullanıldığı; karşısındakine zarar vermek, incitmek, üzmek, aşağılamak amacıyla meydana getirilen fena niyetli web kullanımıdır. Siber zorbalığın birtakım durumlardaki tek sebebi, kendini kanıtlama etme çabası, bu biçimde ün kazanmaya çalışmak olabilir. Gerçek hayatta yüz yüze gelinse, yapılmaya cesaret edilemeyecek hareketler, söylenmeye cesaret edilemeyecek sözler, siber alemde oldukça daha basit sarf edilebilmektedir.

ELEKTRONİK ZORBALIK (ELECTRONİC BULLYİNG)

Bazen ancak yapmış olup yapamayacağını görmek için, ara sıra ise hedefindeki şahıs yada kuruluşa ciddi zarar vermek amacıyla meydana getirilen; spam mail göndermek, şifreleri ele geçirmek, hack’lemek, trojen mailler göndermek şeklinde işlemleri dahil edebileceğimiz elektronik diktatörlük türüdür. Bu meydana getirilen fena niyetli hareketlerden ötürü web ağları kilitlenebilir, bilgisayarlar çökebilir, ele geçirilen şifreler ile maddi yarar sağlanabilir. Hedefteki kurum yada şahıs, para kaybı, vakit kaybı, saygınlık kaybı yaşayabilir.

ELEKTRONİK İLETİŞİM (E-COMMUNİCATİON BULLYİNG)

Bilgisayar, tablet, parlak zeka telefon şeklinde aletler yardımıyla kesintisiz internete haiz olunmasıyla beraber toplumsal yaşantı daha yani kontakt; elektronik bir hal almıştır. Reel hayatta birebir kontakt kurmakta zorluk çeken pek oldukça insan, vizyonun peşinde sanal kimlikleri ile saklanarak; elde edemedikleri şeyler hakkındaki atıp tutmak, hakkındaki izinsiz malumat paylaşmak, fotoğraflarını izinsiz paylaşmak şeklinde yöntemlerle, elektronik kontakt zorbalığını rahatlıkla yapmaktadır.

Bu tür diktatörlük; oldukça iyi dostken ansızın arası bozulan kişiler içinde karşı taraf hakkındaki dedikodu yaratmak, boşanmış yada ayrılmış çiftler içinde birlikteyken haiz olunmasında mahzur olmayan fotoğrafların siber aleme servis edilmesi, adil biçimde baş edemediği ticari rakibi hakkındaki yanlış haber yaptırmak şeklinde şekillerde karşımıza çıkabilir.

Bu tür zorbalığın kurbanı kişilerde telafisi zor benlik bozulmaları, okul/ev/iş değişiklik yapmak zorunda kalmak, arasında bulunmuş olduğu topluluk tarafınca dışlanmak, ticari batkı şeklinde sonuçlar yaşanabiliyor. Dünya çapında bu duruma maruz kalıp, intihara sürüklenen insanların haberleri göze çarpıyor.

Neyse ki webin hemen hemen yaygınlaşmaya başladığı yıllardan değişik olarak, siber diktatörlük tespit ve kanıtlama edilebiliyor, tarafları belirlenebiliyor, yenilenen kanunlar yardımıyla cezalandırılabiliyor. Yine de siber alemde malumat paylaşırken; kişisel bilgilerin korunması, istenmeyen durumların engellenmesi için iyi bir metot olabilir.

 

Anahtar Kelimeler : Hayatımızın,her,alanına,sirayet,etmiş,webin,,genişliği,ve,derinliğini,anlatım,etmek,amacıyla,kullanılan,“Siber,alem”,tanımlaması;,makineler,ve,insanoğlu,arasındaki,etkileşimi,mevzu,edin..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar