Ali ve Ayşe yağlı tabaklarını yıkayabilmek için deterjan ile birlikte sıcak su kullanmayı tercih etmişlerdir.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 11:32 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Ali ve Ayşe yağlı tabaklarını yıkayabilmek için deterjan ile birlikte sıcak su kullanmayı tercih etmişlerdir.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ali ve Ayşe yağlı tabaklarını yıkayabilmek için deterjan ile birlikte sıcak su kullanmayı tercih etmişlerdir. Sıcak suyu kullanmalarının nedeni sizce ne olabilir?

 

Bir sıvının üst yüzeyinin esnek bir zar özelliği taşıması olayına yüzey gerilimi ismi verilir. Bu olay esnasında sıvının yüzey katmanı muhtemel en küçük alanı dahi kaplayacak şekilde büzülür. Tam tanımı olarak yüzey gerilimi ünite uzunluk miktarına düşen qüç anlamındadır.

 

Sıvı molekülleri içinde birbirini tutmalarını sağlayan kohezyon ismi verilen bir kuvvet bulunmaktadır. Sıvı yüzeylerinden oluşan yüzey geriliminin temel nedeni de budur. Bu qüç sıvının yüzeyinde iç kısımlara daha bakılırsa daha güçlüdür. Bir maddeyi sıvı yüzeyinde hareket ettirmek içinde hareket ettirmekten daha kolaydır.

Sıvı yüzey gerilimi aşağıdaki faktörlere bağlı olarak artış ya da azalış göstermektedir.

 

Sıvının türü: Sıvıların molekül yapıları birbirinden farklı olduğundan yüzeylerinde oluşan tansiyon kuvvetleri de birbirinden farklıdır. Örnek olarak aynı ısı altında su, etil alkol ve civanın yüzey gerilimleri karşılaştırıldığında civanın yüzey gerilimi en büyükken, etil alkolün tansiyon kuvveti en küçüktür. Yapılacak her işlemde yüzey gerilimlerine göre sıvı tarzı yapmak işlerimizi kolaylaştıracaktır.

 

Sıcaklık: Tüm maddeler üstünde muayyen etkiye sahip olan sıcaklık, yüzey geriliminde de çok etkilidir. Yüzey gerilimi kuvvetiyle sıcaklık arasında ters bir orantı vardır. Sıcaklık arttığında yüzey gerilimi azalırken, sıcaklık azaldığında yüzey gerilimi artar. Moleküller sıcak ortamlarda daha fazla titreşim hareketi yaptığından bu da kohezyon kuvvetinin azalmasına niçin olur.

 

Sabun ve deterjan eklemek: Bu kimyasal maddeler sıvı moleküllerinin arasına girerek kohezyon kuvvetini bozar ve yüzey geriliminin azalmasına sebep olur.

Evlerimizde yaptığımız temizliklerde hem deterjan aynı zamanda sıcak su kullanılmasının nedeni de yüzey gerilimini azalmaktır. Bu sayede su molekülleri kirler üstünde daha rahat hareket eder ve acele temizlenmesini sağlar.

Anahtar Kelimeler : Ali,ve,Ayşe,yağlı,tabaklarını,yıkayabilmek,için,deterjan,ile,birlikte,sıcak,su,kullanmayı,tercih,etmişlerdir.,Sıcak,suyu,kullanmalarının,nedeni,sizce,ne,olabilir? ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar