Alkanlar

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 02.04.2024 tarih ve 12:16 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Alkanlar

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Alkanlar

Alkanlar, yalnızca tek bağ içeren hidrokarbonlardır. Genel formülleri CnH2n+2'dir, burada n bir tam sayıdır. En basit alkan metandır (CH4), onu etan (C2H6), propan (C3H8), bütan (C4H10) ve pentan (C5H12) takip eder. Alkanlar, doğada petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlarda bulunur.

Alkanlar, içerdikleri karbon atomlarının sayısıyla adlandırılır. Örneğin, metan bir karbon atomu içerir, etan iki karbon atomu içerir vb. Alkanların isimleri, Yunanca sayı öneklerinden türemiştir (met-, et-, prop-, but- vb.).

Alkanlar, tetrahedral bir geometriye sahip olan sp3 melezleşmiş karbon atomlarından oluşur. Karbon-karbon bağları tek bağdır ve C-C-C bağ açıları yaklaşık 109,5 derecedir. Alkanlar, apolar moleküllerdir, yani yük dağılımı eşittir ve molekülün kalıcı bir elektrik dipol momenti yoktur.

Alkanların fiziksel özellikleri, karbon atomlarının sayısına bağlı olarak değişir. Metan ve etan gibi daha küçük alkanlar gazdır, propan ve bütan gibi orta büyüklükteki alkanlar sıvıdır ve pentan ve daha büyük alkanlar oda sıcaklığında katıdır.

Alkanlar nispeten reaktif olmayan moleküllerdir. Reaksiyonları genellikle alkillerin oluşumunu içerir; alkiller, bir karbon atomundan bir hidrojen atomu çıkarılmış alkan parçalarıdır. Örneğin, metan bir alkil olan metil grubuna dönüştürülebilir (CH3).

Anahtar Kelimeler : ,Alkanlar,Alkanlar,,yalnızca,tek,bağ,içeren,hidrokarbonlardır.,Genel,formülleri,CnH2n+2'dir,,burada,n,bir,tam,sayıdır.,En,basit,alkan,metandır,(CH4),,onu,etan,(C2H6),,propan,(C3H8),,büta..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar