Aşağıda birtakım vakalar verilmiştir. Bu vakalar gazların hangi özelliği yada özellikleri ile ilgilidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 03:09 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Aşağıda birtakım vakalar verilmiştir. Bu vakalar gazların hangi özelliği yada özellikleri ile ilgilidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Aşağıda birtakım vakalar verilmiştir. Bu vakalar gazların hangi özelliği yada özellikleri ile ilgilidir? Karşılarına yazınız. Olayları özetlemek gerekirse anlatınız.

 

  • Mayalanan hamurun kabarması
  • Sıcak hava balonları
  • Oda spreylerinin odaya hoş koku vermesi
  • Doğal gazın evlerimize ulaşmasıMayalanan hamur harcı kabarması:

Tek hücreli mantarların mayalanma vakasına sebep bulunmasına maya denir. Mayalar gözle görülmeyecek büyüklükte tek hücreli bir yapıdır. Tomurcuklanarak bölünerek çoğalırlar. Glikoz şeklinde şekerleri alkol ve karbondioksite çeviren, maya hücreleri oksijensiz ortamda yaşayabilmektedir. Bira ve şarap şeklinde içkiler kapalı şişelerde dinlenmeye bırakılan meyve sularının mayalanarak alkole dönüşmesiyle yapılır. Mayanın kendine methiye bir koku vardır. Maya hücrelerinin ölü yada diri bulunduğunu mayanın içerisine su, un ve şeker koyarak anlayabilirsiniz. Bir vakit beklenildiğinde ilkin minik kabarcıklar oluşur, sonrasında hamur harcı kabarır, köpürür ve yükselir. Bu yükselen kabarcıklara mikroskop ile baktığımızda, hareket halinde olan bir kütle görülür. Hamurun mayalanması şu demek oluyor ki kabarması, karbonik gazın meydana gelmesi ile ilgilidir.Sıcak hava balonları:

Sıcak hava balonları gazların yoğunluğu ve özellikler ile alakalı olarak yükselmektedir. Sıcak hava balonlarında gazların hal değişiminden faydalanılır. Balonunun ana gövdesi sıcak hava ile doldurulur. Böylece sıcak havanın yükselmesi balonun havaya yükselmesini sağlar.Oda spreylerinin odaya hoş koku vermesi:

Katı maddeler muayyen formda doğada bulunmaktadır. Bu formları dışarıdan tesir almadıkları müddetçe bozulmamaktadır. Katılar ve gazlar bu açıdan birbirinden farklıdır. Gazlar bulundukları kabın şeklini alır ve kabın her bir yüzeyine tazyik uygularlar. Oda spreylerinin içinde basınçlı gaz molekülleri vardır. Bu yüzden oda spreyini sıktığımızda gaz molekülleri odaya yayılmaktadır. Gaz molekülleri süratli hareket ettiğinden koku derhal hissedilmektedir. Oda spreylerinin odaya hoş koku vermesi gaz molekülerinin süratli hareket etmesinden dolayıdır.Doğalgazın evlerimize ulaşması:

Hidrokarbonca varlıklı ve yanıcı bir gaz olan doğalgaz, fosil bir yakıt olarak evlerimizde ısınma amaçlı kullanılmaktadır. Bu yüzden gazların depolanarak evlerimize ulaşabilmesi için gazlar sıvılaştırılmaktadır. Doğalgazın evlerimize ulaşması, gazların tazyik altında sıvılaşması özelliğinden kaynaklıdır.

Anahtar Kelimeler : Aşağıdabirtakımvakalarverilmiştir.,Buvakalargazların,hangi,özelliğiyadaözellikleri,ile,ilgilidir?,Karşılarına,yazınız.,Olaylarıözetlem..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar