Asetik asit, dihidrojen monoksit, kalsiyum oksit, sodyum bikarbonat, kalsiyum hidroksit, potasyum hidroksit, nitrik asitin yaygın adlarını yazalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:01 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Asetik asit, dihidrojen monoksit, kalsiyum oksit, sodyum bikarbonat, kalsiyum hidroksit, potasyum hidroksit, nitrik asitin yaygın adlarını yazalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Asetik asit : Diğer adıyla etanoik asit, doğal bir asittir. Sirkeye keskin koku ve ekşi tadını vermesi ile bilinir. Sanayi koşullarında biyolojik ve bileşik üretimi mevcuttur. Karboksil asit grubunun en minik üyelerindendir. Suda tamamen çözünebilen bir asittir. Tuzu ve esteri asetat olarak adlandırılır.Zayıf bir asittir, bu nedenle ev temizliği ürünlerinde, endüstri ürünlerinde ve sirkede kullanılır.Dihidrojen monoksit: Hayatımızın en mühim yerini kaplayan bu bileşik, öteki adıyla sudur. Dünya’nın ve bedenimizin p’i sudan meydana gelmektedir. Doğada katı,sıvı ve gaz formunda bulunmaktadır. En iyi çözücüdür. Saf su olarak tabir edilen bu bileşik, içilebilen su değildir. Yağmur suyu olarak tabir edilir.Kalsiyum oksit: Kireç taşının eritilmesi kararı oluşan kalsiyum oksit, sönmemiş kireç olarak adlandırılan bir bileşiktir.Sodyum bikarbonat: Soda yahut kabartma tozu olarak malum kimyasal bir bileşiktir. Sodyum tuzları grubundandır ve suda çözünür.Kalsiyum hidroksit: Söndürülmüş kireç olarak adlandırılır. Sönmemiş kirece su ilave edilmesi ile meydana gelir.Potasyum hidroksit: Suda çözünebilen, beyaz renkte ve katı bir maddedir. Sıvı sabun yapımında, arap sabunu yapımında, gübre yapımında ve pillerde elektrolit yapımında kullanılır.Nitrik asit: Kezzap olarak malum oldukça güçlü bir asittir. Patlayıcı maddeler, dinamit ve gübre yapımında kullanılır.

Anahtar Kelimeler : Asetik,asit,:,Diğer,adıyla,etanoik,asit,doğalbir,asittir.,Sirkeye,keskin,koku,ve,ekşi,tadını,vermesi,ile,bilinir.,Sanayi,koşullarında,biyolojik,vebileşiküretimi,mevcutt..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar