Atom numarası 47 olan etkisiz gümüş atomunun nötron sayısı 62 olduğuna nazaran proton sayısını, kütle numarasını ve elektron sayısını bulunuz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 00:49 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Atom numarası 47 olan etkisiz gümüş atomunun nötron sayısı 62 olduğuna nazaran proton sayısını, kütle numarasını ve elektron sayısını bulunuz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kütle numarası tarif olarak proton ve nötron sayısının toplamına eşittir. Atom numarası ise proton sayısına eşittir. Soruda verilen değerlere gore atom numarası 47 olan elementin proton sayısı da “47”ye eşittir. Kütle numarası ise 47 olan atom numarası ile 62 olan nötron sayısının toplamı olan ( 47+62 ) “109”a eşittir.

Soru içinde verilen bilgiye gore element etkisiz şekilde bulunmaktadır. Nötr atomlar içinde bulunan proton ve elektron sayısının eşit olduğu atom türüdür. Proton sayısı 47 olan atomun etkisiz şekilde elektron sayısı da “47”e eşittir.Gümüş Hakkında Kısa Bilgi

M.Ö 3000’li yıllarda keşfedilen gümüş altından sonrasında keşfedilmesine karşın altının daha azca bulunması nedeniyle gündelik hayatta daha çok kullanılmaktaydı. Doğada cevher şekilde bulunan gümüş elementi birtakım yöntemler sayeinde saf gümüş haline getirilmektedir. Bu yöntemlerden birisi olan kurşunla karıştırma yönteminde cevher halindeki gümüş kurşun ile bir fırında eritilir ve elde edilmiş gümüş-kurşun karışımından rahat bir halde saf gümüş elementi elde edilmektedir.Periyodik çizelge üstünde ağır metaller grubunda yer edinen gümüş birtakım özellikleri bakımından bakıra benzemektedir. Bakır bir çok bileşiklerinde “+2” değerlikli olmasından ötürü gümüşten ayrılmaktadır. Saf gümüş direk olarak kullanıldığında paslanması uzun müddette olur sadece günlük hayatımızda kullandığımız gümüşler birtakım metaller ile karıştırıldığından daha rahat paslanmaktadır. Gümüş yapısı bakımından yumuşak olup darbelere dayanıklı değildir. Isı ve elektriği öteki metallere kıyasla daha iyi iletir.

Anahtar Kelimeler : Kütle,numarasıtarifolarak,proton,ve,nötron,sayısının,toplamına,eşittir.,Atom,numarası,ise,proton,sayısına,eşittir.,Soruda,verilen,değerleregoreatom,numarası,47,ola..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar