Atomların tabaka elektron dağılımları ile periyodik sistemdeki bölgeleri arasındaki ilişkiyi açıklayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 00:48 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Atomların tabaka elektron dağılımları ile periyodik sistemdeki bölgeleri arasındaki ilişkiyi açıklayalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Periyodik çizelge üstünde bulunan elementler atom numarasına gore sıralanmaktadır. Tablo üstündeki yatay sıralara periyot, dikey sıralara ise öbek ismi verilmektedir. Toplamda 7 tane periyot ve 18 tane öbek bulunmaktadır. Elementler metal, ametal, yarı metal ve soygazlar olmak suretiyle 4 gruba ayrılır. Soygazlar 8A grubunda yer edinen elementler olup He elementi hariç son katmanında 8 tane elektron bulunmaktadır. A grubu elementleri dışında 10 tane B grubu elementi bulunmaktadır. Bu öbek içinde yer edinen elementlerin nerede ise hepsi metal hususiyet taşımaktadır. Demir, çinko, gümüş ve civa B grubunda yer edinen elementlere misal olarak verilebilir.Bir elementin periyodik tablo üstündeki yerini bulabilmek için atom numarasından faydalanabiliriz. Elektron dağılımında tabaka sayısı bizlere periyot numarasını, son katmanındaki elektron sayısı ise öbek numarasını vermektedir. Bu metot kolay kurallar olarak sayılır ve atom numarası 20’den minik olan elementler için kolayca uygulanabilir. 2-8-8 olarak malum bu dağılımda tabaka sayısı periyot numarasını son katmandaki elektron sayısı ise öbek numarasını vermektedir.Atom numarası 20’den büyük olan elementlerde ise fazla olan elektron sayısı 3.Yörüngeye eklenmektedir. Örnek olarak atom numarası 21 olan Sc elementini verirsek 2-8-9-2 olarak elektron dağılımını gösterebiliriz. Bu biçimde yayınlanan elementler B grubunda yer edinen geçiş metallerinde daha oldukca görülmektedir. Bu elementler üstünden elektron koparılması gerektiğinde en dış katmandan elektron kopmaktadır.Kısaca elektron dağılımı bir elementin periyodik sistemdeki yerini direk olarak gösterir diyebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Periyodikçizelgeüstündebulunan,elementler,atom,numarasınagoresıralanmaktadır.,Tabloüstündekiyatay,sıralara,periyot,,dikey,sırala..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar