Bugün kullandığımız periyodik sisteme en yakın periyodik sistemi hangi bilim insanı düzenlemiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 00:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Bugün kullandığımız periyodik sisteme en yakın periyodik sistemi hangi bilim insanı düzenlemiştir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Elementlerin ilk keşfedilmesinden günümüze kadar geçen müddette bir fazlaca bilim adamı elementleri benzer özelliklerine bakılırsa sınıflandırmaya çalışmıştır. Yapılan bu çalışmalardan bazıları günümüzde kullanılan periyodik sisteme benzese de hiçbiri aynı özellikleri taşımamaktadır. Gelin şimdi hep birlikte geçmişten günümüze periyodik sistemin tarihini inceleyelim.Johann Wolfgang Döberenier : Elementleri ilk sınıflandıran bilim adamı olarak malum Döberenier elementleri birtakım benzer özelliklerine bakılırsa üçerli gruplara ayırmıştır. Bu yapmış olduğu işleme Triatlar Kanunu (üçlüler kanunu) ismi verilmiştir. Atom numarası o yıllarda bulunmadığından yapmış olduğu çalışmalarda elementleri ancak atom ağırlığına bakılırsa sınıflandırmıştır.De Chancourtois : Günümüzdeki periyot cetvele asla benzemeyen bu çalışmada elemetlerin benzer özelliklerine bakılırsa silindirik bir sistem oluşturmuştur. Yapılan bu çalışmadaki en büyük hata ise elementlerin yanı sıra iyonlara da bu sistem üstünde yer vermiş olmasıdır.John Newlands : Bu bilim adamının yaşamış olduğu dönemde birtakım elementler hemen hemen keşfedilmemişti. Sadece malum elementler üstünde yapmış olduğu çalışmada atom ağırlığına bakılırsa sırlama yapmış ve birinci olan element ile sekizinci olan elementin aynı özellikleri taşımış olduğu kararına varmıştır. Bu halde bu elementleri gruplamış ve buna oktav kanunu ismini vermiştir.Henry Moseley : Günümüzde kullanılan periyodik cetvelin nerede ise aynısını gerçekleştiren bilim adamı yapmış olduğu emek harcama ile atom numarasını (proton sayısı) bulmuş ve elementlerin atom kütlesine bakılırsa değil atom numalarına bakılırsa sıralanması icap ettiğini öne sürmüştür. Şu an kullanılan periyodik cetvelde de elementler artan atom numarasına bakılırsa sıralandığından en yakın emek harcamayı Henry Moseley yapmış diyebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Elementlerin,ilk,keşfedilmesinden,günümüze,kadar,geçenmüddettebirfazlacabilim,adamı,elementleri,benzer,özelliklerinebakılırsasını..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar