Denge buğu basıncını etkileyen faktörleri yazınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 23:15 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Denge buğu basıncını etkileyen faktörleri yazınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Buharlaşma hızının yoğuşma hızına eşit olduğu denge niteliğinde sıvının yaptığı buhar basıncına balans buğu basıncı denir. Denge buğu basıncını etkileyen faktörleri yazınız.Sıvı ısıtılmış olduğu andan itibaren mutlaka üstünde buğu bulunmak zorundadır. Belirli bir müddet sonra kap içinde bulunan sıvı ile buhar içinde bir denge oluşur. Bu denge fiziksel özelliklere sahiptir. Sıvı buğu basıncı veya balans buhar basıncı olarak adlandırılır. Dengenin sağlanabilmesi için durağan bir sıcaklık ve üzeri kapalı bir kap ne olursa olsun bulunmalıdır. Denge buğu basıncını etkileyen faktörler sıcaklık, safsızlık ve sıvının cinsidir.Safsızlık : Bir maddenin içerisinde başka bir maddenin çözülmesi o sıvının fizyolojik özelliklerini değiştirir. Son halinde sahip olduğu özelliklere ise safsızlık ismi verilir.

Bir sıvı içerisinde katı bir madde ( şeker,tuz vs. ) çözünürse o sıvının kaynama noktası artarken, donma noktası ve denge buğu basıncı azalır.

Bir sıvı içerisinde uçucu özelliklere haiz bir madde ( alkol, eter vs. ) çözünürse o sıvının kaynama noktası ve donma noktası azalırken denge buhar basıncı ise artar.Sıcaklık : Her madde üstünde tesiri olan sıcaklık ile denge buğu basıncı doğru orantılıdır. Sıcaklık arttıkça denge buhar basıncı da aynı miktarda artar. Örnek olarak kaynarken denge buhar basınçları İzmir’de iken Ankara’dan daha fazladır. Bu karşılaştırmayı yaparken safsızlık ve sıvı cinsi aynı kalmalıdır.Sıvının cinsel : Bir maddenin denge buğu basıncını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Sıvının uçucu özelliklere haiz olması denge buğu basıncının da o ölçüde fazla olması anlamına gelmektedir. Örnek olarak su ve alkolü karşılaştırırsak uçucu özelliklere sahip olan alkolün denge buğu basıncı suya gore daha fazladır. Kolonya, alkol ve eter şeklinde maddeler uçucu özelliklere sahiptir. Aynı ısı ve tazyik altında daha az uçucu maddelere oranla buhar basınçları daha yüksektir.

Anahtar Kelimeler : Buharlaşma,hızının,yoğuşma,hızına,eşit,olduğudengeniteliğindesıvınınyaptığıbuharbasıncına&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar