Deterjanlardan meydana gelen muhit sorunları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:47 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Deterjanlardan meydana gelen muhit sorunları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Deterjanlardan kaynaklanan muhit sorunları nelerdir? Örnek vererek açıklayınız.

 

Her alanda teknoloji ve bilimin gelişmesi ile birlikte birçok yeni maddeler buluş edilmiştir. Bu maddelerden bazıları ise günlük hayatımızı kolaylaştıran, bulaşık ve çamaşırlarımızı tertemiz parlatan deterjanlardır. Eskiden kullanılan arap sabunu ve killi sular yerini tamamen deterjan, tablet ve yumuşatıcı benzer biçimde kimyasallara bırakmıştır. Bu maddeler her ne kadar günlük hayatımızı kolaylaştırsa da aynı miktarda sağlığımızı ve çevreyi tehlikeye sokmaktadır.

 

Çağımızın hastalıklarından olan ve nerede ise 3 kişiden birinde görülen kanser rahatsızlıkları bu gibi kimyasallar nedeniyle yaşanmaktadır. Örnek vermek gerekirse ;

 

Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların tamamen bu kimyasal maddelerden arınabilmesi için ortalama 8 ton sui le durulamanız gerekli,
Bulaşık makinelerinde yıkadığınız bulaşıkları üstüne bulaşan kimsayallardan tamamen arındırabilmek için 6 ton sui le durulamanız gerekli,
Bir adet çay kaşığı üzerine bulaşan kimyasalları arındırabilmek için 18 litre sui le yıkamalısınız.
 

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü benzer biçimde günlük hayatta kullanılan bu kimyasallar bütün malzemelerimize işlemekte ve sağlığımıza ciddi oranda zarar vermektedir. Sağlığımızın dışında bu kimyasallar sokağa döküldüğünde toprak ve kayalar sayeinde yer altında bulunan ve evlerimize ulaşan içme sularına karışmaktadır. Bizim haricimizde bu su kaynaklarından su gereksinimlerini gideren öteki canlılarında yaşamını tehlikeye atmaktadır.

 

Bu deterjan ve öteki kimyasalların çoğu zaman paketleri plastik maddelerden yapılmaktadır. Kendi verdikleri zararların haricinde nakliyat amacıyla kullanılan bu plastikler doğaya atıldığında ortalama 1000 yıl içerisinde çözünmektedir. Bu vakit zarfında içerisinde yer edinen kimyasallar doğada su ve diğer ömür kaynaklarına karışarak doğrudan bizi, hayvanları ve bitkileri etkilemektedir. Bitkiler kökleri yardımıyla aldıkları suyu diğer kısımlarına taşıyarak gelişme ve meyve oluşumunu sağlamaktadır. Bizim çevreye verdiğimiz bu zararlardan ötürü bitkilerden elde edilmiş meyve ve sebzeler de zarar görmektedir.

Anahtar Kelimeler : Deterjanlardan,kaynaklanan,muhit,sorunları,nelerdir?,Örnek,vererek,açıklayınız. Her,alanda,teknoloji,ve,bilimin,gelişmesi,ile,birlikte,birçok,yeni,madd..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar