Elektronların çekirdek çevresinde bulunmuş olduğu yerlere ne ad verilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 00:55 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Elektronların çekirdek çevresinde bulunmuş olduğu yerlere ne ad verilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Atom içinde proton, nötron ve elektron ismi verilen 3 tane parçacık bulunmaktadır. Bu parçacıklardan proton ve nötron atom çekirdeğinde hareketsiz şekilde bulunurken elektronlar çekirdek çevresinde bulunan ve tabaka ismi verilen yörüngelerde hareket halinde bulunmaktadır. Bu katmanlar çekirdeğin çekim kuvveti yardımıyla ayrılmadan durabilmektedir. Çekirdeğe en yakında katmanda daha oldukça enerji bulunurken çekirdekten uzaklaştıkça enerji miktarı azalmaktadır. Bu tabaka sayısı elementin bulunmuş olduğu periyot numarasını,son katmanda bulunan elektron sayısı ise ilişik olduğu grubu belirlemektedir.Son yörüngede bulunan elektron sayısına bağlı olarak atomlar elektron alarak yada fazla elektronlarını vererek emin yapıya haiz olmak şu demek oluyor ki soygazlara benzemek istemektedir. Son katmanında bulunan elektron sayısını 2’ye yada 8’e tamamlayan elektronlar soygaz elektron düzenine haiz olmaktadır. Elektron düzenini 2’ye tamamlama vakasına dublet 8’e tamamlama vakasına ise oktet kuralı ismi verilmektedir.Katmanlardaki elektron dağılımı ise muayyen bir kurala bakılırsa yapılmaktadır. İlk katmanda en çokca 2 tane elektron bulunabilir,öteki katmanlarda ise 8 tane elektron bulunabilmektedir.Örnek olarak Lityum elementinin atom numarası 3’tür. Bu elementin elektron dizilişi 2-1 şeklindedir. Buradan yola çıkarak 2 tane katmana haiz olup son katmanında 1 tane elektron bulunduğundan bu element 2.Periyot 1A grubunda yer almaktadır.Diğer bir misal olarak atom numarası 19 olan Potasyum elementini ele alalım. Elektron dizilişi kurallara bakılırsa 2-8-8-1 olmak zorundadır. Yine dizilime bakacak olursak 4 tane tabaka ve son katmanında 1 elektron bulunduğundan 4.Periyot 1A grubunda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Atomiçindeproton,,nötron,ve,elektronismiverilen,3taneparçacık,bulunmaktadır.,Bu,parçacıklardan,proton,ve,nötron,atom,çekird..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar