Eski çağlarda insanların sınama yanılma kanalıyla elde etmiş olduğu maddelere üç misal verelim.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 00:53 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Eski çağlarda insanların sınama yanılma kanalıyla elde etmiş olduğu maddelere üç misal verelim.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Günümüzdeki çağdaş kimyanın temelleri atılmadan yüzyıllarca ilkin başlayarak 17.Yüzyılın sonlarına kadar geçindiren maddeleri birbirine katarak tecrübe etme yanılma yoluyla yeni maddeler elde etmeye çalışan kişilere simyacı, bu bilim branşının geneline ise simya ismi verilmektedir. Simya ile ortalama olarak 2500 senedir uğraşıldığı bilenmektedir ve bu vakit içinde meydana getirilen çalışmalarda bir oldukca madde elde edilmiştir. Bu maddelerden bazıları şunlardır :Altın : İnsanoğlunun ilk yararlandığı metal olarak malum altın bozulmadan kalabilmesi ve pırıltılı yapısı yardımıyla her dönemde alaka görmektedir. Simyacılara bakılırsa doğada değersiz olarak bulunan metallerin güneş ve gezegenlerin etkisiyle ulaşabileceği son nokta altındır. Bu nedenle dibine metallerin kralı gözüyle bakılmaktaydı ve yüzyıllar süresince değersiz metalleri dibine çevirmek ile uğraşılmıştır.Pirinç : Eski çağlarda pirinç metalini bakıra çevirmek istersen bu metal bulunmuştur. Kolay işlenmesi ve istenilen şekli alabilmesi nedeniyle de günlük hayatta bolca oranda kullanılmıştır.Tuz : Tuz bulunan bölgede yere düşen yiyeceklerin tadının daha değişik ve güzel olması nedeniyle keşfedilmiştir. O zamanlarda hayvan besiciliği,dericilik ve besin üstünden kullanılan tuz tekrar simya döneminde rastgele bulunmuştur. Cabir Bin Hayyan tuz ruhunu damıtarak sofra tuzu sağlamış ve hemen hemen çağdaş kimya şartlarına yakın bir gözlem ilk kere bu muamele üstünde kullanılmıştır.

Anahtar Kelimeler : Günümüzdekiçağdaşkimyanın,temelleri,atılmadan,yüzyıllarcailkinbaşlayarak,17.Yüzyılın,sonlarına,kadargeçindirenmaddeleri,bi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar