Fiziksel ve kimyasal değişiklikler arasındaki farklar neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Fiziksel ve kimyasal değişiklikler arasındaki farklar neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Fiziksel ve kimyasal değişiklikler arasındaki farklar neler olabilir?Maddelerin dış görünüşünde olup biten bütün değişimlere “fizyolojik değişiklik” ismi verilirken iç yapısında meydana gelenlere ise “kimyasal değişiklik” ismi verilmektedir. Hal değişimi olaylarının tümü fizyolojik değişiklik olarak kabul edilmektedir. Fiziksel değişimlerde maddenin ancak şekil, büyüklük ve renk şeklinde özellikleri değişmektedir. Kimyasal değişimlerde ise maddenin kimliği tamamen değişerek yeni bir madde oluşur.Fiziksel değişimlere misal olarak :

Buzun erimesi
Kağıdın yırtılması
Gökkuşağı oluşumu


Kimyasal değişimlere misal olarak ise :

Kağıdın yanması
Fotosentez ve teneffüs olayları
Etin pişmesi


Bu iki vaka içinde temel farkları sıralayacak olursak :

Fiziksel değişimlerde maddenin iç yapısında herhangi bir değişiklik yaşanmazken, kimyasal değişimlerde değişiklikler maddenin iç yapısında meydana gelir
Fiziksel değişimlerde madde ilk haline dönebilirken, kimyasal değişimlerde madde eski haline mutlaka geri dönmez. ( Örnek olan eriyen buz yine eski haline dönebilirken, yanan kağıt eski haline dönemez. )
Fiziksel değişimde tanecikler aynı kalırken, kimyasal değişimlerde tanecik yapısı tamamen değişir.
Kimyasal değişimde maddeler yeni özellikler alırken, fizyolojik değişimlerde eski özellikler tamamen korunur.


Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak madde yine eski haline dönemiyorsa mutlaka kimyasal değişimdir diyemeyiz. Örnek olarak buğdaydan un yapılmış aşamasında un yine buğday haline dönemez sadece bu bir fizyolojik değişiklik örneğidir.

Anahtar Kelimeler : Fiziksel,ve,kimyasaldeğişikliklerarasındaki,farklar,neler,olabilir? Maddelerin,dış,görünüşündeolup,bitenbütün&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar