Gaz moleküllerinin öz hacmi gazın idealliğe yaklaşmasını yahut uzaklaşmasını iyi mi etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 21:33 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Gaz moleküllerinin öz hacmi gazın idealliğe yaklaşmasını yahut uzaklaşmasını iyi mi etkiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Gaz moleküllerinin öz kütlesi gazın idealliğe yaklaşmasını veya uzaklaşmasını nasıl etkiler? Nedenleri ile beraber açıklayınız.

 

Özhacim olarak adlandırılan kavram özkütlenin tam tersi olarak bilinmektedir. “d” olarak gösterilen ve formülü m/V olan kavram özkütle iken 1/d olan kavram ise özhacim olarak adlandırılmaktadır. Tanım olarak da bir maddenin ünite kütlesinin sahip olduğu hacimdir. Matematiksel sorularda ise V/m formülünden yararlanabiliriz.

 

Tüm kurallar özkütlenin tersi olduğundan:

Kütlesi artan maddelerin özkütlesi artarken öz hacimleri ters orantılı olarak azalmaktadır.
Hacmi artan bütün maddelerin özkütlesi azalırken öz hacim kavramı da artış göstermektedir.
 

Öz hacim maddenin üç hali de ilgilendiriyor bir özelliktir ve ayırt edicidir. Daha önceki konulardan hatırlayacağımız suretiyle gazlar ideal ve reel gazlar olmak üzere iki gruba ayrılmaktaydı. İdeal gazlar tanecikleri arasındaki boşluklar ve çekim kuvveti dikkatsizlik edilen, doğada bulunmayan gaz türleriydi. Gerçek gazlar ise tanecikleri arasında boşluklar dikkatsizlik edilmeden nerede ise her gazın sahip olduğu özelliklerdir.

 

İdeal gaz özelliklere haiz olan gazların molekül hacimleri artırıldığında ideallik özelliklerini kaybetmektedir. Öz hacim de molekül hacmi ile doğru orantılı olduğundan, öz kütlesi artan maddeler ideallikten uzaklaşır. Bunun en temel nedeni ise hacmi artan gazların tanecikleri arasında mesafe artar ve çekim kuvveti azalır. İdeal gaz tanımında ise bu faktörler ihmal edildiğinden öz kütlesi artan maddeler gerçek gaz tanımına yaklaşmış olur.

 

R.V/R.T payı 1’e yakın olan gazlar ideal gaz olarak adlandırıldığından sıcaklık durağan olarak kaldığından ideallik hacimle doğru orantılı olmaktadır. Bir gazın hacminin artırılması yahut azaltılması denklemi 1 sayısından uzaklaştıracağından ideallik kavramını direk olarak değiştirmektedir. Doğada yer edinen gazlardan hiç birisi 1 değerine durağan olmadığından gerçek ideal gaz yerine ideale yakın kavramı kullanılmaktadır. Oranı 1’e ne kadar yakın ise ideal olmaya da o denli yakın anlamına gelir.

Anahtar Kelimeler : Gaz,moleküllerinin,öz,kütlesi,gazın,idealliğe,yaklaşmasını,veya,uzaklaşmasını,nasıl,etkiler?,Nedenleri,ile,beraber,açıklayınız. Özhacim,olarak,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar