Geçmişten günümüze atom modellerinin gelişimini içeren kronolojik bir sıra hazırlayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 00:53 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Geçmişten günümüze atom modellerinin gelişimini içeren kronolojik bir sıra hazırlayalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Geçmişte kimya alanında imkanların kısıtlı olmasından ötürü atomun tam olarak neye benzediği ve içinde hangi parçacıkların yer almış olduğu tam olarak belirlenememiştir. Günümüzdeki hali şekillenene kadar bir oldukca bilim insanı araştırmalar yapmış ve öne sürdükleri teorilere atom modeli ismi verilmiştir. Bu atom modellerinden bazıları ise şunlardır :Dalton atom modeli : İlk kuram olarak sayılan atom modelinde Dalton maddenin en minik yapı biriminin atom bulunduğunu ve daha minik parçalara ayrılamayacağı fikrini öne sürmüştür. İçinin tamamen dolu yoğun bir küre benzer biçimde bulunduğunu vurgulamıştır. Aynı elementin içinde bulunan bütün atomların birbiriyle aynı özelliğe haiz bulunduğunu söylemiştir. Karbon atomunun 12 ve 13 kütle numaralı tanecikleri keşfedilince geçerliliğini yitirmiştir.Thomson atom modeli : Üzümlü kek olarak da malum bu modelde Thomson yaptığı deneylerde elektronları keşfetmiş ve elektron veren bir atomun olumlu yönde yüklü bulunduğunu öne sürmüştür. Elektron ve protonların atom içinde eşit oranda dağıldığı fikrinin de sahibi olan bilim adamının ilkesi başka bilim insanları tarafınca çürütülmüştür.Bohr atom modeli : Günümüzde kullanılan atom tanımının sahibi olan Bohr’un tanımladığı atom modelinde elektronlar atom çekirdeği üstünde değil çevresinde muayyen yörüngelerde hareket etmiş olduğu öne sürülmüştür.

Anahtar Kelimeler : Geçmişte,kimya,alanında,imkanların,kısıtlı,olmasındanötürüatomun,tam,olarak,neye,benzediği,veiçindehangi,parçacıkların,yeralmış,old..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar