Gerçek gazlara örnek verelim.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.06.2020 tarih ve 00:34 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Gerçek gazlara örnek verelim.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Maddenin hallerinden önde gelen gazlar moleküler arası çekim kuvveti minimum olan maddelerdir. Tanecikleri arasında boşluklar fazla olduğundan tanecikler birbirlerine fazla kuvvet uygulayamamaktadır. Buradan yola çıkarak tanecikleri arasında çekim kuvveti hiç yoktur diyemeyiz çünkü; gazlar sıvılaştırılabildiğinden tanecikleri içinde çekim kuvveti vardır. Gazlar ideal ve gerçek gazlar olmak üzere iki gruba ayrılırlar. R.V/R.T değeri 1’e eşit olan gazlara ülkü gaz adı verilirken bu şayet 1’den uzaklaştıkça ideal olma özelliğini kaybederler. Gerçek gazlar ise moleküler arası çekim kuvvetinin ihmal edilmediği gazlara verilen addır.

 

İdeal gazların aralarında bulunan bağlar ihmal edildiğinden bu türde olan gazlar sıvılaştırılamazlar. Gerçek gazlarda ise hiçbir dikkatsizlik laf konusu olmadığından sıkıştırıldığında sıvılaştırılabilir.
Yüksek sıcaklık, düşük mol kütlesi ve düşük basınca sahip olan gazlar ülkü gaz tanımına daha yakındır.
Hacim, ısı ve mol hacmi değerleri eşit halde bulunan iki değişik gazdan tazyik kıymeti düşük olan ideal gaz tanımına daha yakındır.
Doğada bulunan hiçbir gaz ülkü gaz tanımına uymamaktadır ve bu yüzden ideal gazlar doğada bulunmaz diyebiliriz.
Bir gazın sıcaklığı ilk haline gore azalma gösterdiğinde o gaz ülkü olma kavramından uzaklaşmaktadır.
İdeal gaz olma özelliğine sahip olan maddelerin molekül hacimleri artırıldığında ideallikten sapar ve gerçek gazlar arasında yer alır.
Gerçek gazlarda moleküller arasında bulunan çekim kuvveti ihmal edildiğinden moleküler arası çekim kuvveti artırıldığında ideallikten sapma gösterir.
 

Doğada bulunan gazların hiçbiri R.V/R.T değerinin 1’e eşit olmasını sağlamadığından bütün gazlar gerçek gaz olarak adlandırılır. Oksijen gazı, helyum gazı benzer biçimde maddeler birer gerçek gaz örneğidir. İdeal gaz ne kadar doğada bulunmasa ona yakın değerde bulunan gazlar bulunmaktadır. Bu özelliğe haiz olması için yüksek ısı ve düşük tazyik gereklidir.

Anahtar Kelimeler : Maddenin,hallerinden,önde,gelen,gazlar,moleküler,arası,çekim,kuvveti,minimum,olan,maddelerdir.,Tanecikleri,arasında,boşluklar,fazla,olduğundan,tanecikler,birbirlerine,fazla,kuvvet,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar