Günlük Hayatta Kullandığımız Birçok Maddenin Birbirinden Farklı Olmasını Sağlayan Temel Özellikler Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.06.2020 tarih ve 21:55 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Günlük Hayatta Kullandığımız Birçok Maddenin Birbirinden Farklı Olmasını Sağlayan Temel Özellikler Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çünkü günlük hayatta kullandığımız tüm maddelerin kendine özgü bir yapısı ve özelliği vardır. Yaşadığımız alana baktığımızda tüm insanlar ve insanların işlerini kolaylaştıran maddeler birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Maddelerin kendine özgü renkleri, şekilleri, dokular, katılık ve sıvılık oranları farklı özelliklere sahiptir. Örneğin; günlük mutfakta yemek yaparken farklı maddelerin bir araya gelmesi ile ortaya farklı kimyasal tepkimeler çıkmaktadır. Yine temizlik yaparken kimyasal temizlik ilaçları ile ortaya farklı tepkimeler çıkmaktadır.

 

Günlük hayatta kullandığımız maddelerin birbirinden farklı özellikte olması atom yapısından ve bileşik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü her maddeyi oluşturan atomun farklı özellikleri vardır. Atomların özellikleri proton ve elektron sayılarına göre değişmektedir. Bu da element ve bileşikler ile yeni maddelerin ortaya çıkmasına etkendir. Maddeler yapılarında bulunan kimyasal ve fiziksel özelliklere göre ayrılmaktadır. Aslında her madde ilk başta kimyasal olarak ayrılmakta sonrasında fiziksel bir özellik kazanmaktadır.

 

Günlük hayatta kullandığımız maddelerin birbirinden farklı olmasına diğer bir etken doğadır. Doğada kendiliğinden bulunan maddeler vardır. Bunların birleşiminde yeni ve farklı maddeler yer almaktadır. Bunun yanında bileşikler yeni maddelerin oluşumuna etkendir.

 

Kullanım alanı farklı olan maddelerin oluşumu sırasında farklı maddeler kullanılmaktadır. Bu da her maddenin birbirinden farklı işlev ve özellik göstermesini sağlamaktadır. Günlük hayatta kaşığın yeri ayrıdır. Bunun yanında mutfakta kullanılan her bir eşyanın kullanım amacı ve özelliği ayrıdır. Baktığımızda hayatımızda kullandığımız her ürün farklı özelliğe sahiptir ve işlerimizi kolaylaştırmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Çünkü,günlük,hayatta,kullandığımız,tüm,maddelerin,kendine,özgü,bir,yapısı,ve,özelliği,vardır.,Yaşadığımız,alana,baktığımızda,tüm,insanlar,ve,insa..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar