Günlük hayatta kullanılan asit baz tepkimelerini araştırınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:16 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Günlük hayatta kullanılan asit baz tepkimelerini araştırınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Günlük hayatta kullanılan asit-baz tepkimelerini araştırınız. Çalışmanızı poster hâline getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok madde asit, baz veya tuz özelliğine sahip olabilir. Asit maddeleri kullanırken vücudumuzla temasından kesinlikle kaçınmalıyız. Şimdi günlük hayatımızda kullandığımız maddelerin hangi özelliklere sahip olduğunu inceleyelim.

 

Zaç Yağı: Sülfirik asit olarak da bilinen maddenin formülü H2SO4’tür. Deterjan sanayi, boya sanayi, gübre yapımı ve metalürji gibi alanlarda kullanılan bu madde asidik yapıya sahiptir.

 

Kezzap: Nitrik asit olarak bilinir ve formülü HNO3 olarak gösterilir. Çok kuvvetli bir asittir ve vücut ile temasında ciddi zararlar verebilir. En önemli kullanım alanı patlayıcı yapımıdır. Bunun haricinde gübre yapımı ve temizlik sanayisinde kullanılır.

 

Tuz Ruhu: Hidrolik asit olarak bilinen bu madde HCl formülü ile gösterilir. Çok kuvvetli asittir ve Ph değeri 0’a çok yakındır. Temizlik sanayi ve PVC yapımında kullanılmaktadır.

 

Sirke Ruhu: Asetik asit olarak bilinen bu madde CH3COOH olarak gösterilir. Sirke yapımı başta olmak üzere aspirin ve ilaç yapımında kullanılır.

 

Kireç: Günlük hayatımızda birçok alanda kullanılan kireç bazik bir yapıya sahiptir. Daha çok inşaat alanında kullanılan bu madde kalsiyum oksit (CaO) olarak bilinir. CaO sönmemiş kireç olarak adlandırılır ve su ile karıştırılarak sönmüş kireç oluşturulur.

 

Sodyum Hidroksit: Oldukça bazik yapıya sahip olan NaOH deterjan ve sabun üretimi başta olmak üzere kâğıt sanayi, kimya sanayi, ilaç ve gıda sanayisinde kullanılmaktadır.

 

Potasyum Hidroksit: Bazik bir yapıya sahip olan ve KOH olarak gösterilen bu madde arap sabunu yapımında kullanılır. Bunun haricinde asitli toprakların PH derecesini dengelemek amacıyla kullanılmaktadır.

Yukarıda özellikleri verilen asit ve baz maddeler bir araya gelerek nötrleşme tepkimesine girerler. Bu tepkimeler sonucunda 7 Ph değerine sahip ve nötr tuzlar oluşur. Örnek olarak NaCl sofra tuzu olarak kullandığımız maddedir.

Anahtar Kelimeler : Günlük,hayatta,kullanılan,asit-baz,tepkimelerini,araştırınız.,Çalışmanızı,poster,hâline,getirerek,arkadaşlarınızla,paylaşınız. G&u..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar