Hangi maddeler çevreyi kirletmektedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:54 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Hangi maddeler çevreyi kirletmektedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hangi maddeler çevreyi kirletmektedir?

 

Üzerinde yaşadığımız doğa beşeri ve doğal etmenler cevabında her geçen gün kirlenmektedir. Bu kirlenmelerden bazıları geçici olsa da özellikle insanoğlu tarafından gerçekleştirilen faaliyet cevabında kalıcı kirlenmeler ortaya çıkmaktadır. Doğal etmenler olarak gruplandırılan sebepler arasında seller, volkanik patlamalar ve depremler yer almaktadır. Bu benzer biçimde naturel afetler cevabında hava ve muhit kirliliği oluşmakta sadece insanoğlu bu gibi sebeplere engel olamamaktadır.

 

İnsanlardan meydana gelen sebepler ise şu şekildedir :

Evlerde ve endüstri alanında oluşan atıkların çevreye gelişigüzel bir halde bırakılması,
Ev ve işyerlerinde ısınma amaçlı olarak kullanılan, taşıtlarda ise yakıt olarak kullanılan fosil yakıtların bilinçsiz ve aşırı biçimde kullanılması,
Ülkeler arasında meydana gelen savaşlar esnasında biyolojik ve kimyasal silahların kullanılması,
İnsanların hobi olarak ekolojide yer edinen hayvanları bilinç olarak avlaması kararı ortaya çıkan nesil tükenmesi,
Kağıt kullanımının artması cevabında meydana gelen ağaçların kesilmesi ve bilinçsiz olarak etrafa atılan yanıcı maddeler sonucu orman yangınlarının oluşması,
Evlerde kullanılan böcek ilaçlarının, ziraat alanında kullanılan ilaçların, içerisinde zararı dokunan gazlar bulunan soğutucu spreylerin kullanımının gün geçtikçe artış göstermesi,
Bazı ülkeler tarafınca gelişigüzel meydana getirilen nükleer tabanca ve reaktör denemeleri
 

benzer biçimde bir fazlaca sebep kararı başta hava kirliliği olmak suretiyle bir oldukca çevre kirliliği ortaya çıkmaktadır.

 

Biyolojik olarak canlılar tarafınca oluşturulan ve doğada kendi haline zararsız bir yapıya dönüşen maddelerin oluşturduğu kirliliğe birinci tip kirlilik ismi verilir. Hayvanların dışkısı ve gıda artıkları, canlı ölüleri, bitki kalıntıları benzer biçimde maddelerin anlık olarak oluşturduğu kirliliktir. Kısa müddette kolayca yok olabilen bu maddelerin oluşturduğu bu kirlilik geçici kirlilik olarak da adlandırılır.

İnsanlar tarafından çevreye atılan plastik,tarım ilaçları, deterjan, ışınım şeklinde maddelerin oluşturduğu kirlilikler kalıcı kirlilik olarak adlandırılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Hangi,maddeler,çevreyi,kirletmektedir? Üzerinde,yaşadığımız,doğa,beşeri,ve,doğal,etmenler,cevabında,her,geçen,gün,kirlenmektedir.,Bu,kirlenmelerde..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar