Havadan oksijen ve azot eldesinde bileşenlerin hangi hususi durumunun değişik olmasından yararlanılır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 00:04 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Havadan oksijen ve azot eldesinde bileşenlerin hangi hususi durumunun değişik olmasından yararlanılır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Havadan oksijen ve azot eldesinde bileşenlerin hangi hususi durumunun değişik olmasından yararlanılır?Soluduğumuz havanın içinde bir fazlaca element bulunmaktadır. Bu elementlerden bazılarının miktarı oldukça fazla iken bazıları da azca oranda bulunur. Havanın içinde bulunan elementlerin payı şu şekildedir.X oranında azot
! Oranında oksijen ( insan hayatı için lüzumlu olan en mühim element )
%1 oranında karbondioksit, argon ve su buharı şeklinde öteki gazlar


Bu oranlara baktığımızda hava içinde en fazlaca bulunan maddenin azot ve oksijen bulunduğunu görüyoruz. Özellikle tıp alanında kullanılan bu maddelerin elde edilmesinde kullanılacak en iyi kaynak havadır. Bu iki gazın kaynama noktası birbirinden farklıdır. Azot elementinin kaynama noktası -196 aşama iken oksijenin kaynama noktası -183 derecedir. Bu özelliklerinden ötürü ayrımsal damıtma yöntemi kullanılarak havada bulunan oksijen azot ayrıştırılır.Ayrımsal damıtma ile oksijen ve azot iyi mi elde edilir ?

ilk olarak hava atmosfer basıncının 40 katı oranında kapalı bir kap içinde sıkılaştırılır. Bu tazyik miktarı çok yü
Sıkıştırılma işleminden sonrasında değişik bir bölmeye konulmuş olan azot ünitesi -200 dereceye kadar soğutulur. Bu muamele esnasında hal değişimlerinden olan yoğuşma ve kırağılaşma meydana gelir. Azot ve oksijen sıvılaşarak yoğunlaşırken, karbondioksit ve su katı hale gelir. Bu sayede su ve karbondioksit kolayca ayrıştırılır.
Geriye kalan azot ve oksijen karışımının genleşmesi sağlanır
Genleşme esnasında -196 kaynama noktasına haiz olan azot gaz haline gelmiş olarak üst bölümde toplanır ve oksijen hala sıvı olduğundan alt bölümde yer alır.


Bu işlemler cevabında oksijen ve azot elde edilerek bir fazlaca alanda kullanılır.

Anahtar Kelimeler : Havadan,oksijen,ve,azot,eldesinde,bileşenlerin,hangihususi,durumunundeğişikolmasından,yararlanılır? Soluduğumuz,havanıni&cced..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar