İçme sularının tadının değişik olması niçin kaynaklanıyor olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 02:13 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. İçme sularının tadının değişik olması niçin kaynaklanıyor olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Su, evren üstünde yaşayan her canlı için bir yaşam kaynağıdır. İnsan, nebat ve hayvanların yaşayabilmesi suyun varlığına bağlıdır. Çeşmeden akan veya içmek için satın aldığımız suların tadları birbirinden farklıdır. Peki bu farklılığın nedenleri nelerdir ?Su döngüsü sırasında kaynak sularından buharlaşan sular yağmur suyu olarak yeryüzüne tekrar döner. Bu dönen sular yerçekimi sayesinde toprak ve kayalar ile karışarak yer altına iner. Yeraltında bu sular toprağın içerisinde bulunan bazı mineralleri içine alır. Bu minerallerden bazıları suyun rengini, tadını ve kokusunu değiştirir. Evimizde çeşmelerden akan yada hazır şişeler içinde bulunan sular doğada hazır şekilde bulunan suların arıtılması ve temizlenmesi ondan sonra bizlere ulaşır. Arıtılması sırasında ise Ph dengesi sağlanarak içerisinde bulunan mikroorganizmalardan arındırılır. Her suyun Ph kıymeti ve içerisinde bulunan minerallerin miktarının değişik olmasından ötürü her suyun tadı, kokusu ve rengi farklıdır. Peki ideal bir su nasıl olmalıdır ?İdeal bir suyun içinde demir, mangan ve hidrojen sülfür gibi elementler kesinlikle bulunmamalıdır. Üzerinde yazan değerlere bakarak bu konuda düşünce sahibi olabilirsiniz.
Vücudumuzun dengesini bozacak yada rahatsızlık yapabilecek mikroorganizmaları ne olursa olsun iç
Renksiz, kokusuz, berrak ve yeterli derecede yumuşak bir yapıya sahip olmalıdır.
Bazı kimyasal maddeler canlı vücudunda zehirli bir etkiye haiz olabilir. Civa, arsenik, krom ve selenyum şeklinde bu maddelerin su içinde bulunmaması gerekmektedir.


Çeşme suyu olarak evimize ulaşan sular devlet tarafınca arıtma tesislerinde gereken işlemlerden geçerek son haline ulaşmaktadır. Yapım zamanı eski olan binalarda su tesisatları da yıpranmış, küflenmiş bir yapıya haiz olduğundan içerisinde bazı kimyasal maddeler barındırabilir ve kokabilir. Bu yüzden içme sularını dışarıdan satın alırken yukarıdaki özelliklere hassaslıkla dikkat ederseniz hastalıklardan kendinizi korumuş olursunuz.

Anahtar Kelimeler : Su,,evrenüstündeyaşayan,her,canlı,için,biryaşamkaynağıdır.,İnsan,nebatve,hayvanların,yaşayabi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar